Ασθένειες Καρδερίνα κάθεται φουσκωμένη, τι να της δώσω;

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,
Προσφατα απέκτησα μια καρδερινα του 14 με πρασινο κλειστου τυπου δακτυλιδι με ολα τα στοιχεία.
Το πουλι τρωει κανονικα και τα ματια του ειναι ορθανοιχτα και γυαλιστερά
Με εχει ανησυχήσει ομως γιατι το βλεπω λιγο αδυναμο και εχει καπως φουσκωμενα τα φτερα.λετε να φταιει η πτωση της θερμοκρασιας των τελευταιων ημερων; Ή μηπως να ειναι στρεσαρισμενο απο την αλλαγη περιβάλλοντως;
Θα ηταν καλο να του χορηγησω αντι στρες ή πολυβιταμινη;
Το πουλι οταν το αγορασα ηταν σε εσωτερικο χωρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: xrzar
Τώρα που είναι;, σε εξωτερικό η εσωτερικό χώρο;... Πόσο καιρό το έχεις;... Δίνεις ίδια διατροφή μ'αυτή που έτρωγε;.. Το πήρες από εκτροφέα η από πετ σόπ ;
Yποτίθεται ότι δίνουμε esb 30 για προληπτική αγωγή στον περιορισμό των κοκκιδίων και σαν αντιστρές όταν υπάρχει απότομη αλλαγή θερμοκρασίας-αύξηση υγρασίας αλλά και αλλαγή περιβάλλοντος
https://community.petbirds.gr/threads/Βοηθεια-για-esb-30-σε-καρδερινα.4661/ (διάβασε το λίνκ του KIKLOS )
Προσωπικά, είμαι κατά στα φάρμακα και υπέρ της προληπτικής αγωγής με φυσικό τρόπο ( ρίγανη-θυμάρι -βασιλικό -δίκταμο-τήλιο -γλυκάνισο -φασκόμηλο και τόσο άλλα θαυματουργά βότανα της Ελληνικής φύσης )
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αν ήταν σε εσωτερικό χώρο το πουλάκι, και ξαφνικά το έβγαλες έξω (ειδικά αυτές τις μέρες που ακόμα και τα συνηθισμένα πουλιά μπορεί να έχουν θέμα με την απότομη πτώση της θερμοκρασίας), τότε το λιγότερο μπορεί να κρύωσε...

Οι κουτσουλιές της πώς είναι;
 
Μήπως άλλαξες μείγμα σπόρων; Πρόσφατα αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα με φούσκωμα και λύθηκε με επιστροφή στο παλιό μείγμα σπόρων.

Υ. Γ Μήπως το μείγμα είναι χύμα σε τσουβάλι και δεν είναι σωστό; Μήπως το πουλάκι μένει νηστικό;
 
Ειναι εξω το πουλι και δεν το χτυπαει αερας! Και εγω ειμαι κατα των φαρμακων γι αυτο του εδωσα θυμαρι και ρίγανη απο την γλαστρα μου μεσα σε στην αυγοτροφη που του εφτιαξα.
Δυστυχως απο απειρια δεν ρωτησα τι τροφη του εδινε ο εκτροφεας. Νηστικο δεν ειναι γιατι το παρατηρουσα το σκ οτι ετρωγε.
Το λιγοτερο να κρυωσε;
 
Θα ανεβασω το βραδυ φωτο. Οταν το πηρα παντως ειχα κοιταξει την κοιλια και ηταν καθαρη. Οπως επισης και οι κουτσουλιες μεχρι εχθες το πρωι τουλαχιστον δεν ηταν υγρες. Αλλα μια εικονα χιλιες λεξεις.
 
η κοιλιά της καρδερινας! Το πουλακι ευτυχως φαινεται οτι ειναι καλα. Το ενοχλησα λιγο βραδιάτικα αλλα ολα καλα. Τσεκαρα και τις κουτσουλιες του και ειναι ολα οκ! Καθολου υγρα ή ιχνος απο υγρα.

rsz_2img_20140930_201324-1.webp

rsz_1img_20140930_201405.webp
 
ενταξει ειναι το πουλακι, λογο πτωσης της θερμοκρασιας το βλεπεις ετσι και επειδη ο προηγουμενος το ειχε σε εσωτερικο χωρο
 
Back
Top