Γενικά Κατέληξα σε Meyer

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vania

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Σύρος
Μετά από 3 μέρες που διαβάζω όποτε έχω χρόνο για τα είδη παπαγάλων, κατέληξα στο μεγερ (ανοιχτή σε άλλες προτάσεις)
Δεν μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες παρουσιάσεις κτλ για το είδος.
Είμαστε μια 4μελης οικογένεια γονείς και 2 παιδάκια 5 και 8.
Θέλουμε ο παπαγάλος μας να είναι μεσαίου/μεγάλου μεγέθους, να μην φωνάζει σε σημείο να μας κάνει παρατήρηση η γειτονιά αν είναι εύκολο να μην κολλήσει αποκλειστικά σε έναν από τους τέσσερις.
Δεν έχουμε άλλο πετ άρα θα είναι ένα και μοναδικό, στο σπίτι θα είναι πάντα κάποιος για παρέα, διακοπές θα έρχεται μαζί μας.
Συγγνώμη για το κατεβατο, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις και ανάκριση για το καλό του νέου μέλους.
 
καλησπερα.Κατι τετοιο εννοειτε? Εχετε εντοπισει επισημο εκτροφεα?
[automerge]1666785405[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vania απο αυτα τα δυο αρθρα αν καταλαβα σωστα ειναι κοντινο ειδος με τους σενεγαλης.
Βρηκα και το παρακατω μηπως απο τα links εντοπισεις εκτροφεα..μηπως

[automerge]1666786697[/automerge]
@Ledagcc στο αρθρο που ειναι και αρκετα αναλυτικο λεει το παρακατω

Is a Meyers parrot cuddly? They are calm and birds by nature and are excellent for families with children. They are easy to handle and are not intimidating birds. Humans are enjoyable to them, and they will keep friendships with everyone in the family. Meyers parrots are not known to be aggressive, but they can become nippy if they feel threatened or scared.
[automerge]1666787106[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό διάβασα σε αντίθεση με τα Σενεγάλης που λέει ότι δένεται με ένα άτομο και μπορεί να γίνει επιθετικό προς την υπόλοιπη οικογένεια.
Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο είδος είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.
Δεν έχω σκοπό να πάρω σκύλο γάτο κτλ άρα και το κόστος να ανέβει θα δω τι μπορώ να κάνω ( όχι Μακάο, δεν σηκώνει η τσέπη μου τέτοια)
 
@Ledagcc αν δεν μπορώ να βρω μεγερ θα το έχω υπόψη μου! Μέχρι πριν 2 χρόνια είχαμε λαμπραντόρ οπότε θα θέλαμε να είναι μεγάλο αν και καμιά φορά τα μικρά έχουν τεράστια προσωπικότητα
 
@Vania Η δικιά μου είναι εντελώς τεράστια προσωπικότητα.
Είναι και πολύ κοινωνική. Την έβγαλα βόλτα με το harness και άφηνε τους άλλους να την χαϊδέψουν.
Ως είδος τείνουν να έχουν μια μεγάλη προσωπικότητα το καθένα με ένα πολύ κοινωνικό και αστείο χαρακτήρα.
Λαμπραντόρ έχω κι εγώ. Λυπάμαι που το χάσατε..
 
Back
Top