Αναπαραγωγή Καρδερινα Χ κοκκινο ασπρο μωσαικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgio94
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgio94

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
34
θα μπορουσε καποιος να μου πει, αν ζευγαρωσω την καρδερινα μου με την μωσαικο κοκκινο καναρα μου τι αποτελεσμα θα εχω;
 
τι καρδερινοκαναρα, ασπρα; η σκουρα;
 
Τα καρδερινοκάναρα παίρνουν συνήθως και στο μεγαλύτερο μέρος τους, χρωματισμό από τον πατέρα. Επειδή ο υβριδισμός καρδερίνα χ κανάρα είναι πιο εύκολος (Αν ο πατέρας είναι καναρίνι και θηλυκιά η καρδερίνα, είναι πιο δύσκολο), υπάρχουν κάποια είδη κανάρας που συνήθως δίνουν πιο ανοιχτόχρωμους μούλους.
Αυτές είναι η λευκή η κίτρινη σατινέ (αν είναι και ino με κόκκινα μάτια ακόμα καλύτερα), απλή κανάρα κίτρινου η κόκκινου μωσαϊκού, αχάτης, κοινή η παρδαλή με πολύ λευκό χρώμα η κανάρα από παλιά φυλή καναρινιών με όσο πιο καθαρό φαινότυπο (π.χ. αγγλικά μεγαλόσωμα όπως το norwich η το yorkshire).
Το αποτέλεσμα του υβριδισμού, είναι σίγουρα πιο ανοιχτόχρωμο, αν χρησιμοποιηθεί μεταλλαγμένη ανοιχτόχρωμη καρδερίνα. Επειδή εμείς ως επί το πλείστον χρησιμοποιούμε τις δικές μας ''γυφτοπούλες'', το καρδερινοκάναρο βγαίνει σκουρόχρωμο.
 
εαν επιχειρησω το αρσενικο κοκκινο μωσαικο με την θυληκια καρδερινα τι αποτελεσμα θα εχω;
 
Το πιθανότερο είναι να μην έχεις κανένα αποτέλεσμα. Αυτός ο συνδυασμός χρειάζεται αρκετή εμπειρία.
 
Back
Top