Διατροφή Καρδερινοκαναρο που τρωει πολυ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παδια.. Εδω και ενα μηνα το καρδερινοκαναρο μου τρωει πολυ.. Θελει 2 ταιστρες την εβδομαδα
Τα καθαριζω καθε παρασκευη και την δευτερα- τριτη θελει φαι..
ΤΙ μπορω να κάνω; οχι για την 2η ταιστρα που θα βαλω.. Αλλα μην παθει και τιποτα με τοσο φαι.
 
Ή κάνει επιλογή σπόρων και αδειάζει όποιους δεν θέλει ή η δίαιτα είναι ελλιπής σε πρωτεΐνες ή ορισμένα αμινοξέα, το πουλί μπορεί να καταναλώνει περισσότερη τροφή σε μια προσπάθεια του για να επίλυση την ανεπάρκεια. Κατά συνέπεια όταν υπάρχει κατώτερη της αποδοτικότητας των τροφών το πούλι θα είναι πάντα παχύτερο ως συνέπεια της υπερκατανάλωσης ενέργειας.
 
Οποτε;
παιρνω καποια καλυτερη συμπληρωματικη διατροφη;
Μου ακουγεται λιγο παραλογο γιατι φτιαχνω καλο μιγμα σπορων συν αυγοτροφη-φρεσκο αυγο, μηλο, μαρουλι.. ☹
 
Και, είσαι, σίγουρος,ότι οι σπόροι που χρησιμοποιείς είναι φρέσκοι, καλοδιατηρημένοι, ... Δλδ υψηλής διατροφικής αξίας; Δεν αναφέρομαι στη σύσταση του μείγματος, αλλά στην ποιότητα και θρεπτική αξία του κάθε σπόρου χωριστά. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και με μίγμα ήδη έτοιμο, και συσκευασμένο απο κάποια αξιόπιστη εταιρεία και να δεις τι ανταπόκριση εχει το πουλάκι.
Επισης είχα στο παρελθόν καναρινι που έτρωγε τον άμπακα και όταν μου χάρισαν τα τιμπραντο, τις πρώτες ημερες νόμιζα ότι δεν τρώνε σχεδόν τίποτα και ότι θα πέθαιναν απο την ασιτία. Θέλω να πω ότι το κάθε πουλάκι τρώει διαφορετικά
 
Και, είσαι, σίγουρος,ότι οι σπόροι που χρησιμοποιείς είναι φρέσκοι, καλοδιατηρημένοι, ... Δλδ υψηλής διατροφικής αξίας; Δεν αναφέρομαι στη σύσταση του μείγματος, αλλά στην ποιότητα και θρεπτική αξία του κάθε σπόρου χωριστά. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και με μίγμα ήδη έτοιμο, και συσκευασμένο απο κάποια αξιόπιστη εταιρεία και να δεις τι ανταπόκριση εχει το πουλάκι.
Επισης είχα στο παρελθόν καναρινι που έτρωγε τον άμπακα και όταν μου χάρισαν τα τιμπραντο, τις πρώτες ημερες νόμιζα ότι δεν τρώνε σχεδόν τίποτα και ότι θα πέθαιναν απο την ασιτία. Θέλω να πω ότι το κάθε πουλάκι τρώει διαφορετικά

ναι, σιγουρα.. Κανεις δεν τρωει το ιδιο.
Της Versele-laga αγοραζω παντα.. Δεν παιρνω δηλαδη χυμα για να πουμε πως εχει ξεθυμανει..
Το εχω 1 χρονο.. Απο 2,5μιση μηνων και ποτε δεν ετρωγε τοσο.. Τον τελευταιο μηνα το κανει αυτο...
 
Οποτε;
παιρνω καποια καλυτερη συμπληρωματικη διατροφη;
Μου ακουγεται λιγο παραλογο γιατι φτιαχνω καλο μιγμα σπορων συν αυγοτροφη-φρεσκο αυγο, μηλο, μαρουλι.. ☹
Μια περιορισμένη διατροφή των ίδιων τροφίμων μπορεί να οδηγήσει σε ασθένειες του υποσιτισμού. Μην περιορίζετε τη διατροφή σε ένα είδος πράσινου ή οποιαδήποτε άλλη τροφή. Περιστρέψτε πολλά τρόφιμα να παρέχουν μια ποικιλία των θρεπτικών ουσιών και για τη μείωση της ανάπτυξης των ευαισθησιών των τροφίμων. Τα καλύτερα χόρτα για τάισμα είναι τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως αντίδια, λάχανο, σπανάκι, ρόκα, μουστάρδα, τεύτλα, πικραλίδα, σέσκουλο, νεροκάρδαμο, γογγύλια, λάχανο και το μαρούλι. Γλιστρίδα, είναι απίστευτα πλούσια σε ωμέγα 3 λιπαρά οξέα. Τα καλύτερα φρούτα για να τάισμα είναι με βαθύ χρώμα που εκτείνεται σε όλο το φρούτο. Μούρα θα πρέπει να αποτελούν την πλειοψηφία των προσφερόμενων φρούτων επειδή περιέχουν καλύτερο
διατροφικό όφελος.
 
Βάλε σπόρους στην ποσότητα που πρέπει... και άστο να φάει... Αλλαγή κάθε τρεις- τέσσερις μέρες χωρίς ενδιάμεση συμπλήρωση σπόρων.
 
Γεμιζω την ταιστρα κανονικα..
δηλαδη να μεινει και μια μερα χωρις φαγητο;
Δε θα μείνει... Του πέφτουν τα σπόρια πολλά και διαλέγει... Τα υπόλοιπα τα σκορπίζει κάτω.
 
Βαλε την ποσοτητα εστω σε μιση ταιστρα. Καθημερινα θα φυσας τα σπορια να φευγουν τα τσοφλια αλλα δεν θα βαλεις αλλο φαγακι. Μολις το κοψει πεινα θα φαει οτι βρει. Αυτο καντο μεχρι να την αδειασει.
 
Μολις το κοψει πεινα θα φαει οτι βρει.👍
Βασίλη από κελάηδημα πως πάει;
Εννοώ, έχεις παρατηρήσει μείωση από τον καιρό που τρώει(ή φαίνεται ότι τρώει) περισσότερο;
 
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Θα απαντησω εδω για ολα..
λοιπον, στην ταιστρα πλεον αφηνει μονο σκονη.. Ολα τα σπορακια ειναι ανοιχτα..
κελαιδαει αρκετα.. Πινει και πολυ νερο..φαινεται οτι εχει παχυνει αρκετα..
τα μπουτια του ειναι παχια..
 
Και γω αν δεν πιασει η διαιτα σε ενα καναρινι μου, θα το συνοδευσω με πατατουλες...
 
Back
Top