Ασθένειες Καρδερίνα με φλεγμονή στο μάτι και έφυγαν πτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gxim48
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gxim48

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
1
Πόλη
Κρήτη
καλησπέρα,

έχω 2 καρδερίνες και 1 κανάρι σε ένα κλουβί.
Η μία καρδερίνα παρουσίασε στο ένα μάτι φλεγμονή και έφυγαν πτερά.
Άλλοι λένε έχει ορνίθωση, μύκητες, επιφεκύτιδα.
Ποιά είναι η γνώμη σας;

θεραπέυεται, τι είδος ασθένειας έχει, είναι κολλητική στα άλλα δύο πουλιά και στον άνθρωπο;

Τι προφυλάξεις να πάρω ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

20141014_225338.webp 20141014_225533.webp
 
Καταρχήν βάλε το συγκεκριμένο πουλάκι σε ένα κλουβάκι μόνο του και μακριά από τα άλλα δύο. Εμένα μου μοιάζει για επιπεφυκίτιδα, χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείονται οι μύκητες ή η ορνίθωση καθώς η επιπεφυκίτιδα είναι ένα από τα συμπτώματά τους! Αν τα άλλα πουλάκια είναι στο ίδιο κλουβί ναι μπορούν ναι κολλήσουν γι αυτό να το απομακρύνεις. Εσύ δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις αλλά καλού κακού φόρα γαντάκια όταν το πιάνεις.

Ξεκίνα με tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη (από ανθρώπινο φαρμακείο) και βάζε μια σταγόνα εξωτερικά και μία εσωτερικά του ματιού και στα δύο μάτια (πρώτα στο υγιές μάτι και μετά στο "άρρωστο"). Βάλε για καμιά βδομάδα και βλέπεις πως θα πάει! Αν είναι επιπεφυκίτιδα λογικά θα δεις βελτίωση, αν όχι θα ψάξουμε για κάτι άλλο.. :)
 
Εμένα μου μοιάζει για επιπεφυκίτιδα... Αν είναι επιπεφυκίτιδα λογικά θα δεις βελτίωση, αν όχι θα ψάξουμε για κάτι άλλο..

Δεν θα έπρεπε να είναι κλειστό το μάτι και λίγο πρησμένο;
 
Και διατήρησε άριστη καθαριότητα στα κλουβιά και πατήθρες.
 
οταν ειναι στο ματι μπορει να ειναι διαφορα, οπως σ επισημαναν απο πανω. Ξεκινας με tobrex οπως πολυ ορθα σου εχουν αναφερει
και αρχιζεις να αποκλειεις.συνηθως(απο τα δικα μου πουλια που ειχα παλιοτερα προβλημα)με tobrex σε 3 μερες εχει φυγει
 
Back
Top