Αναπαραγωγή Καρδερινοκάναρα μάνες-παραμάνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης τονυ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
μετα απο προτροπη του κυριου μακη σας γραφω τις εμπειριες μου απο 2 θυληκα καρδερινοκαναρα που μου χαρισε ο αδερφος μου που τα τα χαν δωσει για αρσενικα μεχρι που γεννησαν (το στεφανι στο κεφαλι ηταν εντονο κοκκινο αλλα ηταν θυληκα) μου τα εφερε περισυ μαρτιο του 07 σε 2 κλουβια και ειχαν γεννησει το 1 στην αυγοθηκη 2 αυγα και το αλλο σε ανοιχτη ταιστρα αλλα 2 αυγα εγω δεν ειχα ξανα καρδερινοκαναρα ετσι εσπασα τα αυγα τους εβαλα φωλιες και απο 1 αρσενικο καναρι μεσα σε 20-25 μερες ειχαν ξανα γεννησει 2 αυγα το 1 και 4 το αλλο αμεσως αλλαξα τα αυγα με καναρινιων οι θυληκες δεχτηκαν τα αυγα αν και ειχαν διαφορα στο μεγεθος των καναρινιων ειναι πιο μεγαλα και τα κλωσουσαν με μανια βεβαια δεν τα ζαλιζα και πολυ τελικα μεγαλωσαν οσα μωρα εσκασαν απο τα αυγα 2 και 3 και το ιδιο εγινε και φετος για 2 γεννες ομως γιατι δεν θελω να τα εξαντλησω φετος μου μεγαλωσαν συνολο 7 μικρα
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καρδερινοκάναρα σαν παραμάνες και θα ήθελα να μάθω, ταΐζουν με περισσότερο ζήλο από ότι τα κανάρια; Οι καρδερίνες θέλουν περισσότερη πρωτεΐνη όταν είναι νεοσσοί και πολλές φορές χάνονται πουλιά όταν χρησιμοποιούμε κανάρες σαν παραμάνες. Ίσως το άγριο στοιχείο μέσα στο καρδερινοκάναρο να βοηθούσε στη χρήση του σαν παραμάνα στα ιθαγενή.
 
... Τους εβαλα φωλιες και απο 1 αρσενικο καναρι...

- Επειδή έχω διαπιστώσει στις κανάρες-παραμάννες, οτι σ' αυτήν την φάση,
δεν χρειάζονται αρσενικό για να εξακολουθούν να γεννούν και να εποάζουν,
μήπως υπάρχει κάποια άλλη γνώμη ή παρατήρηση πάνω σ' αυτό;
 
απο οτι εχω παρατηρησει τα καρδερινοκαναρα εφτιαχναν φωλια και εκαναν και αυγα χωρις αρσενικα απλως επειδη ηταν καλοι πατερες και οι 2 ηθελα να βοηθουν στα μικρα σε περιπτωση που δεν ταιζαν τα καρδερινοκαναρα αλλα και για να ειναι πιο (φυσικα) ζευγαρι δηλαδη
 
Back
Top