Αναπαραγωγή Καρδερινοκάναρα 2007

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niktaoys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niktaoys

PB Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα πρώτα καρδερινοκάναρα φαίνονται να μεγαλώνουν αισίως μετά από αρκετά προβλήματα όπως μεταφορά σε άλλο ζευγάρι (παραμάνα), τάισμα με το χέρι, αλλαγή υλικού φωλιάς για λόγους καθαριότητας, πέρασμα δαχτυλιδιών, κ. Α.
 

Συνημμένα

  • hybirds2007_1.webp
    hybirds2007_1.webp
    22,6 KB · Προβολές: 136
  • hybirds2007_2.webp
    hybirds2007_2.webp
    34,1 KB · Προβολές: 128
Άντε με το καλό και στα επόμενα Νίκο...

Τι μέθοδο εφαρμόζεις;
Εγώ έχω σαν πλάνο να βάλω για πρώτη γέννα δυο καναρες να ζευγαρώσουν με κάναρο και για 2η γέννα να τις βάλω μέσα με τις καρδερίνες ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα έχουν πυρώσει τα γαρδέλια και οι κανάρες να είναι έτοιμες και πρόθυμες.
 
Βαγγέλη τα έχω από νωρίς δίπλα δίπλα και οι κανάρες μου πυρώνουν από τα αρσενικά καναρίνια που ακούγονται από τις κλούβες του πατέρα μου.
Τώρα οι καρδερίνες πυρώνουν με βιταμίνη Ε αλλά και με κάποιες θηλυκές καρδερίνες που βλέπουν. Νήμα έχω από νωρίς στις κανάρες για να παίζουν και να βλέπουν οι καρδερίνες ακόμα κι αν δε κάνουν ακόμα φωλίες! 😉
Εγώ κρατώ το ζευγάρι μαζί όλη την περίοδο εκτός ειδικών περιπτώσεων!
 
NIKO ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ. ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ). ΝΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ.
 
Ευχαριστώ Δημήτρη! Το ελπίζω κι εγώ, φυσικά μετά από ανάλογα ακούσματα και εκπαίδευση φίλε! 😉
 
Ενας σωστος εκτροφεας η ενας σωστος ανθρωπος που εχει την τρελα με αυτο που κανει δεν ζηλευει αλλα προσπαθει να δημιουργησει ενα σωστο και υγιες εκτροφειο.
Παντα σε ολα τα πραγματα θα υπαρχει καποιος καλυτερος, ο σκοπος ειναι να προσπαθεις να τον φτασεις χωρις ζηλια αλλα με ανταγωνισμο, για αυτο ειναι και ο θεσμος τον εκθεσεων.
μπραβο νικο καλη συνεχεια και πολλα, καλα πουλια.
 
Μεγαλώνουμε σιγά σιγά! Σε λίγο θα δείξουμε και χρωματάκι... 😉

070514_121509.jpg
 
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ
 
Nικο μου εδω ισχυει η παροιμια που λενε: Ασχημο στην κουνια,Ομορφο στη ρουγα! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑΤΑ!
 
Ευχαριστώ Georgina μου, τα κελαϊδηματα τα δουλεύω ήδη, όσο για το χρώμα - ομορφιά θα δεις περισσότερα εν καιρό! 😉
 
Να σου ζησουν φιλε Νικο! Εδω παει η παρημια το καλο πραγμα αργει να γεινει! 🙂
 
Έτσι είναι φίλε μου! Όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με αναπαραγωγή πρέπει να εξασκήσει πάρα πολύ την υπομονή του. Σε επίπεδο πρωταθλητισμού!
 
Τις εικονες μπορειτε να τις δειτε; Σε μενα δεν εμφανιζονται παντως..

μπραβο ρε Νικο παντως..



(περιμενω το δικο μου το καλοκαιρι ε )
 
Τι εννοείς δεν ενφανίζονται; Αυτές που είναι μεγαλούτσικες (όπως οι δικές μου) είναι λινκ από άλλο χώρο και τις διαβάζει από εκεί. Οι μικρές είναι ανεβασμένες εδώ σαν συννημένες και πρέπει να κάνεις κλικ για να ανοίξει σε μεγάλο για την δεις καλά! Ελπίζω αυτό να εννοείς και να βοήθησα φίλε μου.
 
οχι ρε νικο δεν εννοουσα αυτο.. απλα εμφανιζοταν ενα χ.. Πατουσα εμφανιση κ δεν εκανε τπτ.. Παραδοξως τις βλεπω σημερα.. Να σου ζησουν ρε φιλε!
 
Back
Top