Γενικά Καρδερινοκαναρο περιεργη συμπεριφορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Παιδες καλημερα σημερα εβαλα αυγουλακι στο μουλακι μου. Αυτο με κοιταζε με ανοιχτο το στομα και αρχισε να κουναει τα φτερα του προς τα κατω κανωντας ενα μικρο τρεμουλο... Μετα απο μερικα δευτερολεπτα ορμισε στο αυγο.. Τι ηθελε να μου πει;
 
Αρσενικό είναι έτσι;
Όταν πήγες να βάλεις το αυγό έβαλες το χέρι μέσα στο κλουβί;
Από ότι κατάλαβα είναι συμπεριφορά υπεράσπισης της κυριαρχίας του (του κλουβιού του). Ειδικά εάν είναι και πυρωμένο γίνεται ακόμα πιο έντονο. Προσπαθεί να σε αποκρούσει ώστε να φύγεις από τον "χώρο" του.
 
Ναι φιλε αρσενικο και εβαλα χερι, αμεσως μετα ειχαμε αυτη την αντιδραση. Ευχαριστώ!
Λογικά αυτό που σου είπα είναι. Πολλές φορές μπορούν να γίνουν πολύ κυριαρχικά.
 
Θα συμφωνήσω με το Γιώργο. Μήπως η διατροφή του εμπεριέχει καναβούρι; Παλαιότερα είχα και εγώ ένα αρσενικό καρδερινοκάναρο που παρούσιαζε επιθετική συμπεριφορα γενικά, όχι προς τα εμένα. Υπέθεσα ότι ίσως να φταίει το καναβούρι στη διατροφή του.. έτσι 'λενε' τουλάχιστον. :)
 
Θα συμφωνήσω με το Γιώργο. Μήπως η διατροφή του εμπεριέχει καναβούρι; Παλαιότερα είχα και εγώ ένα αρσενικό καρδερινοκάναρο που παρούσιαζε επιθετική συμπεριφορα γενικά, όχι προς τα εμένα. Υπέθεσα ότι ίσως να φταίει το καναβούρι στη διατροφή του.. έτσι 'λενε' τουλάχιστον. :)
Δεν γνωρίζω το θέμα αλλά... Δεν είναι λίγο υπερβολικό να κατηγορούμε ένα σπόρο για αυτή την συμπεριφορά. Άλλωστε τα αρσενικά είναι απο τη φύση τους κτητικά όντα...
 
Το ίδιο μου κάνει και ένα θηλυκό καναρίνι που το έχω αρκετά χρόνια.
Νομίζω ότι είναι θέμα εξοικείωσης προς το άτομο μου και φυσικά όπως έγραψαν
τα αλλά μέλη προσπαθεί να υπερασπιστεί το χώρο του. Καλημέρα.
 
Δεν γνωρίζω το θέμα αλλά... Δεν είναι λίγο υπερβολικό να κατηγορούμε ένα σπόρο για αυτή την συμπεριφορά. Άλλωστε τα αρσενικά είναι απο τη φύση τους κτητικά όντα...
Ναι είναι! Απλά το ανέφερα σαν ίσως ένα μύθος... ίσως να είναι και αλήθεια. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παχαίνει! Για όλα τα άλλα... εν οίδα ότι ουδεν οίδα!
 
Back
Top