Γενικά Καταγραφή ιστορικού καναρινιών

alekoukosgr

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2018
Μηνύματα
34
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα παιδιά!
Θα ήθελα την άποψή σας ως εμπειρότεροι...
Συνήθως με ό,τι έχω ασχοληθεί, είτε λέγεται ενυδρεία, είτε μελισσοκομία, συνηθίζω να δημιουργώ ένα excell και να κρατάω ένα πλήρες ιστορικό για κάθε ενυδρείο ή για κάθε κυψέλη ξεχωριστά και γενικότερα παρατηρήσεις για το οτιδήποτε θεωρώ αξιοσημείωτο. Κλασικός Παρθένος δηλαδή! :D
Θα ήθελα, λοιπόν, αν δεν σας κάνει κόπο, να μου πείτε τι θεωρείτε σημαντικό ώστε να είναι άξιο καταγραφής και θα μου φανεί μελλοντικά χρήσιμο, είτε ως συγκρίσιμο γεγονός είτε ως οτιδήποτε, ώστε να το συμπεριλάβω σε κάποια λίστα εξ' αρχής...
Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!
 
Καλησπερα Αλεξ , συνηθως στα καναρινια θα ηθελες μια καρτελα που να δηλωνη το φυλλο του πουλιου, τον αριθμο και στοιχεια δαχτυλιδιου του, τυχον πληροφοριες για γεννες, αυγα νεοσσους και πιο θυληκο διασταυρωσες με αρσενικο ουτως ωστε να εχεις μια εικονα του κοπαδιου αργοτερα(πια ειναι συγγενεις μεταξυ τους κτλ.)
 
Καλησπέρα φίλε (συγνωμη δεν ξέρω το ονομα σου).
Πάνω στο θεμα δαχτυλίδια έχω μια απορία. Υπαρχει καποιος τροπος να τα αριθμήσουμε ή και να γραψουμε πανω; Γνωριζεις;
 
Γιωργο με λενε, και ναι τα δαχτυλιδια εχεις την δυνατοτητα αν δεν εισαι μελος συλογου να φτιαξης δικα σου και να βαλης πανω αριθμο ονομα, τηλεφωνο κ γενικα οτι εσυ θελης να λεει το δαχτυλιδι, συνηθως τα δαχτυλιδια που δεν ειναι απο συλογο αναγραφουν διαμετρο, αυξοντα αριθμο (αναλογα ποσα πουλια υπολογιζης να εχει το ονομα του εκτροφεα κ την χωρα Πχ 01 Αλεξ GR η οτι αλλο. Τα του συλογου εχουν φουλ χαρακτηριστικα βαλε στο ιντερνετ θα βρεις αρκετα στοιχεια καθως κ εδω αν ψαξης
 
Χαρηκα Γιωργο. Πολυ ενδιαφερον αυτό. Και μπορω να τα φτιαχνω μονος ή πρεπει να απευθυνθω καπου;
 
Οχι φιλε μου δεν νομιζω να μπορης μονος, υπαρχουν σε ολα τα on line πετ σοπ σε ολα τα μαγαζια για πουλια κ εχει και κανα δυο ατομα στο ΦΒ που σου φτιαχνουν με οτι θελης εσυ να γραφη πανω το δαχτυλιδι
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιωργο. Βρήκα και κάποια ανάλογα άρθρα εδώ που ίσως με βοηθήσουν.
 
Νασε καλα Αλεξ , ναι εδω θα βρεις αρκετα θεματα σχετικα με τα πουλια καλη παραμονη λοιπον
 
Να εισαι καλα και σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το εύρος των πληροφοριών που παρέχει αυτή η σελίδα. Εγκυκλοπαίδεια κανονική!

Εκείνο που παρατηρώ μετά από μια πρώτη σύντομη επισκόπηση σε ανάλογα θέματα, είναι ότι επικεντρώνονται σε πληροφορίες ζευγαρώματος και γεννών. Βεβαίως πήρα κάποιες ιδέες για αυτό το σκέλος πληροφοριών, αλλά εμένα θα με ενδιέφερε κάτι πιο σύνθετο όπως πχ καταγραφή σε ασθένειες, προληπτικές χρήσεις αντιβιώσεων, γενικές παρατηρήσεις κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εφόσον έχουμε υγιή πουλιά, μπορούμε όσοι είμαστε επιμελείς 🙄 να καταγράφουμε σε ατομικά ημερολόγια τις καθημερινές παρατηρήσεις, που θα φανούν χρήσιμες και θα αποκτήσουν συνολική εικόνα, μόνο εάν υπάρξει λόγος, είτε στατιστικής είτε μακριά από μας ασθένειας.
Οι βασικές παράμετροι είναι κουτσουλιές (χρώμα και ρευστότητα)
στάση σώματος, ζωηράδα, τραγούδι, ποσότητα τροφής και νερού.
Ωράριο ύπνου και αναπνοή.
Σημείωσε κατ' αρχήν μια περιγραφή της θέσης κάθε κλουβιού, προσανατολισμό και άλλες λεπτομέρειες.
Της ηλικίας και της ημερομηνίας απόκτησης κάθε πουλιού, φύλο κτλ.
Ακόμη σημείωνε κάθε πότε και με ποια υλικά κάνεις αποπαρασίτωση εξοπλισμού και του ίδιου του πουλιού.
Μάρκες τροφίμων.
Συνολικά διατροφή, σπόροι, αυγοτροφή, χορταρικά, λαχανικά φρούτα, επιπρόσθετοι σπόροι-κεράσματα, φύτρα, μίνεραλς, σουπιοκόκκαλο.
Προληπτικές εναλλακτικές θεραπείες όπως αφεψήματα βοτάνων, μηλόξυδο και σκορδόνερο.
Προληπτική αντιβίωση δεν χορηγούμε ποτέ.
Ημερολόγιο αναπαραγωγής έχεις εντοπίσει και μπορείς να το χρησιμοποιείς αν προχωρήσεις.
 
Εισαι φοβερή! Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις όλα αυτά!
 
Εδώ υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο που έγινε κάποτε ανεπιτυχής προσπάθεια να χρησιμοποιείται απ' όσους θέτουν ερωτήματα περί ασθενειών, μπορείς και από εδώ να πάρεις κάποια στοιχεία που αξιολογούνται σε περίπτωση προβλήματος
petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/
 
τι θεωρείτε σημαντικό ώστε να είναι άξιο καταγραφής και θα μου φανεί μελλοντικά χρήσιμο, είτε ως συγκρίσιμο γεγονός είτε ως οτιδήποτε, ώστε να το συμπεριλάβω σε κάποια λίστα εξ' αρχής...
Για να μη χάνεσαι σε ανούσιες καταγραφές θα σου πρότεινα να διαβάζεις το άρθρο που υπάρχει εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/Η-αρχειοθέτηση-στην-εκτροφή-πτηνών.27084/
Είναι κάτι που συντάχθηκε ρεαλιστικά στην πράξη μέσα από δεκαετίες αναπαραγωγικών και εκτροφικών "σφαλμάτων" στην καταγραφή. αναθεωρήσεων ως προς το χρήσιμο ή ωφέλιμο και όπως καταλαβαίνεις είναι αυτά πραγματικά που χρειάζεται πλέον ο κάθε εκτροφέας για να αποφύγει όπως έγραψα τις άχρηστες και ανούσιες καταγραφές.
Πάνω στο θεμα δαχτυλίδια έχω μια απορία.
Όλα τα σχετικά με τα δαχτυλίδια είναι επίσης συμμαζεμένα εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Back
Top