Φροντίδα Κατάλληλες πατήθρες για τα πόδια του Φοίβου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Έχω πολλές απουσίες, λόγω φόρτου εργασίας και βαψίματος στο σπίτι! Όμως, θα ήθελα να σας δείξω τις νέες πατήθρες που βρήκα και ταιριάζουν γάντι στον Φοίβο μου. Θα θυμάστε τον μικρούλη που βρήκα άρρωστο σε γνωστή αλυσίδα pet shop με τα πληγωμένα και ημιπαράλυτα ποδαράκια. Το πρόβλημα ήταν να βρω πατήθρες που να μπορεί να στέκεται και να μην πέφτει. Είχα τις απλές ξύλινες, όμως δεν είχαν μεγάλη επιφάνεια και έκτοτε προσπαθούσα να σκεφτώ τι να κάνω. Και "έπεσα" τυχαία πάνω σε αυτές, που θεωρητικά είναι για παπαγάλους, και ιδού! Ο Φοίβος μου είναι μια χαρά, μπορεί και κοιμάται επάνω, κάθεται και τρώει. Μπορεί για τους περισσότερους και έμπειρους εδώ να είναι απλό, όμως για μένα ήταν ανακάλυψη γιατί είμαι πολύ χαρούμενη και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! 😛this.webp that.webp
 
Αφού κατάφερες και βρήκες κάτι που θα βοηθήσει τον φιλαράκο σου μπράβο...
Πολύ χοντρές για τα υπόλοιπα καναρίνια... αλλά μοιάζουν ιδανικές για το Φοίβο...
Μπράβο για την προσπάθεια.
 
Αφού κατάφερες και βρήκες κάτι που θα βοηθήσει τον φιλαράκο σου μπράβο...
Πολύ χοντρές για τα υπόλοιπα καναρίνια... αλλά μοιάζουν ιδανικές για το Φοίβο...
Μπράβο για την προσπάθεια.
Σε ευχαριστω. Το ξερω ότι είναι πολύ χοντρές, τα άλλα πουλάκια μου έχουν κανονικές, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να μην ματώνει τα πόδια του και να μην πέφτει και χτυπάει τα φτερά του. Γι' αυτό και τις πήρα με διχάλα, για να μπορεί να κινείται ελεύθερα. Και ευτυχώς "δούλεψε"!
 
Ελεάννα συνεχίζεις να δίνεις βιταμίνες; Σε ποιό σημείο ματώνουν τα πόδια του,όχι στα πέλματα έτσι;Ξαναπήγες γιατρό;
Το αρχικό θέμα του Φοίβου, βρίσκεται εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-με-πληγωμένο-πόδι.27392/
Του δίνω υγρές βιταμίνες και ασβέστιο εναλλάξ. Δεν ματώνει στα πέλματα. Είχα κάνει και ένα λάθος, του είχα βάλει άμμο για να μην γλυστράει γιατί το χαρτί με τον αέρα έφευγε, αλλά προφανώς τριβονταν και τον ερέθιζε. Του είχα βάλει betadin και epithol και συνήλθε. Μετά, έβαζα χαρτί μαλακό και το στερέωνα πάνω στον πάτο με λίγη ταινία στις γωνίες. Τώρα είναι μια χαρά, και το μπάνιο του κάνει, και τρώει απ' όλα. Πέρασε και την πτερόροια, δεν του δίνω χρωστική για το χρώμα, δεν με απασχολεί, προέχει η υγεία του. Πάντως είναι καλά. Η γιατρός μου είχε πει πως τα ποδαράκια του πλέον δεν φτιάχνουν, ήταν πρόβλημα εκ γεννητής.
 
Του δίνω υγρές βιταμίνες και ασβέστιο εναλλάξ.
Έχεις κάνει κάποιο προγραμματισμό με την γιατρό έτσι;Και αυτό δεν είναι τόσο καλό για την υγεία του πουλιού. Η συχνή χρήση επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα. Ποιές δίνεις;
 
Έχεις κάνει κάποιο προγραμματισμό με την γιατρό έτσι;Και αυτό δεν είναι τόσο καλό για την υγεία του πουλιού. Η συχνή χρήση επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα. Ποιές δίνεις;
Δεν του έδινα κάθε μέρα, από τότε που τον πήρα δηλαδή. Το καλοκαίρι, με την πτερόροια χρειαζόταν ενίσχυση όπως όλα τους. Είναι να πάμε στην γιατρό τέλος Σεπτέμβρη, έτσι είχαμε πει, να περάσει το καλοκαίρι και μετά. Του δίνω tabernil ADE και tabernil calcio
 
Του δίνω tabernil ADE και tabernil calcio
Αυτό που λέει ο Δημήτρης είναι ότι ουσιαστικά η καθημερινή χρήση τέτοιοων σκευασμάτων μπορεί να καταστρέψει το συκώτι τους. Και έχει δίκιο! Το ξέρω πως δεν δίνεις καθημερινά, απλά στο λέω ενημερωτικά! 😉 1-2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά! Πέρα από ενίσχυση του ανοσοποιητικού στο νεράκι, και τα λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά αλλά με φυσικό τρόπο!

Χαίρομαι που ο Φοίβος βρήκε ένα τόσο όμορφο σπίτι και παρόλο την αναπηρία του περνάει ζωή και κότα! Μπράβο Ελεάννα μου!

*Η προσφορά μου ισχύει ακόμα! 😉
 
Καλησπερα Αλικη μου! Ναι, το εχω διαβασει για τις βιταμινες. Δεν του δινω συνεχεια. Δινω σε ολα τους φρεσκα ψιλοκομμενα λαχανικα, μπροκολο, αυγοτροφη δυο φορες την εβδομαδα, μηλο, αχλαδι. Και σπορους φυσικα 😉
Οσο για την προσφορα, οποτε εισαι ετοιμη συμπεθερα στειλε μου μηνυμα, εμεις μαζευτηκαμε🙄 φιλακια
 
Back
Top