Γενικά Καρδερινα με μπλε ανταυγες

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδια τι γνωριζετε για αυτο το πουλι; Ποια είναι η αξία του κ ποια η τιμή του;
 
Παιδια τι γνωριζετε για αυτο το πουλι; Ποια είναι η αξία του κ ποια η τιμή του;

Προσωπικά δεν ξέρω να υπάρχει τέτοια καρδερίνα.
Αν θέλεις μας λες που και από ποιον το άκουσες.
Αν το έχεις δει κιόλας θα με ενδιέφερε μια φωτογραφία!
 
Γνωστος, μου εχει καρδερινα, που στις φτερουγες εχει πορτοκαλη ανταυγες.Αν βρω χρονο θα παω να βγαλω μερικες φωτο.
 
Γνωστος, μου εχει καρδερινα, που στις φτερουγες εχει πορτοκαλη ανταυγες.Αν βρω χρονο θα παω να βγαλω μερικες φωτο.

An enoois exei protokali anti gia kitrino, pes tou filous sou ta xrostika pou edine tin karderina blaptei to sikoti, kai stis ekthesis apagorebete to bapsimo tis karderinas.
 
An enoois exei protokali anti gia kitrino, pes tou filous sou ta xrostika pou edine tin karderina blaptei to sikoti, kai stis ekthesis apagorebete to bapsimo tis karderinas.
Αλεξανδρε, δεν μιλησα για φιλο! Ειπα γνωστος μου... Τωρα δεν ειναι αλλαγμενο το κιτρινο χρωμα, αλλα εχει ενα η δυο φτερα πορτοκαλη και απο τις δυο φτερουγες. Και μου εκανε και μενα εντυπωση αυτο. Οσο, τι κανει ο καθενας με τα πουλια του, νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του και μενα δεν μου πεφτει λογος. Εγω καταθετω οτι ειδα.Αλλωστε, εσυ γνωριζεις καλυτερα απο ολους, οτι εγω λιγα ξερω απο καρδερινες και εχω στην κατοχη μου. Ολα αυτα με την εκτιμηση που σου εχω...
 
Αλεξανδρε, δεν μιλησα για φιλο! Ειπα γνωστος μου... Τωρα δεν ειναι αλλαγμενο το κιτρινο χρωμα, αλλα εχει ενα η δυο φτερα πορτοκαλη και απο τις δυο φτερουγες. Και μου εκανε και μενα εντυπωση αυτο. Οσο, τι κανει ο καθενας με τα πουλια του, νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του και μενα δεν μου πεφτει λογος. Εγω καταθετω οτι ειδα.Αλλωστε, εσυ γνωριζεις καλυτερα απο ολους, οτι εγω λιγα ξερω απο καρδερινες και εχω στην κατοχη μου. Ολα αυτα με την εκτιμηση που σου εχω...
Απο βιασυνη εγραψα{και εχω στην κατοχη μου}ενω επρεπε{και οτι δεν εχω στην κατοχη μου}.
 
Βαγγέλη, έγινε απλώς μια αναφορά από τον Αλέξανδρο με αφορμή το πορτοκαλί φτερό στη φτερούγα, διότι το κίτρινο χρώμα στην περιοχή αυτή παίρνει κόκκινη απόχρωση όταν το πουλί λαμβάνει χρωστική με σκοπό να βαφτεί η μάσκα του. Στην ουσία δηλαδή, το σημείο αυτό προδίδει ότι έχει χορηγηθεί κόκκινη χρωστική στο πουλί σε αρκετά μεγάλη ποσότητα. :)
 
Σταυρο, πριν πω οτι δηποτε αλλο, πρεπει να εκφρασω τον θαυμασμο μου στο προσωπο σου, γιατι παντα με μια ηρεμια και με μετριμενα λογια, μας βαζεις ολους μας στην ταξη. Το υφος μου ισως ηταν λιγο... Ομως τον Αλεξανδρο, γνωριζεις οτι τον εκτιμω. Οσο για τις χρωστικες, εχεις απολυτα δικιο. Σε νεο pet shop ειδα καρδερινα, μικρη,ισως 3μηνων να εχει μασκα κατακοκινη και αυτο πριν απο μηνα.Αυτος με ρωτησε εαν γνωριζω να του πω αν ειναι αρσενικη η θυλικη{ηταν θυλικη}και εγω πως τοσο μικρο ειναι βαμενο τοσο εντονα. Και τωρα μου εδωσες την απαντηση εσυ! Αυτα ειναι τα τερτιπια των κακων που θελουν ευκολο χρημα.Χρωστικες και τετοια δεν εχω ποτε καν δει. Και στον φιλο μου Αλεξανδρο, ενα συγνωμη για την ακομψη απαντηση... Παντα φιλος σας.
 
Vaggeli signomi an ekana enan gnosto sou xoris kakia, filos sou, den egine me kako tropo.
Isela na sou po mono aftos pou exei tin karderina me protokali ftera stin fterouga, edine xrostika na tin bafei. Malon me skopo na bafi tin maska. Distixos proto ginete to kitrino protokali kai meta i maska kokini.
Kai san deftero pliroforia gia aftous pou skeftoune na kanoune to idio, ta xrostika stin karderina blaptoune to sikoti. An kapios selei na ginounte ta xromata entono, prepei na taisei Karotto, Spirulina kai Bella di Notte. Kai genika oles mprasinades pou exoune Beta Karotini.

Kai kala pou egrapses afto me tin karderina etsi ipirxe periptosei na eksigoume pos ginete afto. Kai tin apantisi egrapsa na min boroune na sas koroideboune kai sas poulane poulia pou den aksisoune to lefta.
 
Παιδια τι γνωριζετε για αυτο το πουλι; Ποια είναι η αξία του κ ποια η τιμή του;


Distixos ksexasame to proto Post, me tis ble antayges.

Den ida pote karderina me ble antayges oute akousa kati tetio. Axia kai timi gia kati pou einai agnosto eos simera DEN IPARXEI.
 
Παιδια είδα χτες σε ένα πετ σοπ μία καρδερινα που είχε μπλε ηλεκτρι ανταυγες στα φτερα κ την είχε μαζί με κατι αλλα πιασμένα την έδινε δεκα ευρω δυστυχως σημερα δεν υπηρχε...Ισως ήταν μια νέα μετταλαξη γιατι δεν ήταν ενα δυο πουπουλα ηταν σχεδον όλο το φτερό κ στις δυο μεριές κ λίγο στο σβερκο!
 
Σε κάποια έκθεση έχω δει σπίνους μπλε για ρίξε μια ματιά σε αυτή την έκθεση κάποιοι μπλε υπαρχουν
 
AN itane Karderina kai
AN itane ble i fterouges kai
AN ixe ble sto sferko kai
AN itane kainourgio metalaksi,

bebaios na itane pragmatika kai oxi me markadoro,

to pouli simera itane proti selida sta Ornithologika Periodika, se olo to kosmo.

Tha pliroses stin aera 5000 Euro gia mia fotografia, OXI gia to pouli, gia tin fotografia. Kai kanena Pet-Shopas pou iparxei den iksere afto.
 
παιδια η γιαγια μου ειχε χρονια μια καρδερινα μπορει και 10 και απο την βιταμινη που της εδινε (απο πετ shop την αγοραζε) τα φτερα της ήταν πορτοκαλι...όταν αλλαξε βιατμινη μετα απο λιγο έγιναν κιτρινα, δεν ειναι αναγκη δηλαδη να το κανει καποιος επιτηδες ή για να εχει αλλο χρωμα, ισως γίνει και κατα λαθος...
 
Ιδου 3 παραδειγματα...
1η εντονο κοκκινο..🙄
2η πορτοκαλοκοραλοκεραμιδοκοκκινο😱...
3η κατακιτρινη...😎
 

Συνημμένα

  • @@@@ 117.webp
    @@@@ 117.webp
    30,5 KB · Προβολές: 149
  • IMG_0102.webp
    IMG_0102.webp
    32,1 KB · Προβολές: 144
  • IMG_0020.webp
    IMG_0020.webp
    40,4 KB · Προβολές: 156
Σε κάποια έκθεση έχω δει σπίνους μπλε για ρίξε μια ματιά σε αυτή την έκθεση κάποιοι μπλε υπαρχουν
http://oiseaudufaucigny.olympe-network.com/

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
αυτος ομως ειναι φυσικος μπλε
gordon blue finch τον ξερω εγω υπεροχος
ΜΦΧ
Πανος[/dls]
 
Ιδου 3 παραδειγματα...
1η εντονο κοκκινο..🙄
2η πορτοκαλοκοραλοκεραμιδοκοκκινο😱...
3η κατακιτρινη...😎

Σοφία είναι μια απο τις πιο καλοβαμένες κόκκινες μάσκες που έχω δεί, δικές σου δεν είναι. Αν ναι δεν μας λές και εμάς την μαγική συνταγή
 
Ναι αυτα τα αγορακια ειναι δικα μου...
Μαγικες συνταγες δεν υπαρχουν, απλα καλη και πλουσια διατροφη, εκθεση στον ηλιο και φροντιδα με πολυ αγαπη(λετε να κοκκινησε απο ντροπη;).:D
"Περιεργες" βιταμινες και χρωστικες δεν ειναι στο στυλ μου και δεν το ψαχνω. Προσπαθω απλα να προσφερω στα πουλια το καλυτερο. Εμπιστευομαι εταιριες οπως οι:beaphar,Versele Laga,Orlux,Ornitalia. Πειραματα δεν κανω και δεν παιζω μαζι τους.
Δεν θελω να βγω εκτος θεματος... Το θεμα αρχικα ηταν η τρεντι (μπλε) καρδερινα.:D
Ειναι κουκλος ομως...🙄
 

Συνημμένα

  • canon.webp
    canon.webp
    11,1 KB · Προβολές: 116
Back
Top