Αναπαραγωγή Καρδερινος ενδιαφερεται για τη φωλια περισσότερο απο την καναρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sinotna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sinotna

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2012
Μηνύματα
6
καλήμερα τις συμβουλές σας παρακαλώ,
εδω και καιρο προετοιμάζω δυο ζευγαρια καρδερινα χ καναρα για ζευγαρωμα (απο τα μεσα φλεβαρη) σε μεγαλα κλουβια σε εσωτερικο χωρο. Βιταμίνες (νεκτον-ε) αυγο καλες τροφες αρκετο φως. χθες εβγαλα τα χωρισματα κ ηρθαν σε επαφη τα πουλια, αυτα που παρατηρω ειναι : στα ζευγαρια δειχνει μεγαλο ενδιαφερον για την φωλια ο καρδερινος κ πιο συγκεκριμενα περναει πολυ χρονο μεσα κ γυρω απο αυτην σε αντιθεση με τιν καναρες κ με μια διαθεση καπως ζορικη απο την μερια του καρδερινου να οδηγει την καναρα προς την φωλια. Δεν εχουν αρχισει ακομα το χτισιμο. Οι καρδερινες κελαιδανε πολυ και δυνατα και με αλλους τονους τραγουδιου απο χθες που τα ενωσα με τις καναρες. τι κανω; οι συμβουλες σας;
δεν ειμαι επαγγελματιας οθτε εχω πειρα, περυσι τυχαια εβγαλα 2 καρδερινοκαναρα χωρις προετοιμασια χωρις τιποτα απλα ενωσα δυο αγνωστα μεταξυ τους πουλια κ ολα πηγαν κατ'ευχην. ευχαριστω εκ των προτέρων
Αντωνης
 
θα τα κρατησω, δεν μαζευω μονο αρσενικα, μου αρεσουν τα πουλια γενικα ανεξαρτήτου φύλου κ ρατσας αν τραγουδουν ή οχι.
 
Το ''δύσκολο'' είναι να πυρώσει η καρδερίνα. Άπαξ και γίνει αυτό όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Απ' ότι φαίνεται το έχεις καταφέρει. Βάζεις κανονικά όλα τα απαραίτητα στο κλουβί και δεν ενοχλείς.

Το καλύτερο θα ήταν να ενώσεις το ζευγάρι όταν η κανάρα αρχίσει το χτίσιμο της φωλιάς αλλά και πιο νωρίς δεν πειράζει εφόσον δεν προκύψει κάποια μάχη.

Αυγό δίνεις; Ασβέστιο;
 
Back
Top