Γενικά Καρδερινα "Δασκαλος"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AZAX
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AZAX

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί συνοδοιπόροι καλημέρα.
Ευχαριστώ όλους σας για την υποδοχή και αυτό με συγκινεί ιδιαίτερα.
Δεν θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σας αλλά θα παρακαλούσα για την όσο το δυνατόν καλύτερη βοήθειά σας.
Ψάχνω πολύ καιρό ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ "ΔΑΣΚΑΛΟ". (Πολύ-πολύ καλή. Τη θέλω για νέους μαθητές).
Μπορείτε να μου υποδείξετε τόπους, τρόπους και μεθόδους;
Θα είμαι υπόχρεος
Με εκτίμηση
Ανδρέας
 
.

AZAX είπε:
Μπορείτε να μου υποδείξετε τόπους, τρόπους και μεθόδους;
Ανδρέα τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "τόπους, τρόπους και μεθόδους";
 
.

Αγαπητέ Σταύρο,
έχεις δίκιο πρέπει να είμαι πιό σαφής.
Εννοώ λοιπόν κάποιους φίλους που έχουν την ευχέρεια να με καθοδηγήσουν σε περιοχές ή και σε φίλους, που ενδεχόμενα υπάρχουν ή έχουν τόσο πολύ καλά πουλιά για να πάρω τις εμπειρίες τους.
 
.

Ανδρέα το δεύτερο μήνυμα είναι πολύ πιο ασαφές από το πρώτο. Θα προσπαθήσω να απαντήσω υποθέτοντας ποιες μπορεί να είναι οι ακριβείς πληροφορίες που ζητάς
AZAX είπε:
Εννοώ λοιπόν κάποιους φίλους που έχουν την ευχέρεια να με καθοδηγήσουν σε περιοχές ή και σε φίλους, που ενδεχόμενα υπάρχουν ή έχουν
Όπως βλέπεις, μόνο σαφής δεν είναι αυτή η φράση. Αν λοιπόν ζητάς κάποια περιοχή της Ελλάδος στην οποία να υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν καρδερίνες με πολύ καλές φωνές, σου απαντώ ότι υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα.

Αν ζητάς μια τέτοια καρδερίνα για να αγοράσεις, τότε το μήνυμά σου θα έπρεπε να υποβληθεί στο φόρουμ Ζήτηση έστω και αν η δημοσίευση του απαγορεύεται λόγω των Κανόνων και προϋποθέσεων για τη χρήση του forum των αγγελιών
Κανόνες και προϋποθέσεις για τη χρήση του forum των αγγελιών είπε:
  • Απαγορεύονται οι αγγελίες ζήτησης Ιθαγενών Πουλιών (αγριοπουλιών).

Τέλος, αν ζητάς άτομα τα οποία ασχολούνται με την εκτροφή και αναπαραγωγή της καρδερίνας μπορείς να βρεις αρκετά στο PetBirds, αρκεί να θέσεις την ερώτηση με αυτόν τον τρόπο. Αν ζητάς όμως άτομα που συλλαμβάνουν 500 πουλιά για να βρουν ανάμεσά τους το 1 άψογο φωνητικά "για να πάρεις τις εμπειρίες τους, τρόπους και μεθόδους τους",
AZAX είπε:
Μπορείτε να μου υποδείξετε τόπους, τρόπους και μεθόδους;

για να πάρω τις εμπειρίες τους.
τότε σίγουρα δεν θα βρεις εδώ ή τουλάχιστον δεν θα πάρεις από εδώ αυτού του είδους τις πληροφορίες που ζητάς.
 
.

Αγαπητέ Σταύρο,
ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις σου αλλά καταλαβαίνω ότι μάλλον παραξηγήθηκαν οι θέσεις μου. Εάν ενδιαφερόμουν για αιχμαλωτισμένα πουλιά, μπορούσα να απευθυνθώ και να βρώ οπουδήποτε (εξ άλλου ασχολούμαι χρόνια χομπίστικα με αυτά) και μάλιστα χωρίς την βοήθεια του forum. Με ενδιαφέρουν όμως οι γνώσεις και οι εμπειρίες των φίλων εκτροφέων για τους οποίους μου κάνεις μία αναφορά αλλά τίποτα συγκεκριμένο αφού μου λες"... Αν ζητάς άτομα τα οποία ασχολούνται με την εκτροφή και αναπαραγωγή της καρδερίνας μπορείς να βρεις αρκετά στο PetBirds...".
Φαίνεται ότι κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Επειδή παίζεις το forum στα δάκτυλα (μόλις χθες γιορτάζαμε τα 2 χρόνια του και όχι μόνο) πιστεύεις ότι μπορώ να κάνω και εγώ τα ίδια. Αμ δε! Ξεχνάς ότι εγώ είμαι στην κυριολεξία χθεσινός. Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.
Που θα πάει όμως, μαθαίνω γρήγορα και τότε θα είμαι πολύ πιό ακριβής και περιεκτικός στις ερωτήσεις μου. Κοντός ψαλμός αλληλούια.
Με εκτίμηση
Ανδρέας
 
.

για αιχμαλωτισμένα πουλιά, μπορούσα να απευθυνθώ και να βρώ οπουδήποτε (εξ άλλου ασχολούμαι χρόνια χομπίστικα με αυτά)
Εδώ φίλε το ομολογείς και ο ίδιος, πως ασχολείσαι με το "χόμπι" των αιχμαλωτισμένων πουλιών εδώ και χρόνια, άρα δεν υπάρχει παρεξήγηση σε αυτό.
Με ενδιαφέρουν όμως οι γνώσεις και οι εμπειρίες των φίλων εκτροφέων
Αν όμως θέλεις να πεις ότι μετανόησες και τώρα θέλεις να σταματήσεις τις αιχμαλωτισμένες και να αρχίσεις την εκτροφή και αναπαραγωγή τους, όλα καλά. Αν όμως απλά θέλεις να πάρεις συμβουλές για τις αιχμαλωτισμένες, δες : https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
.

Η διατυπωση ενως σαφεστατου ερωτηματος χωρις περιθωρια παρερμηνιων.. Δεν ειναι θεμα "χθεσινου" ή "σημερινου" ουτε θεμα λαγων και λοιπων πτηνων.Αν το πρωτο σου μηνυμα ειχε κακη διατυπωση.. Θα μπορουσες να διορθωσεις στο 2ο (το οποιο ηταν σχεδον ιδιο με το 1ο) οπως και να εχει ομως...
Δεν νομιζω πως ειναι θεμα του admin να σου συστησει ''καλους'' εκτροφεις αγριων. Ειναι δικο σου θεμα... Να ψαξεις.. Να ρωτησεις.. Να συγκρινεις. Και περα απο αυτο, οι πιο πολυ εδω μεσα δηλωνουν χομπιστες και οχι εκτροφεις.. Και το κανουν με καμαρι. Σιγα σιγα λοιπον.. Θα γνωρισεις μελη εμπειρα που θα σε βοηθησουν.. Οπως μπορουν.. Θελουν και κρινουν αυτα.
Ολα αυτα στα λεω καλοπροαιρετα...
 
.

Βρε Ανδρέα, δεν είναι θέμα ικανότητας χειρισμού του μέσου, μέσω του οποίου θα απευθύνεις την ερώτηση αλλά ο τρόπος με τον οποίο την απευθύνεις. :)

Εν πάση περιπτώσει, κάνε λίγο υπομονή και θα δεις με τον καιρό ποιος είναι ποιος μεταξύ μας, όσον αφορά στην εκτροφή της καρδερίνας και τότε θα μπορείς είτε μέσω των δημοσίων συζητήσεων, είτε μέσω της ιδιωτικής επικοινωνίας να ανταλλάξεις απόψεις και εμπειρίες μαζί τους. Πίστεψε με, είναι πολύ εύκολο να διακρίνεις τις διαφορές μεταξύ ενός ανθρώπου παθιασμένου με την αναπαραγωγή - εκτροφή της καρδερίνας και ενός πλιατσικολόγου.
 
γνωριμια

σημερα μπηκα και διαβαζω διαφορα για την καρδερινα εχω λιγεs ασχολουμαι χρονια με καναρινια HARTZ διαγωνισμουs παντωs ρωτησα για κερασουλεs που διαβασα απο εδω αν υπαρχουν και τι διαφορεs εχουν πηρα μονο γελια ειρωνικα
 
Back
Top