Γενικά Καρδερινοκάναρο σταμάτησε να κελαιδά

nautikos52

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Brussels
Αγόρασα εδώ και μία εβδομάδα ένα καναρίνι το οποίο καλαηδούσε ασταμάτητα στο χώρο αγοράς. Ο πωλητής το είχε σε μικρό κλουβί και όταν το έφερα στο σπίτι το έβαλα σε ένα μεγαλύτερο. Τότε παρατήρησα ότι το πουλάκι είχε κάτι εξογκόματα στα πόδια ανάμεσα στα δάκτυλα χρώματος ώχρας. Το πουλάκι κελαηδούσε περιστασιακά μέχρι εχθές που του έβαλα στα πόδια Τabernil. To περίεργο είναι ότι χρησιμοποιεί μόνο το μισό κλουβί, τη μία ταίστρα ενώ συνήθως κάθεται στο ψηλότερο κλαδάκι στο ένα πόδι και τινάζει τα πούπουλά του. Επίσης πρέπει να πω ότι αρνείται να κάνει μπάνιο ενώ ενίοτε τσιμάει τα πόδια και ψειρίζεται. Μήπως το έχει στρεσάρει το νέο κλουβί και η αλειφή; Πόσος χρόνος μπορεί να χρειαστεί για να προσαρμοστεί; Παρακαλώ βοήθεια
 
Εφοσον το πουλακι ειναι νεο στο χωρο αστο να προσαρμοστει. Πολυ πιθανον να το ακουσεις κατα τα τελη Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβριου γιατι η πτερροροια δεν αργει να ρθει. Για τα εξογκωματα που αναφερεις καλο θα ταν να το δει ενας πτηνιατρος το πουλακι να σου πει.
Δες εδω-> https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Αν θες βαλε και καμια φωτογραφια καθαρη και κοντινη και ισως καποιος που ξερει σε βοηθησει.
 
Το καλυτερο που θα πρεπει να κανεις ειναι να το πας σε ειδικο. Δεν πιστευω να ειναι απο την αλοιφη γιατι την εχω χρησιμοποιησει και εγω. Ο χρονος προσαρμογης εξαρταται απο το πουλι,Μην ξεχνας οτι τα πουλια ειναι ζωντανοι οργανισμοι σαν εμας. Δεν πρεπει να τα πιεζουμε. Γνωμη μου να πας το συντομοτερο δυνατον το πουλι σε ειδικο. Μηπως εχει κατι σαν λεπια;
 
Τελικα τι πουλι ειναι αυτο που λεει ο τιτλος η αυτο που λεει το μηνυμα σου (καναρινι); 😕
 
Το πουλι είναι καρδερινοκάναρο και αγοράστηκε την προηγούμενη Κυριακή
 
Επισυνάπτω φωτογραφίες. Σημειώνω ότι στο μπαλκόνι αλλά αντιδιαμετρικά με το καρδερινοκάναρο έχω ένα καναρίνι το οποίο δεν βάζει γλώσσα.
 
Back
Top