Γενικά Καταλληλες διαστασεις κλουβιου για 2 κοκατιλ

ηρακλης

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
καλημερα, αυριο τελικα μετα απο τοσες ωρες διαβασματος και πσακσιματος στα petshop θα παω να παρω ενα κοκατιλ:) επιδι στο μακραν μελον σκεφτομε να του παρω και ενα τερι 8ελω να παρω απο τορα ενα μεγαλο και ανετο κολυβι γεια να μινι το αλλαζω:) σε τι διαστασις κλουβιον να κιτακσω;
 
Με το καλό να πάρεις τα πουλάκια.
Θεωρώ σωστό κλουβί για 2 πουλάκια του στυλ κοκατίλ, ροζέλλα κλπ αυτό που έχει το μέλος georgiosts για την ροζέλλα του κι εγώ επίσης στο άλμπουμ για την ροζέλλα και το κίτρινο πουλάκι που ζουν μαζί.
Το παράγγειλα πρόσφατα για τα κοκατίλ που έχω και το περιμένω με τιμή 175 ευρώ.
 
Ηρακλη μόνο να προσεξεις οταν με το καλο του πάρετε το ταιρι.. Να γίνει σωστα η γνωριμια. Γιατι μπορει αν τα βάλεις κατευθείαν μαζι... Να την θεωρησει ως εισβολέα και να έχουμε ασχημα αποτελέσματα... Η διαρκεια που θα κρατησεις καραντινα συν καποιο χρονικο διαστημα για να γνωριστουν πιστευω φτάνει... Εγω εχω δυο κοκατιλ και τους έχω ενα εππαγελματικο κλουβι που έχουν στα πετ σοπ για πολλα πουλία με 40 ευρουλακια... Επισης ειχα δεί και στα carrefour με 60 ευρω ενα δυοροφο με σκεπη,ροδακια.. Πολυ καλο...
 
Αλεξανδρε αν μπορις να βαλης μερικες φοτο απο το κλουβι που πιρες να παρω καμια ιδεα;
 
ένα κλουβί με διαστάσεις 40χ40χ5(το 5 δεν ξέρω τι είναι, καμιά πλευρά δεν ήταν 5 εκατοστά, για ένα κοκατίλ με 70 ευρώ πώς σας φαίνεται;βρήκα κ άλλο ένα με 80 ,ήταν πιο μεγάλο σε πλάτος και πιο μικρό σε ύψος
 
Βασιάννα μου εμένα μου φαίνεται μικρό, βέβαια τα δικά μου τα πουλάκια περνούν τις ώρες τους μέσα στο κλουβί, αν εσύ το έχεις πολλές ώρες εκτός ίσως μπορείς να το έχεις και σε μικρότερο για τις λίγες ώρες που ξεκουράζεται.
ίσως τα μεγάλα κλουβιά κάνουν ακριβά αλλά είμαι της άποψης οτι "η φτήνια τρώει τον παρά". Δεν θα αναγκαστείς αργότερα να το αντικαταστήσεις κλπ κλπ.
Αλέξανδρε θα ήθελα κι εγώ αν δεν σου κάνει κόπος να μας πεις λίγα λόγια για τα κλουβιά που λές.
 
Οντως η φτηνια τρωει τον παρα.. Αυτο ισχυει και για τισ εκπτωσεις...😀! Λοιπον αυτη τη στιγμη δε μπορω αλλα το βραδακι θα σας ανεβασω φωτογραφιες...
 
off topic ,maria p και ομως υπαρχει περιπτωση να συμβιωσουν αρμονικα και να ερωτευτουν η ροζελα και το... Κιτρινοπουλι σου Rosella x Red-Rumped Parakeet παντως αυτος δεν ειναι ο κανονας
 
Βασιάννα μου εμένα μου φαίνεται μικρό, βέβαια τα δικά μου τα πουλάκια περνούν τις ώρες τους μέσα στο κλουβί, αν εσύ το έχεις πολλές ώρες εκτός ίσως μπορείς να το έχεις και σε μικρότερο για τις λίγες ώρες που ξεκουράζεται.
ίσως τα μεγάλα κλουβιά κάνουν ακριβά αλλά είμαι της άποψης οτι "η φτήνια τρώει τον παρά". Δεν θα αναγκαστείς αργότερα να το αντικαταστήσεις κλπ κλπ.
Αλέξανδρε θα ήθελα κι εγώ αν δεν σου κάνει κόπος να μας πεις λίγα λόγια για τα κλουβιά που λές.
δεν ανέφερα τιμές για λόγους οικονομίας, απλά ήθελα να μου πείτε αν είναι οκ οι τιμές και το μέγεθος (μη με πιασουν κοτσο γιατι έχω πολύ καιρό να πάρω παπαγαλόκλουβο και δε θυμάμαι τίποτα, μα τίποτα τίποτα τίποτα)οπότε μάλλον θα ψάξω για κάτι μεγαλύτερο:)
 
δεν το πιστεβω ρε παιδια τελικα ειναι εναντιον μου να παρω παπαγαλακι! Οπως σας ειπα πιο πανω αυριο 8α επερνα το παπαγαλακι σημερα το απογεμα πιγα σε μερικα αλλα petshop γειατι απο εκει που 8α παρω το cocatil η τιμες ειναι λιγο τσιμπιμενες και δεν εχει το κλουβακι που 8ελω ειχα δι σε ενα αλλο Pet shop ενα ωρεο και ανετο κλουβακια και πολλη οικονομικο αλλα μου ειπε οτι τελιοσαν και οτι θα φερι τιν πεμτι δεν το πιστεβω!8α παω αυριο στο pet shop να του πω να μου το κρατιση λιγες μερες γιατη το εφερε σημερα απο τον εκτροφεα και του ειπα θα παω αυριο να το παρω μακαρι να μου πι οτι δεν ειπαρχη προβλημα!
 
μην στεναχωριέσαι Ηρακλή θα το συνδυάσεις ή αν μπορείς "καπάρωσε" το πουλάκι
 
Μαρια μου δεν στεναχοριεμε απλα πσιλοανχονομε τοσο κερο πσαχνω ενα cocatil και τορα που το βρικα δεν βορο να το παρω γτ δεν εχω κλουβι! Το καπαρωσε τι σιμενι;
 
ααα οκ sorry αλλα δεν ικσερα τι σιμενι... και να το παρω ρε μαρια που να το βαλω;να παρω 1 μικρο κλουβι και μολλις μου ερ8ει το μεγαλλο κλουβι που παραγγιλα να το βαλω εκει μεσα; Ειναι ασκοπα χριματα με τοσα χριματα μπορο να του παρω ενα πεχνιδακι που 8α το χερετε!
 
δεν ανέφερα τιμές για λόγους οικονομίας, απλά ήθελα να μου πείτε αν είναι οκ οι τιμές και το μέγεθος (μη με πιασουν κοτσο γιατι έχω πολύ καιρό να πάρω παπαγαλόκλουβο και δε θυμάμαι τίποτα, μα τίποτα τίποτα τίποτα)οπότε μάλλον θα ψάξω για κάτι μεγαλύτερο:)
ίσως διετύπωσα ασαφώς μιλούσα σ εσένα αλλά δεν είπα την παροιμία με αφορμή τα λεγόμενά σου.:)
ένα κλουβί που μου αρέσει, είναι ευρύχωρο και κοστίζει γύρω στα 90 ευρώ είναι αυτό που έχω τα κοκατίλ στο άλμπουμ με μόνο ελλάττωμα πως δεν έχει σχάρα στον πάτο.



καπάρο είναι προκαταβολή έναντι μιας συμφωνίας δεν εμπεριέχει καμμιά αρπαγή. Πόσο καιρό θα κάνεις να πάρεις το κλουβί;
 
καλησπερα σημερα πιγα στο petshop απο εκει που 8α παρω το cocatil παρακαλεσα να πετσοπα να μου το κρατιση γειατι το εκανε παραγελια απο εκτροφεα και μου ειπε σαφος δεν ειπαρχη προβλιμα:)σαβατο εερχετε και το κλουβι που παραγιλα! 🙂ειμαι πολυ χαρουμενος... Μπορι να αργισα να βρω το πετ απο που 8α παρω το κοκατιλ αλλα το βρικα:) επισης το κλουβι ειναι πολλυ ομορφο και πολλυ ευβριχορο επισης απο επανο μπορο να το ανιξως και να το κανω stan γεια να κα8εται και η τιμη του ειναι πολλη οικονομικη:)
 
πολύ ωραία Ηρακλή μου χάρηκα κι εγώ που σου ήρθαν όπως τα ήθελες και σου έφυγε το άγχος. άντε με το καλό!
 
Back
Top