Ασθένειες Καρδερινα με φουσκωμα στην κοιλια

Giannis M

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
8
Πόλη
Ελευσίνα
καλησπερα παρελαβα μια καρδερινα πριν απο 2 βδομαδες απο εναν φιλο μου! Το πουλι ειναι σε κακη κατασταση! Το περασα 5 μερες Esb3 και το περασα με προβιοτικα και πολυβιταμινες!Χρησιμοποιω αυτη την στιγμη το Epato Sil και αγκαθι της μαριας... Θα ηθελα καμια περαιτερο γνωμη και βοηθεια! Δεν πιστευω να ειναι κοκκιδια και απο τροφη δν περιλαμβανει νιζερ και καναβουρι! Οι κουτσουλιες του ειναι πρασινες με ασπρο και ειναι λιγο υγρες

karderina.jpg
 
Μπορείς να μας πεις δυο λόγια παραπάνω για την περίπτωση.
Πως συμπεριφέρεται, είναι φουσκωμένο το πουλί, τρώει;
Ο φίλος σου που το βρήκε και σε τι κατάσταση ήταν εκεί;
Έχει κάποιο δαχτυλίδι στο πόδι του;
 
Το πουλι ειναι γεννημενο του ΄13 μεσα σε κλουβα ειναι θυληκο εκτροφης. Εγω το πηρα απο τον φιλο μου γιατι δν ηξερε να το περιποιείται το ειχε μεσα σε κλουβα με αλλα πουλια και δν ειχε παρατηρησει καν το προβλημα του! Τρωει κανονικα αν και δν του δινω παχυντικες τροφες να μην βαρινω το συκωτι του και το πουλι δν εχει δαχτυλιδι γιατι ειναι αχαριος...
 
Μηπως ειναι παχυσαρκο;Επισης αυτο που ξερω γω για το γεγονος οτι οι κουτσουλιες ειναι υγρες και πρασινες, μπορει να σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με την χλωριδα στο εντερακι του. Το θεωρω επομενο αφου λες οτι το περασες απο εβδομαδες θεραπειας.
 
Δν ειναι παχυσαρκο και αυτο εκει το φουσκωμα εχει οπως φαινεται στηβ φωτο χρωμα μελανι...
 
Αχ ακομα και ως αρχαρια τωρα να μου λεγες να βγαλω καρδερινα σε κλουβι, μονοπετρο θα της περναγα οχι δαχτυλιδι...

Στο θεμα μας. Εχω την αισθηση οπως ειπες και συ οτι το συκωτι ειναι πολυ βεβαρυμενο. Καλα κανεις και δεν δινεις παχυντικες τροφες τουλαχιστον για τωρα. Θα σου προτεινα να παρεις milk thistle και αν βρεις να του δωσεις λιγο ταραξακο.

Απο κει και περα, πρεπει να το παρατηρησεις. Λες οτι τρωει κανονικα κτλ, οποτε να ελεγχεις τη διαθεση του, αν ειναι νωχελικο/ φουσκωμενο κτλ, και ελπιζω να μπορεσει καποιος να σου πει με σιγουρια τι εχει.
 
Η διαθεση της ειναι μια χαρα και το αστειο ειναι οτι ειναι πυρωμενη κιολας! Αλλα αυτο ειναι το τελευταιο. Γενικα καλει αρσενικα πεζει στο κλαδι δεξια-αριστερα αλλα το προιξιμο παραμενει και δν θελω να τις δινω και συνεχεια φαρμακα, απο ενα σημειο και μετα εχω αρχισει να πιστευω οτι μπορει να ειναι και ογκος!
 
Γιάννη κ'ανε ό,τι σου είπε η Μύρα!
  • Μilk thistle πήγαινε πάρε από ανθρώπινο φαρμακείο... μόνο της Natures plus. (1 σταγόνα σε 100ml νερό για τουλάχιστον 20-30 μέρες)
  • Και αποξηραμένα ή χλωρά βότανα! (γαιδουράγκαθο, ταραξάκο, ρίγανη, φύλλα αγκινάρας ή αποξηραμένη κτλ κτλ).
Δίνε τα κάθε μέρα! Και κόψε για λίγο το αυγό και τα επιπλέον να δούμε πως θα πάει!

Την έχεις έξω ή μέσα;
 
Την εχω μεσα σε δωματιο και ουτε αυγο της βαζω! Της κανω διατροφη το milk thistle ειναι το ιδιο με το epato soil που βαζω απλος το epato ειναι μονο για πουλια...
 
το milk thistle ειναι το ιδιο με το epato soil που βαζω απλος το epato ειναι μονο για πουλια...
Το Milk Thistle είναι γάλα γαϊδουράγκαθου.. Νομίζω δεν έχει καμία σχέση με το epato.. Αν θες ανεάβσε μια φώτο να δούμε τι ακριβώς έιναι αυτό...
 
Το ιδιο ειναι και το epato sil απλος ειναι μονο για πουλια και εχει μεσα εκτος απο γαιδουροαγκαθα και βιταμινη c και γλυκοζη...
 
Το epato sil κάνει για το συκώτι απλά έχει άλλη δοσολογία. Θα σου πρότεινα όμως το milk thistle της nature's plus. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.
 
Back
Top