Γενικά Καταγγελία για κλοπή 12 καναρινιών

Mpampoulas

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2017
Μηνύματα
24
Πόλη
Βέροια
Καλησπερα
Εχθες το βράδυ κατά την διάρκεια της νύχτας στην Λαρισα στην οδό Αγιάς, σε κεντρικό σημείο κάποιοι μπήκαν στην αυλη συναδέλφου κ πήραν από την πυλωτή 12 καναρίνια.
Διαλεχτά !
Άφησαν στον άνθρωπο κάποια αλλά η ζημιά έγινε!
Το σοκ ήταν τρομερό για τον πεθερό του που τα είχε.
Έγιναν οι σχετικές καταγγελίες στην αστυνομία αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να τα βρει
Είχαν όλα δαχτυλίδια αλλά τα πουλάκια πέταξαν...
Εγώ του είπα δες μην σε λίγο καιρό πουλάει κανένας τσιγγάνος πουλάκια στα καφενεία..
 
αλλά τα πουλάκια πέταξαν...
Θα τα βρείτε σύντομα στα petshop της ευρύτερης περιοχής..
Αν υπάρχουν αριθμοί και στοιχεία δαχτυλιδιών καλό είναι να τα γράψετε γιατί αν βρεθεί κάπου το ένα σίγουρα θα έχει για παρέα τα υπόλοιπα...
 
Δυστυχως τα δαχτυλιδια κατα πασα πιθανοτητα θα εχουν κοπει
 
Δυστυχως τα δαχτυλιδια κατα πασα πιθανοτητα θα εχουν κοπει
Αν αυτοί που τα έκλεψαν είχαν τα χρήματα για το ψαλιδάκι δαχτυλιδιών... Δεν θα τα έκλεβαν...
Υποψιάζομαι πως κάποιος θα "κάνει" τα πουλιά "δόση" του.
 
Ξερω και εγώ περιπτωση κλοπής πουλιών από βεράντα.. Ας προσέχουμε. Καπου στην περιοχη θα βρεθούν τα πουλιά.
 
παιδιά είναι δυόροφη οικογενειακή οικοδομή μεσα στην πόλη με χαμηλό κάγκελο άυλης κ πυλωτή καλυμμένη όμως, σε γωνία κ από ότι θυμάμαι που είχα πάει να τον πάρω μια φορα, δεν είχε οπτική επαφή ο κόσμος με τα πουλια
Κάμερες δεν θα είχε γιατί θα μου το είχε πει
 
Αν επρόκειτο για οργανωμένη σπείρα, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες εύρεσης των πτηνών.
Στην ενάντια περίπτωση, με αδιάκοπες έρευνες στα γειτονικά pet shop, θεωρώ ότι θα σημειωθούν υπολογίσιμα αποτελέσματα.
Αισιοδοξία.
 
κατι που ηθελα να προσθεσω ειναι πολυ προσοχη εφοσον βρεις καποιο πουλι σου σε καποιο petshop μην κατηγορησεις τον πετσοπα για κλεπταποδοχο χωρις να μπορεις να αποδειξεις με καποιο τροπο οτι του πουλι ειναι δικο σου! Γνωστος μου σε παρομοια περιπτωση βρηκε τα καναρινια του να πουλιουνται ενω τα δαχτυλιδια ειχαν αφαιρεθει και οχι μονο δεν τα πηρε πισω αλλα ο πετσοπας του εκανε και μηνυση για σικοφαντια!
 
εφοσον βρεις καποιο πουλι σου σε καποιο petshop μην κατηγορησεις τον πετσοπα για κλεπταποδοχο
Γιατί δεν είναι;
Αν έχουν πάνω δαχτυλίδια την έβαψε ο κλεπταποδόχος...
 
Γιατί είχε το pet τιμολόγιο για τα πουλιά;
Αυτό είναι εύκολο Δημήτρη αφού δεν τηρείται μητρώο εισερχομένων, πωλήσεων και θανάτων.
Όλο και θα έχει τιμολόγια κάποιο μαγαζί.
Αλλά και το θύμα, μπορεί να νόμιζε ότι είναι τα δικά του. Όταν πάθεις σοκ, χάνεις την ορθή κρίση σου.
 
τιμολογιο στην ελλαδα του 2017?😀 καλο
😛
Όχι παιδιά, δεν είναι όπως πριν 20-30 χρόνια. Δεν περνάει τίποτα χωρίς τιμολόγιο. Απλά στα ζωντανά, όταν δεν υπάρχει καταγραφή απωλειών, που όπως ξέρουμε είναι πολλές, είναι εύκολη η αντικατάσταση με "μαύρα". Μην υποψιαζόμαστε γενικώς την "απάτη". Να ξέρουμε που μπορεί να κρύβεται.
 
Όχι παιδιά, δεν είναι όπως πριν 20-30 χρόνια. Δεν περνάει τίποτα χωρίς τιμολόγιο. Απλά στα ζωντανά, όταν δεν υπάρχει καταγραφή απωλειών, που όπως ξέρουμε είναι πολλές, είναι εύκολη η αντικατάσταση με "μαύρα". Μην υποψιαζόμαστε γενικώς την "απάτη". Να ξέρουμε που μπορεί να κρύβεται.
μεχρι πριν 2 μηνες ο πατερας μου ειχε μαγαζι σαν διαβεβαιωνω οτι πιο μαυρο πεθαινεις το 2ο17 και το 2016

οχι πετ σοπ μην παρεξηγηθω
 
Tα μικρά πετ σοπ παίρνουν πουλια χωρίς χαρτιά, στα μεγάγα τηρούνται τα προσχήματα.
 
Back
Top