Γενικά Καρδερίνες στην αυλή μου

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Εδώ και αρκετές ημέρες χιονίζει σε καθημερινή βάση με ελάχιστα διαλείμματα. Σήμερα μετα το πρωινό χιόνι έκαναν την εμφάνιση τους στην αυλή μου, μερικές πανέμορφες καρδερίνες. Οι μπαλλίτσες που κρέμμοντε στο πλατάνι ειναι πολυ καλη λιχουδεια για αυτές. 🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_1290.webp
    IMG_1290.webp
    44,8 KB · Προβολές: 209
  • IMG_1272_1.webp
    IMG_1272_1.webp
    93,8 KB · Προβολές: 165
  • IMG_1292.webp
    IMG_1292.webp
    43,6 KB · Προβολές: 157
  • IMG_1293.webp
    IMG_1293.webp
    46,2 KB · Προβολές: 143
  • IMG_1304.webp
    IMG_1304.webp
    44,8 KB · Προβολές: 169
και μερικες ακομα.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες πρίν μια ωρα.
 

Συνημμένα

  • IMG_1310.webp
    IMG_1310.webp
    35,5 KB · Προβολές: 140
  • IMG_1305.webp
    IMG_1305.webp
    42,1 KB · Προβολές: 131
Αυτό είναι ένα διαφορετικό δέντρο. Ωστόσο, η American Sweetgum έχει το ίδιο είδος καρπού. Ευχαριστώ!

300.webp
 
αυτο ειναι το δεντρο που αναφερει ο γιωργος φιλε μου και το ονομα του (επιστημινικο) ειναι Platanus orientalis

οπως θα δεις και εδω ειναι συγγενικα ειδη

Platanus orientalis - Wikipedia, the free encyclopedia

ελπιζω να εχεις και τις επισκεψεις των μελωδικων φτερωτων φιλων του :)
 
Νομίζω ότι η τελευταία είναι οι καλύτερες φωτογραφίες!
 
Γιώργο είσαι απιστευτα τυχερός που μπορείς και απολαμβάνεις αυτο το υπέροχο θέαμα στην αυλή σου! Μακάρι να έχουν και τα παιδιά μας αυτή την δυνατότητα σε λίγα χρόνια και να μην γνωρισουν την καρδερίνα και τα άλλα άγρια πουλιά μόνο απο φωτογραφίες και απο το Internet...🙄
 
Αυτες τις ημερες η αυλη μου ειναι γεματο καρδερινες, σπινους, κοκκινολαιμηδες, κοτσυφια και άλλα πουλια που χαιρεσαι να τα παρακολουθεις. Η ζωη εδω στο χωριο ειναι πολυ διαφορετικη με μεγάλη ξενοιασια. Για τα παιδια μου όλα αυτα ειναι συνηθες φαινόμενο αλλα δεν πάυουν να το απολαμβανουν και ξερεις κατι δεν το αλλαζουν, όπως και εμεις φυσικα.
 
Πραγματικά είναι απο τις ομορφότερες εικόνες να παρατηρείς τα άγρια πουλιά! Την δική μας αυλή επισκέπτονται καθε χρόνο σπίνοι, κοκκινολαιμηδες, καρβουνιάρηδες και λευκοσουσουράδες.Αν και θεωρειται αστική περιοχή, είμαστε απο τα λιγα σπίτια μου έχουμε αυλή με δέντρα, χώμα και φυτά, γεγονός που προσελκύει έκτος από τα σπουργίτια, ένα σωρο πουλάκια! Ομως εξαφανιζονται μολις αντιληφθουν την παραμικρή κίνηση και έτσι δυσκολευόμαστε να τα φωτογραφίσουμε... Πραγματικα σε ζηλέυω που καταφερες να αποθανατίσεις αυτές τις ειδυλιακές σκηνες...
 
Back
Top