Γενικά Καρδερίνα σκίζει την εφημερίδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα!
εχω κάποιες καρδερινες φετινές (πιασμενες οχι εκτροφής) σε ενα κλουβι του μετρου (περιπου) φτιαγμένο οσο γίνετε στο φυσικό περιβάλλον,
εχω 3 θηλυκιες και 2 αρσενικα και μια απο αυτες σκίζει συνεχώς την εφημερίδα
στο πάτο που ίσα ίσα την φτάνει!
σημαίνει κάτι αυτό;


κατι ακόμη η εφημερίδα είναι ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ λες να φταίει αυτό?:D
 
Γεια σου πατριδακαι σε μενα το ιδιο κανουν και τα τρια ζευγαρια και μαλιστα μαλωνουν ποια θα πρωτοσκισει.Φανταζομαι για την ωρα οτι παιζουν, ψιλοβαριουνται. Τους εβαλα μεσα κλαδι απο πευκο, παρατησαν την εφημεριδα και παιζαν με τις πευκοβελονες μεχρι που εμεινε σκετο ξυλο και τωρα ξαναρχισαν με την εφημεριδα. Δεν ξερω αν σημαινει τιποτα παραπανω αυτο που κανουν.
 
Θάλεγα να βάλετε στον πάτο αντικοκκιδιακό χώμα
και να αφήσετε τις εφημερίδες.Αν θέλετε να έχετε υγιή πουλιά.
Καρδερίνες και μάλιστα όχι εκτροφής σε εξωτερικό χώρο
με εφημερίδα για "υπόστρωμα"
και να τραβάνε εφημερίδα απο κάτω (μαζί με τις ακαθαρσίες πολλές
φορές). Η χαρά της κοκκιδίωσις!

-Δεν είναι και τόσο ακριβό πιά. Εχει 14-16 ευρώ το 20σάκιλο
Αν δεν θέλετε και να ψάχνεστε το έχει και ο Αλέξανδρος.
kiklos.info/shop6/
 

Συνημμένα

  • anti-coccidiose.webp
    anti-coccidiose.webp
    19,5 KB · Προβολές: 111
Φιλε Μακη οι κλουβες μου εχουν κατω κουνελοσυρμα, το ταψι βρισκετε τρεις ποντους απο κατω και παρολα αυτα πιανουν τις εφημεριδες απο την γωνια και τις κανουν μικρα κομματακια. Το εχω ξανα αναφερει βαζω μια στρωση εφημεριδες στο ταψακι και απο πανω λιγη αμμο για πουλια, ετσι το καθαρισμα γινετε πιο ευκολο. Τωρα το πως καταφερνουν και πιανουν την εφημεριδα στις γωνιες... Δεν τραβανε ολη την εφημεριδα, μονο ενα μικρο κομματι. Οι κλουβες οι δικες μου ειναι μεσα και οι εφημεριδες θεοστεγνες.
 
Εσυ βαζεις σκετο αυτο το χωμα απο κατω; Το συγκεκριμενο χωμα ειναι βαρυ η σαν ελαφροπετρα;
 
εχω 3 θηλυκιες και 2 αρσενικα και μια απο αυτες σκίζει συνεχώς την εφημερίδα
στο πάτο που ίσα ίσα την φτάνει!
σημαίνει κάτι αυτό;
Μή το συσχετίζεις καθόλου με τη διάθεσή τους για ζευγάρωμα.
Παίζουν.
Η προτροπή του Μάκη για αντικοκκιδιακή άμμο είναι σοφή. Προσπάθησε να βάζεις στα κλουβιά σου.
Ειδικά στα αγριοπούλια, δεν είναι χρήσιμη αλλά απαραίτητη.
Προσοχή στα είδη άμμου που κυκλοφορούν, κάποια δεν έχουν αντικοκκιδιακή δράση απλά τραβούν την υγρασία & εξασφαλίζουν στοιχειώδη καθαριότητα.
 
θα πρότεινα ακόμη να χωρίσεις τα αρσενικά από το θηλυκό και να τα βάλεις μόνα τους σε κλουβάκια γιατί είναι φετινές και πιασμένες πού σημαίνει πως πρέπει να ηρεμήσουν λιγάκι
 
Γεια σας και παλι!
και εγω ετσι ακριβώς τα εχω κατω η εφημεριδα και πανω τετοια αμμο
επίσης εχει και πλεγαμα η κλουβιτσα παρόλα αυτα βαζουν την μυτη τους και...
 
:) Μου επιτρεψετε μια ερωτηση;
Το να σκιζουν το πουλια (μιλαμε για αγρια αν καταλαβα) τις εφημεριδες,
θα μπορουσε να ειναι ενδειξη (αποδειξη;) ανιας η΄ εκτονωσης; Ειναι παιχνιδι, η΄μανια λογω συνθηκων;
( Παρακαλω λαβετε ως καλοπροεραιτη την ερωτηση μου )😕
 
σισσυ παιχνιδι κανουν οπως ολα τα πουλια θελουν να παιξουν λογω περιορισμενου χωρου τραβανε τις εφημεριδες, αλλιως θα πετουσαν απο κλαδακι σε κλαδακι και θα κυνηγιοντουσαν
 
Back
Top