Ασθένειες Καρδερινοκάναρο με φαγούρα

Κικη27

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2019
Μηνύματα
12
Καλησπερα! Εδω και λιγες μερες το πουλακι μου ξυνεται πολυ τακτικα σε ολο του το σωμα! Χτες και προχτες εξυνε και το ποδαρακι του αλλα δεν ξερω αν αυτο ηταν απο φαγουρα γιατι ειχε ενα ατυχημα με το πισω νυχι που του γατζωθηκε στο μπροστινο μερος του ποδιου του. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να του πρηστει το ποδι και ο κτηνιατρος να του το φερει στα ισα! Πιστευετε οτι μπορει να εχει ακαρεα; Θα ηθελα μια συμβουλη πριν παρω την αποφαση να τον παω σε πτηνιατρο γιατι δεν εχω αμαξι και θα ταλαιπωρηθει πολυ το πουλι για μια τετοιου ειδους μετακινηση. Να τον παω σε κτηνιατρο της περιοχης μου ή δεν θα μπορεσει να με βοηθησει;
 
@Κικη27 βάλε μερικές φωτο του πτηνού όπου θα φαίνετε καλά το φτέρωμα και τα πόδια. Μήπως απλώς φτιάχνει και καθαρίζει το φτέρωμα του ή το κάνει επίμονα σε συγκεκριμένα σημεία και νευρικά;
 
Το φτερωμα δεν εχει τιποτα ουτε βλεπω οπτικα ψειρες ή κατι τετοιο απλα συνεχως το πουλι ξυνεται! Βεβαια δεν εχω κοιταξει αναμεσα στο πτερωμα του λαιμου γιατι δεν θελω να τον τρομαξω! Μετα τον κτηνιατρο ειναι λιγο φοβισμενος. Τραβηξα βιντεο για να ανεβασω αλλα μου λεει οτι ειναι μεγαλο το αρχειο και δεν γινεται! Επισης το πουλι συνεχεια καθαριζει το ραμφος και το ανοιγοκλεινει. Κελαηδαει ομως κανονικα, ειναι πολυ ενεργητικο και απο κουτσουλιες μια χαρα!
[automerge]1589367456[/automerge]
Η φαγουρα φαινεται να τον ενοχλει πολυ γιατι ξυνεται πολυ τακτικα και επιμονα!
 
Άφησε το μια μέρα να ηρεμήσει και μετά πρέπει να το ψάξεις. Στον γιατρό πήγε για αυτόν τον λόγο; Αν ναι, τι σου είπε;
[automerge]1589367634[/automerge]
φαγουρα φαινεται να τον ενοχλει πολυ γιατι ξυνεται πολυ τακτικα και επιμονα!
Τότε προφανώς κάτι έχει.
 
Πριν δεν ειχε φαγουρα ή τουλαχιστον δςν ξυνοταν τοσο εντονα ωστε να με βαλει σε υποψιες! Στον κτηνιατρο απλα κοψαμε καποια νυχακια κοιταξαμε την κοιλιτσα του που ηταν μια χαρα και μετα το παρακολουθησαμε να δουμε πως παει με τη βαδιση γιατι μεχρι πριν κουτσαινε.. Ευτυχως το δαχτυλο δεν εσπασε που ηταν ο μεγαλυτερος φοβος μου!
 
Εχω προσπαθησει να του βαλω μπανιερα αλλα δεν παει! Απο τοτε που μου τον εδωσαν εχει μαθει να πλενεται απο τη ποτιστρα του. Ισως αυριο να τον παμε με τη βοηθεια καποιου σε πτηνιατρο γιατι ανησυχω και θελω να το προλαβω νωρις για να μην ταλαιπωρηθει πολυ το πουλακι. Παντως ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το ενδιαφερον
 
Εχω προσπαθησει να του βαλω μπανιερα αλλα δεν παει!
Ένα κόλπο για τα "δύσκολα" πουλια είναι να το βάλεις στον ήλιο. Εκεί αυξάνονται οι πιθανότητες να μπει στο νερό.
 
Αυτη τη στιγμη δεν εχει καθολου ηλιο εδω που ειμαι αλλα θα το εχω στα υποψιν μου γιατι εχω δοκιμασει διαφορα κατα διαστηματα αλλα χωρις αποτελεσμα! Θα σας ενημερωσω οταν τον δει πτηνιατρος. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο! Ευχαριστω και παλι :)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1589370336[/automerge]
Ελπιζω να το εκανα σωστα και να το ανοιγει! Αυτο το κανει σημερα ολη μερα
 
Εμένα προσωπικά δεν του φαίνετε ιδιαίτερο αλλά άμα λες ότι το κάνει πρώτη φορά και συνέχεια μάλλον κάτι θα το ενοχλεί.
 
Θα έλεγα έστω και προληπτικά μια σταγόνα Pulmosan στο σβέρκο ή ένα "ψιτ" με ephipro δεν θα το χαλάσει. Μπάνιο οπωσδήποτε. Αν δεν κάνει στο νερό, βάλε του μια μπανιερίτσα με άμμο οστράκων. Ρήξε μια ματιά και στο ουροπήγιο αν υπάρχει (κερί-λίπος). Αν είναι κόκκινο και στεγνό χρειάζεται λιπαρους σπόρους.
 
Θα σας στειλω και ενα ακομα βιντεο...χτυπαει ολη μερα το ραμφος του και ενδιαμεσα το τριζει και το ανοιγει... Καποιες φορες ανοιγει το στομα και κουναει και τη γλωσσα. Δεν θα με ανησυχουσε το ξυσημο και αυτο που θα δειτε αν δεν το εκανε απο το πρωι εως τωρα σχεδον ασταματητα!
[automerge]1589396032[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top