Ασθένειες Καρδερινοκάναρο άρχισε να κάνει μία μικρή φαλάκρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Emoulika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Emoulika

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας
Έχω ένα καρδερινοκάναρο 6 μηνών (τον Πόκο) το οποίο μου έκαναν δώρο πριν περίπου 2 μήνες
Τώρα τελευταία, περίπου 10 ημέρες, έχει αρχίσει και κάνει σαν μία μικρή φαλάκρα στο κεφαλάκι του
Θεωρείται οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Επίσης παρατηρώ οτι ξύνεται πολύ συχνα!
Ευχαριστώ
 
Το πουλάκι το καθαρίζω ανα 2 με 3 ημέρες (με οδοντόβουρτσα ανάμεσα από τις ράγες και βάζω καθαρό χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού του)
Το ταίζω τροφή για καρδερινοκάναρα (αυτή που μου έδωσαν όταν πήγα σε pet shop)
επίσης του βάζω grid το οποία ανανεώνω κάθε 2-3 ημέρες
Του δίνω και τρώει και πιπεριά κόκκινη ή μηλαράκι
Νερό του αλλάζω κάθε μέρα και έχω και 2 κόκκαλα σουπιάς
(στην συγκεκριμένη φώτο το πάτωμα από το κουβάκι τουείνι λίγο πριν το καθαρίσω)
[automerge]1612980712[/automerge]
Τον έχουμε μέσα στο καθιστικό δωμάτιο και είμαστε συντροφιά του αρκετές ώρες της ημέρας
Του μιλάω πολύ συχνά και όταν ανοίγω το κλουβί να τον καθαρίσω, δείχνει οτι δεν φοβάται καθόλου
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά στεναχωριέμαι αρκετά που έχει χάσει μερικά από τα πουπουλάκαι του
Και φυσικά έψαξα στο google και από τα αρθρα που βρήκα δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα
 

Συνημμένα

  • 149183560_695230217823155_3794312676040124222_n.webp
    149183560_695230217823155_3794312676040124222_n.webp
    156,2 KB · Προβολές: 38
Τροφές υπαρχουν για καναρινια και για ιθαγενή, αν καποιος σου πουλαει τροφή "ειδικη" για καρδερινοκαναρα σου πουλαει φουμαρα.
Αν η τροφή που σου δινει ειναι χυμα unbranded ακομα χειροτερα.

Αν το πουλακι παρουσιαζει την εικονα που βλέπουμε στην φωτο,ειναι δηλαδη "φουσκωμενο",τοτε κατι δεν παει καλα

Ηλιος το βλέπει καθολου?

Σε ποιο χωρο κοιμαται και ποσες ωρες?
 
Η τροφή όντως είναι χύμα
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε από που θα μπορούσα να πάρω σωστή και καλή τροφή;
Όχι.. δεν είναι φουσκωμένος... απλά έτυχε και είναι έτσι στην φωτογραφία

Άλλες φορές στέκεται έτσι φουσκωμένος και άλλες όχι
Ήλιος τον βλεπει καθόλη την διάρκεια της ημέρας που έχει ηλιοφάνεια
Τις προηγούμενες ημέρες που είχε και καλό καιρό τον έβγαζα στο μπαλκόνι και τον "χτυπούσε" αρκετά ο ήλιος
Τώρα σχετικά με τον ύπνο... νομίζω οτι μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα

Επειδή τον έχουμε μέσα στο καθιστικό ίσως οι ώρες του ύπνου του δεν είναι αρκετές.
Κοιμάται συνήθως γύρω στις 11 το βράδυ μέχρι τις 8.30 το επόμενο πρωί
Πιστεύετε οτι είναι λίγο;
Συγχωρέστε με για τις πολλές ερωτήσεις αλλα΄δεν είχα ποτέ πιο πριν πουλάκι και δεν γκωρίζω πολλά για την φορντίδα τους και η αλήθεια είναι πως όποιον ρώτησα μου είπε διαφορετικά πράγματα (π.χ. ένα άτομο μου είπε οτι είναι καλό να αφήνω και μερικές κουτσουιές του πουλιού μέσα στο κλουβί, ενώ άλλο άτομο μου είπε οτι θα πρέπει να είναι πεντακάθαρο)
[automerge]1612983860[/automerge]
Επίσης θα ήθελα να σας αναφέρω οτι τινάζει πολύ συχνά τα φτερά του
 
Η τροφή όντως είναι χύμα
Μην αγοράσεις ξανά. Δες για ποιους λόγους προτείνουμε συσκευασμένες τροφές.

Επειδή τον έχουμε μέσα στο καθιστικό ίσως οι ώρες του ύπνου του δεν είναι αρκετές.
Κοιμάται συνήθως γύρω στις 11 το βράδυ μέχρι τις 8.30 το επόμενο πρωί
Πιστεύετε οτι είναι λίγο;

Την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα την περιγράφω πάνω-κάτω εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πόσο-νωρίς-ξυπνάνε-το-πρωΐ-τα-κοκατίλ.38072/#post-2437488

ένα άτομο μου είπε οτι είναι καλό να αφήνω και μερικές κουτσουιές του πουλιού μέσα στο κλουβί
Γραφικότητες. Δεν λέμε να μας πιάνει υστερία και να τρέχουμε με το που πέσει μια κουτσουλιά αλλά και να αφήνουμε επίτηδες ένα πουλί να ζει μέσα στα περιττώματα του για οποιονδήποτε λόγο, είναι λάθος. Κοινή λογική και μέτρο χρειάζεται και στο θέμα της καθαριότητας.

Επίσης θα ήθελα να σας αναφέρω οτι τινάζει πολύ συχνά τα φτερά του
Πως είναι το δέρμα στην περιοχή που λείπουν τα πούπουλα; Δείχνει υγειές;

Μπάνιο του βάζεις να κάνει;
 
Βάλε μας αν θέλεις μια φωτογραφία που να φαίνεται όλο του το κλουβί και η εσωτερική διαρρύθμιση αυτού. Επίσης, κάνε το τεστ με τη χαρτοπετσέτα: δλδ βάλε μερικές βρεγμένες - τσαλακωμένες χαρτοπετσέτες στα κάγκελα του κλουβιού του ακριβώς πριν κοιμηθεί και το επόμενο πρωί κοίταξέ τες για μαύρα ή κόκκινα στίγματα...αν δεις κάτι, τότε το πουλάκι μάλλον θα έχει ψείρες.
Η καθαριότητα είναι...μισή αρχοντιά. Με άλλα λόγια, εννοείται ότι όσο πιο καθαρό το κλουβί του, τόσο πιο ασφαλές το πουλάκι.
Φυσικά τις χύμα τροφές θα τις αποφύγεις, ως προϊόντα αμφίβολης ποιότητας, καθαρότητας, θρεπτικής αξίας αλλά και ως ενδεχόμενους φορείς παρασίτων / μικροβίων. Θα είναι καλύτερο να προτιμήσεις επώνυμες τροφές σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις στο σπίτι σου. Στη θέση σου επίσης θα ξεκινούσα να του δίνω για λίγη ώρα δύο φορές την εβδομάδα σφικτό αυγό - πρόσεξε αλλοιώνεται εύκολα. Επιπρόσθετα θα έβαζα στη διατροφή του φρέσκα λαχανικά / κηπευτικά / χόρτα / βότανα με σταδιακά αυξημένη συχνότητα έως και 6 φορές την εβδομάδα.
Υπάρχει στο σπίτι χώρος μακριά από όχληση, μυρωδιές, ρεύματα αέρα που να μπορεί να μεταφέρεται το κλουβί κατά το σούρουπο, ώστε το πουλάκι να κοιμάται περισσότερη ώρα που να προσομοιάζει στη διάρκεια του φυσικού φωτός;
Οι αυξομειώσεις της θερμοκρασίας (μέσα - έξω) και τα ρεύματα αέρα μπορεί να το αρρωστήσουν το πουλάκι, οπότε απέφυγέ τα αυτήν την περίοδο που η εξωτερική θερμοκρασία διαφέρει από την εσωτερική του σπιτιού.
Μήπως το πουλάκι είναι κοντά σε εστία θέρμανσης;
Πτερόρροια έκανε όσο το έχεις; Αν ναι, πότε; Τι φτερά άλλαξε; Καρφάκια στο κενό στο κεφάλι του βλέπεις;
 
@Stavros @Stavros
καλή σας ημέρα
Σας επισυνάπτω 2 φωτογραφίες του που μπόρεσα να τραβήξω όπου φαίνεται το κενό λίγο στο κεφαλάκι του. Αν τις μεγενθύνετε θα το δείτε λίγο καλύτερα
Μπανιέρα του είχα μέχρι πριν λίγο καιρό μόνιμα στο κλουβάκι του (εξωτερική μπανιέρα) και μου είπαν να την βγάλω γιατί τώρα λόγω κρύου δεν την χρειάζεται και να την βάλω μόνο κατα τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες γιατί τότε την θέλει το πουλι για να δροσίζεται
Υποθέτω οτι λόγω της ερώτησης που μου κάνατε, μάλλον με πληροφόρησαν λάθος...
[automerge]1613036361[/automerge]
@ianos
Καλή σας ημέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση σας
Του δίνω φρέσκια κόκκινη πιπεριά και μηλαράκια εναλλάξ
Το κλουβί το έουμε μέσα στο καθιστικό δωμάτιο - σαλόνι. Μυρωδιές όντως δεν έχει ούτε ρεύματα αέρα, αλλά σίγουρα έχει φασαρία λόγω της τηλεόρασης που λειτουργεί κατά τις απογευματινές και βραδινές ώρες. Γενικά το δωμάτιο δεν είναι κρύ οπότε δεν υπάρχει και κάποια ιδιαίτερη αυξομείωση θερμοκρασίας.
Δεν είναι κοντά σε εστία θέρμανσης.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν είναι πτερόρροια ή κάποιο άλλο πρόβλημα γιατί μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο 2 φόρες από ένα πουπουλάκι μέσα στο κλουβί του (εκτός αν έτσι είναι φυσιολογικό και δεν το γνωρίζω λόγω του οτι δεν είχα πουλάκι μέχρι τώρα)
Καρφάκια δεν έχει στο κεφαλάκι του... αν δείτε τις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει παραπάνω, θα καταλάβετε οτι το δέρμα δνε είναι εντελώς γυμνό αλλάκαλύπτεται από χνουδάκι-πούπουλο.

Επίσης σας επισυνάπτω και μία φωτογραφία του κλουβιού του. Οι διαστάσεις είναι Ύψος 33 εκ., Μήκος 40 εκ. και Πλάτος 26 εκ.
 

Συνημμένα

  • Poco 1.webp
    Poco 1.webp
    73,7 KB · Προβολές: 27
  • Poco 2.webp
    Poco 2.webp
    76,9 KB · Προβολές: 27
  • Κλουβί.webp
    Κλουβί.webp
    146,9 KB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:
Σας επισυνάπτω 2 φωτογραφίες του που μπόρεσα να τραβήξω όπου φαίνεται το κενό λίγο στο κεφαλάκι του
Δυστυχώς δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες από αυτές τις φωτογραφίες.

μου είπαν να την βγάλω γιατί τώρα λόγω κρύου δεν την χρειάζεται και να την βάλω μόνο κατα τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες γιατί τότε την θέλει το πουλι για να δροσίζεται
Υποθέτω οτι λόγω της ερώτησης που μου κάνατε, μάλλον με πληροφόρησαν λάθος...
Είναι λάθος αυτό. Τα πουλιά δεν κάνουν μπάνιο μόνο για να δροσιστούν. Κοίταξε εδώ μερικά πράγματα σχετικά με το μπάνιο των πουλιών.
 
@Stavros
Ελπίζω αυτές οι φωτογραφίες να είναι καλύτερες
Ένοιωσα λίγο φωτογράφος του National Geographic μέχρι να καταφέρω να τις τραβήξω... :P
ίσως να σς βοηθήσουν περισσότερο να εστιάσετε στην προβληματική περιοχή.
Τώρα κιόλας θα του βάλω επίσης την μπανιερίτσα του (μου είπαν να του βάζω και 1 κουταλιά μηλόξυδο μέσα)
Μακάρι να μπορέσετε να με βοηθήσετε
 

Συνημμένα

  • Poco 3.webp
    Poco 3.webp
    65,4 KB · Προβολές: 20
  • Poco 4.webp
    Poco 4.webp
    60,3 KB · Προβολές: 20
  • Poco-zoom.webp
    Poco-zoom.webp
    49,1 KB · Προβολές: 17
Θα αναφέρω μερικά πράγματα ως θα έκανα αν αντιμετώπιζα μια αντίστοιχη κατάσταση:
  • Θα είχα το πουλάκι σε ένα χώρο που θα του επέτρεπε να κοιμάται και να ξυπνάει με το φως της ημέρας.
  • Θα κατέβαζα πολύ ή θα αφαιρούσα το νάιλον που καλύπτει αυτή τη στιγμή σχεδόν το μισό κλουβί, ώστε να φωτίζεται και να αερίζεται καλύτερα ο εσωτερικός χώρος του κλουβιού.
  • Θα έβαζα μόνο ένα σουπιοκόκκαλο όρθιο στην πίσω πλευρά του κλουβιού (αυτή που ακουμπάει στον τοίχο) ακριβώς πάνω από την πατήθρα.
  • Θα έβαζα δύο μόνο πατήθρες στο μέσο καθ' ύψος του κλουβιού, στη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση της μιας από την άλλη προσέχοντας να μην ακουμπάει η ουρά του πουλιού στα πλαϊνά κατά την περιστροφή του.
  • Θα αγόραζα για να του δίνω ένα επώνυμο συσκευασμένο μείγμα σπόρων για καναρίνια.
  • Θα μελετούσα προσεκτικά αυτά τα δύο άρθρα Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες και Τα καναρίνια ως κατοικίδια (πλήρης οδηγός).
  • Θα επισκεπτόμουν ένα ειδικό γιατρό για να το εξετάσει ή έστω θα επικοινωνούσα με ένα εργαστήριο για να κάνω κάποιες βασικές εξετάσεις στο πουλάκι. Γνωρίζω ότι αυτό λειτουργεί και εξ αποστάσεως https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
μου είπαν να του βάζω και 1 κουταλιά μηλόξυδο μέσα
Ξεκίνησε με πολύ μικρότερη ποσότητα, μήπως ενοχληθεί και δεν μπει.
 
@Stavros
Καλή σας ημέρα
Του έχω ήδη βάλει την μπανιέρα του στο κλουβάκι του και κατέβασα και το νάιλον
Πατήθρες ούτως ή άλλως του είχα μόνο δύο
Επίσης θα πάω σήμερα κιόλας σε pet shop να του πάρω καινούρια τροφή και ίσως και καποιες βιταμίνες που θα μου συστήσουν
Από εχθές, έχω ξεκινήσει και του σκεπάζω το κλουβάκι του με τέτοιο τρόπο ώστε να μην δέχεται τεχνητό φως μετά τις 7 το απόγευμα και να μένει πιο ήρεμος.
Θα σας ενημερώσω σύντομα για την πορεία του
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top