Γενικά Καρούζο, ένα υγιέστατο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ο Καρούζο είναι ένα υγιέστατο καναρίνι ενός έτους, που παρά την πτερόρροια της εποχής βρίσκει το κουράγιο να κελαηδάει. Στο βίντεο αυτό δίνει μια "γεύση" των φωνητικών δυνατοτήτων του...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κι ένα ακόμη δείγμα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ ! Παρόλο που έχει πτερόρροια, καλά τα λέει!
-Oχι δεν τα λέει καλά.Αυτό θα μπορούσες να τόλεγες αν ήταν θηλυκό. Αν είναι αρσενικό πουλάκι απλά "σαλιαρίζει". Είναι το κελάηδημα των νεαρών και των ενηλίκων μετά την αλλαγή πτερώματος. Με την ολοκλήρωση της αλλαγής θα κελαηδήσει πολύ καλύτερα. Ολοκληρωμένα. Με σκάλες, αλλαγές και διάρκεια. 🙂 Υ. Γ . Στα κλουβάκια με καμπύλο ουρανό καλόν είναι η πατήθρα να βρίσκεται στην μέση, ώστε το πουλάκι να έχει αφθονο χώρο και να μη "καμπουριάζει" Στο κάτω μέρος μια ή δυό (δεξιά -αριστερά) είναι υπέρ αρκετές.
 
-Oχι δεν τα λέει καλά.Αυτό θα μπορούσες να τόλεγες αν ήταν θηλυκό. Αν είναι αρσενικό πουλάκι απλά "σαλιαρίζει". Είναι το κελάηδημα των νεαρών και των ενηλίκων μετά την αλλαγή πτερώματος. Με την ολοκλήρωση της αλλαγής θα κελαηδήσει πολύ καλύτερα. Ολοκληρωμένα. Με σκάλες, αλλαγές και διάρκεια. 🙂 Υ. Γ . Στα κλουβάκια με καμπύλο ουρανό καλόν είναι η πατήθρα να βρίσκεται στην μέση, ώστε το πουλάκι να έχει αφθονο χώρο και να μη "καμπουριάζει" Στο κάτω μέρος μια ή δυό (δεξιά -αριστερά) είναι υπέρ αρκετές.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ξέρω ότι ακόμη, σαλιαριζει. Για αυτό διευκρίνισα ότι βρίσκεται ακόμη στη φάση της πτερορροιας.
[automerge]1566465741[/automerge]
Ωραίος ο Καρούζο! 🙂👍
Απλά νομίζω ότι η ψηλή πατήθρα πρέπει α κατέβει 3-4 εκατοστά πιο κάτω ώστε να μην είναι κοντά το πουλί στην καμπύλη.
Έχεις δίκιο, φίλε μου! Θα το κάνω.
 
Ο Καρούζο είναι ένα υγιέστατο καναρίνι ενός έτους, που παρά την πτερόρροια της εποχής βρίσκει το κουράγιο να κελαηδάει. Στο βίντεο αυτό δίνει μια "γεύση" των φωνητικών δυνατοτήτων του...
Να τον χαίρεσαι. Είσαι σίγουρος ότι έχει συμπληρώσει 1 έτος; Από το τράγούδι του συμπεραίνω ότι είναι μικρότερος.
 
Να τον χαίρεσαι. Είσαι σίγουρος ότι έχει συμπληρώσει 1 έτος; Από το τράγούδι του συμπεραίνω ότι είναι μικρότερος.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος. Η απάντηση του πωλητή ήταν : "περίπου ενός έτους". Αν κρίνω πάντως και από την τρυφερότητα των ποδιών του, είναι πιθανόν να είναι νεαρότερος.
 
Γνώμη μου είναι ότι είναι νεότερος. Δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι αλλά εμπειρικά, ακουγοντάς τον θεωρώ ότι πρέπει να είναι περίπου 4-5 μηνών. Όμως είσαι τυχερός, γιατί προβλέπεται να εξελιχθεί σε πολύ καλό τραγουδιστή αν κρίνω από τα σαλιαρίσματά του εν μέσω πτερόρροιας. Από Οκτώβριο θα ξεδιπλωθεί ακόμη περισσότερο. Να σου ζήσει και πάλι.
 
Επίσης έχε υπόψιν, ότι ένα ενήλικο αρσενικό που έχει διαμορφώσει το τραγούδι του, κάτι που συμβαίνει μετά την δεύτερη πτερόρροια,
αφού ολοκληρώνει τις ετήσιες πτερόρροιες θα τραγουδάει κανονικότατα. Δεν θα "σαλιαρίζει".
 
Ο Καρούζο κάνει μπάνιο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ ωραία. Αν θέλεις μπορείς να πάρεις βιολογικό αφιλτράριστο μηλόξυδο και να προσθέτεις μερικές σταγόνες στην μπανιέρα του για περισσότερο λαμπερό και υγιές πτέρωμα.
 
Back
Top