Ασθένειες Καρδερινοκάναρο χάνει φτερά - δυσκολία στο πέταγμα

Nikos Gav

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Καλημερα σας, εχω ενα καρδερινοκαναρο το οποιο παρατήρησα εδω και 2 μέρες οτι χάνει φτερά, οχι πουπουλα, και δυσκολεύεται να πετάξει. Είναι ζωηρό μεν αλλά δεν καταφέρνει να φτάσει και να σταθεί στα πιο ψηλά κλαδακια στο κλουβί. Δεν το βλέπω οκνό η φουσκωμένο. Ενας φιλος εκτροφέας μου είπε οτι ισως ειναι έλλειψη βιταμίνης D3 λόγω έλλειψης ήλιου. Είναι σε εναν ημιυπαίθριος και τα 2 ανοίγματα είναι καλυμμένα με διάφανο πλαστικό. Ο χώρος αερίζεται κανονικά και δεν έχει ζέστη ωστόσο όντως λογω των καιρικών συνθηκών και της εποχής δεν το χτυπάει ο ήλιος. Η ηλικία του πουλιού είναι 5 χρονών. Σήμερα θα δοκιμάσω να του βάλω πολυβιταμινες (beaphar Multi-vit). Έχω όμως ένα άγχος γιατι γραφει οτι μπαινουν στην αυγό τροφή και δεν την πολυτρώει. Θα μπορούσα να την βάλω στο νερό ή σε αυγό; Εχετε καποια αλλη προταση;
 
Χάνει φτερά πτήσης εννοείς; Πτερύγια και ουρά;
Παρατηρείς κάτι περίεργο στα φτερά τα ίδια; Με τι ρυθμό γίνεται αυτό;
Στο δικό μου μυαλό το συνδέω πιο πολύ με τον πρόσφατο σεισμό, παρά με μια ενδεχόμενη έλλειψη κάποιων στοιχείων.
 
Χωρις να ειμαι 100% σίγουρος είναι φτερά πτήσης. Σιγουρα δεν ειναι πουπουλα. Την ουρα του μια χαρα την βλεπω γεματη. Τις τελευταίες 2-3 μέρες πρέπει γίνεται αυτο. Δεν βλεπω κατι περιεργο στα φτερα που εχει χασει. Μπορει να επηρεάστηκε απο τον σεισμο; Η αληθεια ειναι οτι ηταν αισθητός με πολύ δυνατό θόρυβο.
 
Μπορει να επηρεάστηκε απο τον σεισμο;
Φυσικά και μπορεί. Μέχρι και γυμνά εντελώς μπορεί να τα βρει κανείς ή ακόμη και άθικτα αλλά νεκρά.
Πτερόρροια έχει κάνει το πουλάκι;
 
Τι προτείνεις;
Δεν ξέρω τι να σου προτείνω, δεν έχω μια πλήρη εικόνα αυτού που λές "χάνει φτερά".Ίσως μια φωτογραφία των φτερών,της έκτασης του ζητήματος και της γενικότερης κατάστασης να ήταν χρήσιμη.
Προσωπικά θα έφερνα την κατάσταση σε σημείο μηδέν και με μεγάλη προσοχή θα παρατηρούσα.Αυτό σημαίνει πεντακάθαρο κλουβίκαινούρια σκεύη και καθαρότατος περίγυρος... Με παρατήρηση στην συμπεριφορά, στο τι και πόσο τρώει και στις κουτσουλιές του. Τέλος θα εξέταζα το πτέρωμα ενδελεχώς. Θα παρείχα ενισχυμένη διατροφή και ίσως και πολυβιταμίνη.Αν και αυτό το τελευταίο θα το έκανα για τις δικές μου ανασφάλειες.
Με λίγα λόγια θα έστηνα καρτέρι στο πρόβλημα και αυτό γιατί για την ώρα, τουλαχιστον σε εμένα, η κατάσταση δεν εμπνέει ανησυχία.
Περίμενε όμως και τις απόψεις άλλων μελών.
Θα μπορούσα να την βάλω στο νερό ή σε αυγό?
Ή στην αυγοτροφή που θα λειτουργήσει σαν σφουγγάρι στις ουσίες της ή στην ποτίστρα και αυτό με καθημερινή ή και πιο συχνή αλλαγή.Απλά στην ποτίστρα θέλει και καλή καθαριότητα ενδιαμέσως.
 
Το σκεύασμα που έχεις έχει μέσα βιταμίνες του συμπλέγματος Β; Διότι έχω την εντύπωση ότι αυτές είναι που βοηθούν πιο πολύ στην πτεροφυία. Επίσης το αυγό μεταξύ άλλων, δίνει απαραίτητα θειούχα αμινοξέα που χρειάζονται για τα φτερά.
Είναι σε εναν ημιυπαίθριος και τα 2 ανοίγματα είναι καλυμμένα με διάφανο πλαστικό.
Εκεί στον ημιαίθριο που το έχεις, ο χώρος είναι ανοιχτός και προσβάσιμος σε αρπακτικά; ή πρόκειται για κλειστό χώρο; Ρωτώ διότι δεν είμαι σίγουρος αυτά τα δύο ανοίγματα που λες ότι είναι καλυμμένα με πλαστικό αφορούν τον χώρο τον ίδιο ή το κλουβί.
 
Ναι εχει βιταμινες του συμπλέγματος Β. Ο ημιυπαιθριος εχει 2 μεγαλα ανοιγματα τα οποια καλύπτονται απο πλαστικο οπως αυτα που βαζουν στις καφετεριες. Αρπακτικά δυσκολο να πανε. Το κλουβι ειναι κανονικα ελευθερο.
 
Απλά έκανα κι εγώ την υπόθεση μήπως τρόμαξε από κάτι άλλο πέραν του σεισμού.
Εν' τοιαύτη περιπτώσει, σαφέστατα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έχει ή τι συνέβη στο πουλάκι. Μπορείς να παρατηρήσεις εσύ τη συμπεριφορά του, όσο πιο πολύ γίνεται και να ενισχύσεις τη διατροφή του, να επιβλέπεις τις κουτσουλιές του και να δεις κοιλιά και στέρνο για σημάδια ή δυσχρωμίες στην κοιλιά και για καρίνα στο στέρνο και αν δεις κάτι το αξιοσημείωτο μας ενημερώνεις. Επίσης έλεγχε καθημερινά τις κουτσουλιές του, και βλέπουμε. Σε καμιά βδομάδα τσέκαρε αν βγάζει νέα φτερά στη θέση των παλιών ή αν έχει χάσει και άλλα φτερά ή πούπουλα.
Καλή ανάρρωση εύχομαι
 
Επιμένω στον ισχυρισμό μου για τον σεισμό. Έχω δει ακριβώς το ίδιο πράγμα, πριν από χρόνια, με καρδερίνες.
Δεν νομίζω να δεις άλλα φτερά.Αν αρχίσουν να πέφτουν και πούπουλα να ανησυχήσεις.
Η αντικατάσταση των απολεσθέντων εικάζω οτι έχει ήδη αρχίσει.
Καλή διατροφή και επαγρύπνηση.

ΥΓ:Έχω ακούσει ότι τέτοια φαινόμενα αποφεύγονται, αν υπάρχει ένας μικρός φωτισμός στον χώρο όλο το βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορει να επηρεάστηκε απο τον σεισμο;
Αν είχες πρόσφατα (μια δυο μέρες) σεισμό στην περιοχή σου τότε αυτή ειναι μια φυσιολογική για τα "άγρια" ή "ημιάγρια" πουλιά όπως καρδερίνες και γιατί όχι τα καρδερινοκάνα.
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ το καλοκαίρι με τις καρδερίνες μου. Μαδήθηκαν, ματώθηκαν γιατί χτυπιόντουσταν για μέρες.
Η συμβουλή φίλου για αλλαγή στο κλουβί τους και φωτάκι νυχτός στο χώρο που τις έβαλα τελικά τις έσωσαν.
Σε μια μάλιστα καρδερίνα τα σημάδια είναι ορατά ακόμη και σήμερα. η φτερούγα της κρέμετε λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ το καλοκαίρι με τις καρδερίνες μου. Μαδήθηκαν, ματώθηκαν γιατί χτυπιόντουσταν για μέρες.
Γιάννη, από σεισμό συνέβη αυτό; Και έκαναν μέρες να ηρεμήσουν από αυτό;
 
Ναι Γιάννη. Μια μικρή σεισμική δόνηση.
Χτυπιόντουσταν για πολλές μέρες πιθανόν βδομάδα και δεν ήξερα τι ακριβών να κάνω για να ηρεμήσουν.
Μόνο με την αλλαγή στο κλουβί και στο χώρο ηρέμησαν. Όμως οι συνέπειες όπως έγραψα ήταν μεγάλες (είχε αίματα παντού στο κλουβί) και παραμένουν ορατές
 
Αν είχες πρόσφατα (μια δυο μέρες) σεισμό στην περιοχή σου τότε αυτή ειναι μια φυσιολογική για τα "άγρια" ή "ημιάγρια" πουλιά όπως καρδερίνες και γιατί όχι τα καρδερινοκάνα.
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ το καλοκαίρι με τις καρδερίνες μου. Μαδήθηκαν, ματώθηκαν γιατί χτυπιόντουσταν για μέρες.
Η συμβουλή φίλου για αλλαγή στο κλουβί τους και φωτάκι νυχτός στο χώρο που τις έβαλα τελικά τις έσωσαν.
Σε μια μάλιστα καρδερίνα τα σημάδια είναι ορατά ακόμη και σήμερα. η φτερούγα της κρέμετε λίγο.

Η αληθεια ειναι οτι ειχαμε τον σεισμο που ταρακουνησε ολη την Αττικη μερικες μερες πριν. Επειδη το επικεντρο ηταν κοντα ο θορυβος πραγματι ηταν πολυ εντονος. Στην αρχη νομιζα οτι εσκασε ο καυστηρας. Οποτε ισως οντως τρομαξε.
 
Back
Top