Γενικά Καρδερίνα ανοίγει συνέχεια το στόμα της

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
εχωμια θηλυκη καρδερινα απο μικρη, ειναι απο εκτροφη.
Εδω και 4-5 μερες ανοιγει συνεχεια το στομα της..στην αρχη λεω θα ειναι απο την ζεστη και την εβαλα μεσα στο σπιτι που ειχε δροσια
να προσθεσω πως καθημερινα 2 φορες την μερα τους βαζω φρεσκο νερο για να δροσιζονται.
Δεν εχει καποιο προβλημα με την αναπνοη του.
Αυτο μου το ξεκινησε μια μερα που την μετεφερα με το αυτοκινητο μεχρι την δουλεια μου.. υπαρχει περιπτωση να φοβηθηκε απο κατι;
 
δεν νομιζω.. Την εχω συνεχεια σε δροσια.. Και για'υτο το ποσταρα.. Μηπως ειναι κατι αλλο..
παντως διαβασα οτι αυτο το κανουν οταν αγχωνονται
 
Τα πουλιά το καλοκαίρι έχουν το στόμα τους ανοιχτό επειδή ζεσταίνονται.. Ακόμη και όταν εμείς δεν νιώθουμε τόσο έντονα την ζέστη.
 
φέρε την κοντά στο αυτί σου και πρόσεξε αν ακούς κάτι στην αναπνοή της που δεν σου αρέσει!

το μυαλό μου πάει σε... άσμα! tsek it...
 
Μήπως είστε συνέχεια κοντά στο κλουβί και στρεσάρεται και φοβάται και έτσι έχει και μόνιμα ανοιχτό το στόμα της;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
δεν νομιζω.. Την εχω συνεχεια σε δροσια.. Και για'υτο το ποσταρα.. Μηπως ειναι κατι αλλο..
παντως διαβασα οτι αυτο το κανουν οταν αγχωνονται
Λοιπόν... Εμείς έχουμε ιδρωτοποιούς αδένες και η ζέστη, κατά κάποιο τρόπο ''εκτονώνεται'' μέσω της εφίδρωσης. Τα πουλιά δεν έχουν τέτοια δυνατότητα και προσπαθούν να δροσιστούν αφήνοντας ανοικτό το στόμα, ώστε να εξατμίσουν λίγο σάλιο και να κρατήσουν τη θερμοκρασία τους σε ανεκτά επίπεδα, ακριβώς όπως τα σκυλιά.
 
Μήπως είστε συνέχεια κοντά στο κλουβί και στρεσάρεται και φοβάται και έτσι έχει και μόνιμα ανοιχτό το στόμα της;
Οχι οχι.. Την εχω απο μικρη, δεν ειχε ντυθει ακομα.. Τωρσ το ξεκινησε αυτο
 
Back
Top