Αναπαραγωγή Κατά την ωοσκοπηση έπεσε ένα αβγό στον πάτο και ράγισε

gloster1995

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Καρδίτσα
Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Ένα ζευγάρι καναρινια έχει 6 αυγά. Τα έκανα ωοσκοπηση και έχουν πουλάκια και τα 6.όμως το ένα από τα 6 με γλίστρησε καταλαθος και έπεσε στον πατο και ράγισε λίγο.έπαθε τίποτα το καναρινακι τι γίνεται σ αυτήν την περίπτωση;
 
Όπως σε κάθε παρόμοια περίπτωση παίζει σημαντικό ρόλο αν η ζημιά είναι μικρή ή μεγάλη.
Εμπειρικά λέω πως οι πτώσεις συνοδεύονται με καταστροφή του αυγού κι αν το επιστρέψουμε στη φωλιά με καταστροφή και των γειτονικών προς αυτό αυγών.
Τηρουμένου και του αριθμού των αυγών στη φωλιά θα σου πρότεινα να το απομακρύνεις... εσύ αποφασίζεις φυσικά.
Εκείνο όμως που θα πρέπει να εφαρμόσεις για να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος... Είναι ωοσκόπηση χωρίς να τα βγάζεις έξω από τη φωλιά.
Υπάρχουν αρκετά εργαλεία για να σε βοηθήσουν και αρκετά φτηνά... http://www.clevermarket.gr/pd/fakos...itiki-vasi-13408.htm?lang=el&path=-2031791564.
Επίσης σε καμία περίπτωση δεν πιάνουμε τ' αυγά με γυμνά χέρια.
 
Κύριε Γιάννη δηλαδή μ αυτόν τον φακό δεν πειράζω καθόλου τ αβγα απ την φωλιά;τον βαζω απο πανω και έχει πολύ ισχυρό φως και βλέπω κατευθείαν αν έχουν καναρινακια τ αβγά;
 
Κύριε Γιάννη δηλαδή μ αυτόν τον φακό δεν πειράζω καθόλου τ αβγα απ την φωλιά;τον βαζω απο πανω και έχει πολύ ισχυρό φως και βλέπω κατευθείαν αν έχουν καναρινακια τ αβγά;
Σωστά.
Τέτοιον φακό χρησιμοποιώ κι εγώ.
 
Κύριε Γιάννη με τί να τα πιάνουμε τα αυγά αν χρειαστεί;
Μέχρι στιγμής όποτε υπήρχε ανάγκη τα έπιανα με το χέρι μου.
 
Κύριε Γιάννη με τί να τα πιάνουμε τα αυγά αν χρειαστεί;
Μέχρι στιγμής όποτε υπήρχε ανάγκη τα έπιανα με το χέρι μου.
Αν δε μπορείς να αγοράσεις μια τέτοια λαβίδα.
Με τα γυμνά χέρια βάζουμε σε κίνδυνο τη ζωή του αυγού εξ αιτίας όλως όσων στα δάχτυλα κουβαλάμε...
 
Εγώ πάντως με την λαβίδα:
95331-2153-thickbox.jpg

και με αυτόν τον φακό:
2789_1-enlarge.jpg


έχω σωθεί!
 
Back
Top