Γενικά Καρδερίνες με κόκκινη ή πορτοκαλί μάσκα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Siccario
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Siccario

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2020
Μηνύματα
48
Πόλη
Κοζάνη
Πλησιάζουν οι μέρες 9ου θα προμηθευτώ το 1το μου ζευγάρι καρδερινες και ακόμα με απασχολεί το θέμα του αρσενικού, έχω δει πουλια που μου αρέσουν σαν χαρακτηριστικά αλλά είναι και κάτι ακόμα που με έκανε να δειλιασω στην επιλογή μου, αυτό είναι το χρώμα της καρδερινας στο κεφάλι, είδα κάποιες πορτοκαλί πολύ όμορφο αλλά και κάποιες κόκκινες εξίσου όμορφες, ένας γνωστός μου είπε ότι οι πορτοκαλί είναι φετινές καρδερινες ενώ ένας εκτροφέας μου έδειξε πορτοκαλί καρδερινα που έχει 2 χρόνια, μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα παρακαλώ?
 
Αφού έχεις αποφασίσει από που θα τα πάρεις κι έχεις πάει και στο εκτροφείο του γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο να σου πει τα πάντα;

Θα σου πω την άποψή μου, χωρίς στρογγυλέματα και μακάρι να είμαι λάθος.

Αρχικά να σου πω πως σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την πρόθέσή σου να προμηθευτείς πουλιά εκτροφής και φαίνεται ότι το ψάχνεις για να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

Έχοντας διαβάσει όλα τα ποστ και στα υπόλοιπα threads που ξεκίνησες, έχω την εντύπωση ότι θα πάρεις (μάλλον εν αγνοία σου) πουλιά από άνθρωπο που έχει και πιασμένα. Δε λέω ότι δε βγάζει και δικά του, ούτε ότι δεν αγαπάει αυτό που κάνει και ότι είναι καλά πουλιά αλλά το όλο σκηνικό εκεί παραπέμπει. Έχει δηλαδή δικά του αλλά έχει και πιασμένα. Το κάνουν αρκετοί, κυρίως για φωνές.
Δε θα μπω στη διαδικασία να παραθέσω ''στοιχεία'' σα να είμαι ανακριτής, αλλά να ξέρεις ότι για όποιον έχει ασχοληθεί με το χόμπι για κάποια χρόνια είναι σχετικά εύκολο να καταλάβει κάποια πράγματα.

Τα πουλιά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι μπορείς να είναι σούπερ, ούτε και σου λέω να μην τα πάρεις. Απλά να έχεις κι αυτό που σου είπα κατά νου.
 
Το σκέφτομαι και το ψάχνω πολύ το θέμα και κοιτάω και για τα δαχτυλίδια κλειστού τύπου και τα συνοδευτικά έγγραφα διαβάζω και ψάχνω πολλά μέσα στο φόρουμ γενικά για τις καρδερινες και να μάθω όσα παραπάνω μπορώ, περιμένω κάποιον άλλο γνωστή που θα με βοηθήσει στην επιλογή αλλά δυστυχώς με τις μετακινήσεις έχουμε θέμα και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο, νομίζω τα πουλάκια που ξεχώρισα είναι όντος εκτροφής αλλά θέλω αν μπορείς να μ πεις λίγο για τα χρώματα στο κεφάλι το κόκκινο και το πορτοκαλί αν μπορείς
 
Δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει ακριβώς...το χρώμα της μάσκας;
Αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως διατροφή, ηλιακό φως, εποχή, κατάσταση υγείας κτλ...δε σημαίνει κάτι από μόνο του ώστε να καταλάβεις σίγουρα την ηλικία ή αν είναι εκτροφής ή αν είναι ''καλό''...
 
τα χρώματα στο κεφάλι το κόκκινο και το πορτοκαλί
Υπάρχουν διάφορες μεταλλάξεις με τα αντίστοιχα χρώματα.
 
Τα πουλια εκτροφης δεν ξεχωριζουν ουτε απο το χρωμα της μασκας,ουτε απο το αν εχουν μεγαλο σωματοτυπο,ουτε αν ειναι 6αρια,8αρια κτλ
Πολλες φορες δεν ειναι ουτε το δαχτυλιδι που τα κανει εκτροφης.

Πανω απο ολα ειναι η συμπεριφορα του πουλιου οταν πλησιαζεις το κλουβι.
Φυσικα υπαρχουν και πουλια εκτροφης που ειναι πιο " αγρια" αλλα ττη συμπεριφορα ενος πιασμενου δεν την εχουν.
 
Νομίζω πως τα κριτήρια μου εκτός από το δαχτυλίδι είναι αν τα ποδαράκια του είναι αρκετά άσπρα και όχι τόσο μαύρα όσο είναι τα πιασμένα που δίνουν 10 ευρώ στα πετ σοπ, η αντίδραση του πουλιού όταν το πλησιάζεις γιατί αν το κοιτάς από τα 10 μέτρα και κοντεύει να πετάξει με το κλουβί δεν είναι εκτροφής, γενικά αυτά τα εκτροφής που είδα ήταν πολύ ήμερα και φιλικά, και ήθελα να διαπιστώσω τι ρόλο παίζει το χρώμα της μάσκας αν έχει να κάνει με την ηλικία η με κάτι αλλο
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Tony Forpus οπότε δεν έχει να λέει και πολλά αν είναι κόκκινη η πορτοκαλί η μάσκα, δεν παίζει κάποιο ρόλο, και μια ακόμα τελευταία ερώτηση αν μπορείς να με απαντήσεις φίλε μου, αν πάρω ένα ζευγάρι και τα έχω στο ίδιο δωμάτιο με 1 ζευγάρι καναρίνια που έχω υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
 
οπότε δεν έχει να λέει και πολλά αν είναι κόκκινη η πορτοκαλί η μάσκα
Βαθύ κόκκινο - βυσσινί χρώμα μάσκας όπως αυτό των άγριων δύσκολα θα βρεις σε πουλιά εκτροφής. Αν μάλιστα δεν πληρούν και κανένα από τα υπόλοιπα στοιχεία, φύγε μακριά.

αν πάρω ένα ζευγάρι και τα έχω στο ίδιο δωμάτιο με 1 ζευγάρι καναρίνια που έχω υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Πέρα από μια κάποια αλλοίωση στη φωνή των μεν ή και των δε, δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top