Γενικά Καρδερινοκάναρο δεν κελαηδάει

moutafis55

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
51
Καλησπέρα,
Το καρδερινοκάναρό μου από την πτερόροια και μετά δεν έχει κελαηδήσει. Πριν την πτερόροια δεν έβαζε γλώσσα μέσα, σε σημείο να με ξυπνάει το πρωί από την ένταση του τραγουδιού του (εκείνο στο σαλόνι και εγώ στο υπνοδωμάτιο ΄με κλειστή πόρτα). Τους τελευταίους μήνες μήνες όλη μέρα, δίχως σταματημό κάνει τσίου μόνο! Τον χειμώνα ήταν στον ίδιο χώρο (σαλόνι) με μία κανάρα αλλά με εμπόδιο για να μην βλέπονται όπου ήταν και πέρσι που τραγουδούσε. Δοκίμασα ακόμα και σε διαφορετικά δωμάτια να τα βάλω αλλά πάλι λαλιά το καρδερινοκάναρο!
Καμιά πρόταση αν έχει συμβεί και σε άλλους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μην του αλλαζεις περιβαλλον (δεν βοηθαει ιδιαιτερα που το μετακινησες, και μπορει να το στρεσσαρει αντι να το κανει να νιωσει καλυτερα).

Δες και εδω Καναρίνι δεν κελάηδησε ξανά μετά την πτερόρροια μηπως βρεις κατι κοινο.

Τι διατροφη του εχεις;
 
Δεν άλλαξα θέση το καρδερινοκάναρο, αλλά την κανάρα (η καλή μου, όπου και να την βάλω δεν έχει πρόβλημα, παντού κεφάτη είναι). Δεν έχω αλλάξει την τροφή που του δίνω, την ίδια με πέρσι. Αγοράζω από πετ σοπ μία και καλά για άγρια όπου περιέχει πιο πολλούς σπόρους από αυτή που είναι και καλά για καναρίνια.
 
εκείνο στο σαλόνι
Αν θέλετε τη γνώμη μου εκεί είναι και το λάθος..
Για τα πουλιά η μέρα ξεκινά όταν βγει ο ήλιος και τελειώνει όταν δύσει...
Κάθε αλλαγή στη διάρκεια, στην ένταση αλλά και στο χρόνο που ξεκινούν και σταματούν αυτά τα φαινόμενα μπερδεύει τον οργανισμό των πουλιών και συμπεριφέρονται παράξενα..
Στο σαλόνι το φως το χειμώνα άναβε και έσβησε με τις ανθρώπινες ανάγκες...
Η ζέστη ήταν μεγαλύτερη απ΄ ότι έξω... Το πουλί έχει "χαθεί" οργανικά και δεν ξέρει που βρίσκεται.
Ο οργανισμός του παλεύει μεταξύ αναγκών και φύσης...
Τι προτείνω να κάνεις;
Μόνιμα έξω το πουλί...
Σε λίγους μήνες θα επανέλθει στα φυσιολογικά του.
 
Γεια σου Γιάννη, το πουλί ήταν λαλίστατο μέσα στο σαλόνι πριν και θεώρησα ότι δεν είχε θέμα, Για λίγες μέρες το είχα βγάλει στο μπαλκόνι αλλά μόλις έκανα αυτό βουβάθηκε η καρδερίνα (που λέγαμε σε άλλο ποστ με το κομμένο φτερό) και για αυτό το πήρα πάλι μέσα.
 
Γεια σου Γιάννη, το πουλί ήταν λαλίστατο μέσα στο σαλόνι πριν και θεώρησα ότι δεν είχε θέμα, Για λίγες μέρες το είχα βγάλει στο μπαλκόνι αλλά μόλις έκανα αυτό βουβάθηκε η καρδερίνα (που λέγαμε σε άλλο ποστ με το κομμένο φτερό) και για αυτό το πήρα πάλι μέσα.
Δοκίμασε τη "συνταγή" μου.
 
Αν το βγαλεις εξω πρεπει και να το προστατεψεις, δες εδω Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του PetBirds

Αν το κρατησεις σε εσωτερικο χωρο, πρεπει να ειναι σε ησυχο μερος χωρις πολυ κοσμο, βαβουρα, αστατες ωρες ανοιγματος/κλεισιματος του φωτος.
 
Θα το δοκιμάσω. Θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποιο διαχωριστικό για να μην βλέπονται με την καρδερίνα;
Η καρδερίνα πάντως στο μπαλκόνι έχει γεμίσει το μέρος με καρδερίνες και διάφορα άλλα άγρια! Είναι σκέτη απόλαυση όλη μέρα. Σε σημείο που σκέφτομαι να πάρω συντριβανάκι για πουλιά και να βάλω στην αυλή μου
 
Ισως η καρδερινα σου να αντιδρα ετσι στον "ξενο" αλλα θα συνηθισει. Αν αποφασισεις να το μετακινησεις το καρδερινοκαναρο εξω καντο, μη σε απασχολει εκεινη.
 
Για τον χειμώνα από άποψη κρύου δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω βάλει νάυλον και έχε κλείσει το μπαλκόνι. Για τώρα το καλοκαίρι θα φτιάξω ένα προστατευτικό, έχω τέσσερα υλικά, κοτετσόσυρμα, κουνελόσυρμα, πλαστικό πλέγμα (που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά) και δίχτυ. Τι προτείνετε; Επίσης, να βάλω κάτι για να μην βλέπει το καρδερινοκάναρο την καρδερίνα (αρσενικά και τα δύο).
 
Προσωπικα δεν βλεπω το λογο να μην βλεπονται, αλλα αν σωνει και καλα δεν θελεις βαλε ενα αντιανεμικο πανι πρασινο (αν δεν καταλαβες ποιο λεω πες μου να στο δειξω).

Αν εκανα κατασκευη για μενα θα εβαζα πλεγμα με το μικρο "ματι" και απο πανω θα γατζωνα μια σητα για τα κουνουπια.
 
Ναι κατάλαβα ποιο εννοείς. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω είναι μήπως ενοχληθεί το ένα από το άλλο.
Μιας και έχω λίγο χρόνο ξεκινάω κιόλας την κατασκευή του προστατευτικού.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας.
Καλή συνέχεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα έχω ήδη κοιτάξει και πήρα κάποιες ιδέες. Απλά εγώ θα προτιμούσα να γίνει μία πιο ελαφριά κατασκευή δίχως καθόλου ξύλο για τους ευνόητους λόγους
 
Μία σοβαρή ερώτηση.
Στο μπαλκόνι (όπου έχω την καρδερίνα και θα βγάλω και το καρδερινοκάναρο) φυλάω όλο τον χρόνο τα ξύλα μου (έχω ενεργειακό τζάκι σαν θέρμανση). Έχω μήπως πρόβλημα;
 
Τα ξύλα μαζεύουν διάφορα (ψείρες και άλλα), το μπαλκόνι μου είναι μικρό και τα πουλιά τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο πάνω από τα ξύλα. Η μεταξύ τους απόσταση είναι μικρότερη του μέτρου, και φυσικά είναι αδύνατον να ψεκάζω τα ξύλα γιατί μιλάμε για τουλάχιστον 6-7 τόνους ξύλα!
 
Τα ξύλα μαζεύουν διάφορα (ψείρες και άλλα), το μπαλκόνι μου είναι μικρό και τα πουλιά τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο πάνω από τα ξύλα. Η μεταξύ τους απόσταση είναι μικρότερη του μέτρου, και φυσικά είναι αδύνατον να ψεκάζω τα ξύλα γιατί μιλάμε για τουλάχιστον 6-7 τόνους ξύλα!
Ρωτάς για ασθένειες ή μήπως γίνουν "σκαλοπάτι" για θηρευτές;
 
Δεν υπάρχει θέμα θηρευτών καθώς το μπαλκόνι είναι στον 2ο και δεν υπάρχουν τετράποδοι επισκέπτες. Για ασθένειες, ψείρες κ. Α. ανησυχώ
 
Back
Top