Γενικά Καρδερινοκάναρα, μούλοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manos

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2007
Μηνύματα
46
Πόλη
Ολλανδία
Geia sas paidia, simera apektisa auta ta 2 arsenika karderinokanarina, astamatito tragoudi oli mera. 35 ekasto.
 

Συνημμένα

  • karderinokanara.webp
    karderinokanara.webp
    17,1 KB · Προβολές: 731
Όμορφα είναι. Να σου ζήσουν.

Όταν λες 35 έκαστος εννοείς 35€ το ένα;
Μόνο; 😱

Που υπάρχουν τέτοιες τιμές για καρδερινοκάναρα;
 
.

Να σου ζήσουν Μάνο!

Μήπως γνωρίζεις από τι κανάρα προέρχονται;
 
.

Μανο, να σου ζησουν! Πρωτη φορα βλεπω καρδερινοκαναρα να μοιαζουν τοσο με καρδερινα, κι εγω θα ηθελα να μαθω απο τι καναρα προερχονται
 
.

geia sas filoi mou,i kanara einai kokkino mosaiko,giauto i maska tous einai kokkini,oso gia tin timi ,toso pane edo.kanoniki karderina kostizi apo 70 eos 100 euro.ta kanaria apo ektrofea kpstizoun apo 8 me 15 euro to kommati.auta ta kanaria ta pira 15 euro to ena ola fetinaria kai ygiestata
 

Συνημμένα

  • kanarinia1.webp
    kanarinia1.webp
    8,5 KB · Προβολές: 237
  • kanarinia2.webp
    kanarinia2.webp
    28,4 KB · Προβολές: 390
Ενα απο τα δικά μου

dsc00061fr4.th.jpg
 
.

Και γιατί βρε παιδιά δεν κάνετε την Ελλάδα Ολλανδία; Ελεύθερη οικονομία έχουμε.
 
.

Καμια αντιρησει η Oλλανδια όμως φημίζεται και για πολλα αλλα πραγματα θα μας παρεξηγησουνε :laugh:
 
.

Εγω συμφωνω με τον Σταυρο. Οπου υπαρχει ζητηση ανεβαινει η τιμη. Μπορουν λοιπον οι φιλοι εκτροφεις-εμποροι να κανουν την Ελλαδα, Ολλανδια. Ας αρχισουν να πουλανε φτηνα και να μπορουμε ολοι να αποκτησουμε καναρινακια. Κατεβαινοντας η τιμη δεν θα χρειαζεται τα μαγαζια να εισαγουν και ετσι θα αγοραζουν απο Ελληνες εκτροφεις-εμπορους. Ετσι λοιπον θα πουλατε περισσοτερα και ο κοσμος θα αγοραζει πιο ευκολα. Γιατι σιγουρα τα πουλια που εισαγονται στην Ελλαδα δεν ειναι καλυτερα απο τα δικα μας.
Για σκεφτειτε το.
 
.

Εγω συμφωνω με τον Σταυρο. Οπου υπαρχει ζητηση ανεβαινει η τιμη. Μπορουν λοιπον οι φιλοι εκτροφεις-εμποροι να κανουν την Ελλαδα, Ολλανδια.

Κάνεις ένα λάθος. Ως ελεύθερος επαγγελματίας και ιδιοκτήτης καταστήματος (όχι με πουλιά να μη παρεξηγηθώ κιόλας) σου λέω ότι όπου υπάρχει ζήτηση πέφτουν οι τιμές ή να το πω και αλλιώς όσο πέφτουν οι τιμές ανεβαίνει η πελατεία και όσο ανεβαίνει η πελατεία πέφτουν οι τιμές (βασικός νόμος της αγοράς). Άρα μήπως δεν υπάρχει αρκετή ζήτηση στο συγκεκριμένο αντικείμενο ή μήπως δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στον τομέα της πώλησης πουλιών;
 
.

Η "ζήτηση" είναι ενα μέγεθος που μόνο του δεν λέει τίποτα, πάει πάντα με
την "προσφορά". Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ αυτών των δύο καθορίζει τις τιμές στις
"ελεύθερες αγορές".
 
.

Φιλε Στεφανε εχεις δει κανενα εκτροφεα - εμπορο στην Ελλαδα που οσο του ζητανε πουλια να κατεβαζει τις τιμες;
Ισα ισα νομιζει πως κατι ειναι και ανεβαζει τις τιμες. Για αυτο και παμε να αγορασουμε απο τα πετ γιατι δεν μας φτανουν τα λεφτα και ετσι δεν παιρνουμε και καλα πουλια και οι εκτροφεις-εμποροι δεν ξερουν τι να τα κανουν. Εγω ξερω εμπορο που πουλαει καναρινια αρσενικα 15 και θυληκα 10 ευρω, αμα πας Σαββατο θα κανεις μιση ωρα να πληρωσεις.
 
.

Εγώ λέω τι συμβαίνει γενικά στην αγορά.
Στο συγκεκριμένο τομέα αν τον πιάσουμε βρωμάει από παντού.
Καταρχήν ποιός εκτροφέας κόβει απόδειξη για ότι πουλάει.
Όλα μαύρα και πανάκριβα
 
.

Αρα λοιπον φιλε μου δεν μιλαμε για το εμποριο γενικα, μιλαμε για το εμποριο καναρινιων και μαλιστα απο ανθρωπους που ονομαζονται και εκτροφεις.
Φιλε βρωμαει τοσο πολυ που εχω αρχισει να απογοητευομαι και δυστυχως ξεκινησα με πολλη ορεξη αυτο το χομπυ.
 
Back
Top