Γενικά Κατάσχεση σήμερα 12/6/22 στο Σχιστό από τη Θηροφυλακή

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Κατάσχεση σήμερα στο Σχιστό από τη Θηροφυλακή. 169 πουλάκια με προοπτική ελευθερίας μεταφέρθηκαν στην ΑΝΙΜA.
 

Συνημμένα

  • 1_n.webp
    1_n.webp
    80,6 KB · Προβολές: 68
  • 2_n.webp
    2_n.webp
    95,9 KB · Προβολές: 68
  • 3_n.webp
    3_n.webp
    48,2 KB · Προβολές: 65
  • 4_n.webp
    4_n.webp
    48,7 KB · Προβολές: 65
  • 5_n.webp
    5_n.webp
    91 KB · Προβολές: 66
  • 6_n.webp
    6_n.webp
    119,8 KB · Προβολές: 68
@Stavros Κανένα προστιματάκι είχαμε;
Καμιά προσαγωγή εμπόρου και πελάτη έγινε;
Ελπίζω να φτάσουν όλα στην ΑΝΙΜΑ και να μην χαθούν τα μισά στη διαδρομή γιατί πολλά έχουμε ακούσει και για την άλλη πλευρά...
 
@TZANNSPY δεν μπορεί να δικαιολογήσουν την κατάσχεση χωρίς την επιβολή κάποιου προστίμου. Τώρα εάν το πληρώσει ο τύπος είναι αλλού παππά ευαγγέλιο! Ελπίζω Όλα τα πουλάκια να καταλήξουν στο άνιμα. Είναι πάντως τόσο θλιβερή η εικόνα που τα έχουν στοιβαγμένα στα μικροσκοπικά τους κλουβακια. Σύντομα τα μαναρακια μου να πετάξουν ελεύθερα.
 
Καθε λίγο και λιγάκι τα ίδια στο σχιστό. Τους πιάνουν και αυτοί ξαναπάνε , τους ξαναπιάνουν και αυτοί ξανά εκεί. Το πρόβλημα είναι στα πρόστιμα αλλά και στις ποινές που δεν τους επιβάλλουν από ότι καταλαβαίνω.
 
@HxC εάν το κάνουν κατ' εξακολούθηση, τότε τα πρόστιμα είναι είτε ελάχιστα σε σχέση με το κέρδος τους είτε τους είναι αδιάφορα εάν εμφανίζουν άλλο πρόσωπο υπεύθυνο κάθε φορά. Όπως κ ναχει δεν ιδρώνει το αυτί τους. Χρειάζεται πιο αυστηρή νομοθεσία κ όχι ένα πρόστιμο που στην τελική εύκολα το αγνοούν. Θα έπρεπε να γίνει, κατά την άποψη μου, ανάκληση της οποίας ρημάδω άδειας έχουν κ κλεισίματος των "καταστηματων" τους ή της δραστηριότητας τους.
 
@HxC άρα λειτουργούν με την ανοχή των τοπικών αρχών. Εάν πήγαιναν κάθε Κυριακή για χί μήνες, θα είχε ανακοπεί η δράση τους. Για άλλη μια φορά είμαστε μπροστά σε εμετικές καταστάσεις. 😡😵😢
 
Το θέμα είναι να μην έχουν χώρο να τα "εκθέσουν" σε παζάρι όπως στο παζάρι της Κυριακής! Τι να πω, το ψάρι επειδή βρωμάει από το κεφάλι, εάν σταματήσει η ανοχή (για να μην πω τίποτα άλλο) θα σταματήσει κ το φαινόμενο.
 
Καλό είναι να μην ρίχνουμε το βάρος και το ανάθεμα μόνο στους άλλους (λαθρέμποροι και κρατικός μηχανισμός) αλλά να αναλάβουμε και το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί...
Απλά και ξεκάθαρα αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά...
 
@TZANNSPY συμφωνώ εν μέρει. Εννοείται ότι φταίει το ίδιο με τον άρπαγα το αγοραστικό κοινό. Αλλά αν περιμένουμε να αποκτήσουμε την παιδεία κ την ηθική να μην αγοράζουμε κ αιχμαλωτίζουμε άγρια πτηνά, τότε φασκελοκουκούλωτα! Στα θέματα ηθικής, σεβασμού προς τη φύση κ σε κάθε ζωντανό πλάσμα, υπάρχει ένα κενό στο μέγεθος της τρύπας του όζοντος. Γι'αυτό μέχρι να μάθουμε το στοιχειώδες, καλό είναι να υπάρχει η αστυνόμευση κ μια ποινή που θα κάνει τον κάθε ασυνείδητο να το σκεφτεί διπλά πριν ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Συμπέρασμα. Το παζάρι την Κυριακή καλά κρατεί!
 
@MARY58 Εγώ πάλι όχι...😀😁

Πρώτα οφείλεις να με μάθεις να με διδάξεις για όλα αυτά (παιδεία-πρόληψη) και μετά να στείλεις τα ΜΑΤ και τους RAMBO (καταστολή-κυρώσεις).

Στην τελική το κράτος είμαστε εμείς, άρα και αυτό είναι αμόρφωτο, ανεκπαίδευτο και δίχως ηθική...
 
@TZANNSPY η παιδεία ξεκινάει από το σπίτι κ μετά συνεχιζει στο σχολείο. Δεν αφορά μόνο τον κρατικό μηχανισμό. Αυτό που λέω είναι ότι εάν περιμένουμε την αυτογνωσία κ να γίνουν όλα με τη σωστή σειρά, δηλ πρώτα εκπαίδευση, ευαισθησία κ σεβασμό για την φύση κ εδραίωση ηθικών αξιών, κ μετά να δράσει η καταστολή στις ελάχιστες ( τότε) δράσεις, θα έχει εκλείψει πλήθος ειδών πτηνών κ όχι μόνο. Σε ένα ιδανικό κόσμο θα συμφωνούσα, αλλά ο κόσμος μας μόνο ιδανικός δεν είναι.
 
@TZANNSPY "2-3 πράγματα" είναι να μάθουμε κ να αποκτήσουμε ηθικούς φραγμούς κ να μην κάνουμε ότι μας καπνίσει, να μην θέλουμε να αγναντεύουμε πουλάκια αιχμαλωσίας στο κλουβί μας κ να σεβόμαστε τα πλάσματα του Θεού; 😜. Τι είναι πιο πάνω;
Και αφου αυτό είναι τόσο εύκολο που μπορεί να γίνει τόσο εύκολα με την σωστή σειρά, πρώτα από το σχολείο (ή κ την οικογένεια που λέω εγω) κ μετά να αναλαμβάνουν οι ματατζηδες( για τους ανεπίδεκτους μάθησης), τι χρονικό πλαίσιο του δίνεις;
Αυτό που σου λέω είναι ότι δεν μπορούν τα κακώς κείμενα να αποτελέσουν άλλοθι για την αισχροκέρδεια μερικών. Γι'αυτό μέχρι να γίνουν σωστά κ να μην υπάρχει ανταπόκριση σε αυτή την πρακτική, ας αναγκαστούν καποιοι να μην τα πράττουν.
 
@TZANNSPY σε αυτό είμαστε... σύμφωνοι! 😊😜🤭
Κ να συμπληρώσω ότι είναι χαρά μου να κάνουμε διάλογο ακόμα κ αν δεν τα βλέπουμε όλοι με τα ίδια μάτια! Το αντίθετο θα ήταν λίγο βαρετό! 🤗
 
Καλό είναι να μην ρίχνουμε το βάρος και το ανάθεμα μόνο στους άλλους (λαθρέμποροι και κρατικός μηχανισμός) αλλά να αναλάβουμε και το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί...
Απλά και ξεκάθαρα αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά...
Μερίδιο ευθύνης θα αναλάβω μόνο αν αγόραζα τέτοια πουλιά διαφορετικά δεν αναλαμβάνω τίποτα . Προφανώς και δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο και η προσφορά θα υπάρχει και με ελάχιστη ζήτηση αλλά και το αντίθετο φυσικά. Έτσι είναι απλά και αυτό δεν αλλάζει , το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο κρατικός μηχανισμός να δουλέψει επιτέλους.
 
@HxC Αλήθεια; Μπορεί να μην αγοράζεις "τέτοια" πουλιά ή να μην πουλάς αλλά συμμετέχεις με τη ψήφο σου ή όχι σε κυβερνήσεις που δεν κάνουν τον κρατικό μηχανισμό να δουλέψει επιτέλους...
 
@TZANNSPY Το πηγες πολυ μακρια εδω περα μιλαμε για ατομικη ευθυνη , δεν μπορω εγω να εχω ευθυνη επειδη ο αλλος θελει να εχει πιασμενα πουλια ακομα και αν ψηφισα την εκαστοτε κυβερνηση.
 
Back
Top