Γενικά Καταλληλη εποχη για να παρω καναρινι μικρο σε ηλικια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
καλησπερα :D.σκεφτομαι να αγορασω ενα θηλικο καναρινι ρατσας γκλοστερ η ασπρο και εχω και ενα κοκκινο αρσενικο. Μπορει να ζευγαρωσει κοκκινο καναρινι με γκλοστερ η ασπρο καναρινι; Ποσα ευρω κανει; Ειναι καταλληλη εποχη για να παρω καναρινι μικρο σε ηλικια;:D
 
Πάρε ένα κόκκινο χιονέ, για να βγούν και πουλάκια, που
να "στέκουν". Γιατί διαφορετικά θα είναι σαν
να τρώς γαλακτομπούρεκο με σατζίκι(κόκκινο με γκλόστερ).
Θα τα βρείς απο 30-40 ευρώ και θα κοιτάξεις να φορούν
δακτυλίδι χρώματος μαύρου.
 
βασικα το καναρινι μου ειναι κοκκινο, πολυ ανοιχτο και σε καποια σημεια ασπρο μπορει να ζευγαρωσει με ασπρη καναρα. Ευχαριστώ για τα ποστς
 
Με ότι κανάρα θέλεις, μπορεί! Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αλλά η φιλοσοφία της εκτροφής είναι να μη συνδιάζουμε
ανόμοια πουλάκια.Αν υπάρχει μια λεύκή κανάρα, είναι πολύ
καλύτερα βέβαια απο γκλόστερ.
 
Η εποχή αυτή πάντως είναι η πλέον ακατάλληλη για να βρεις πουλιά. Όλα όσα μπορούν να ζευγαρώσουν είναι σε αναπαραγωγή. Αυτά που έχουν τα μαγαζιά κατά 99% δεν κάνουν για ζευγάρια. Το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις από σεπτέμβρη και μετά που θα είναι διαθέσιμα φετινά πουλιά.
Καναρίνια μιας ράτσας σε καμιά περίπτωση δεν τα βάζουμε ζευγάρι με άλλη ράτσα ή με κοινά καναρίνια. Είναι σαν να ζευγαρώνεις λυκόσκυλο με κανίς (και χειρότερα).
 
καλημερα. :Dμακη σε ευχαριστω αλλα ειχα ακουσει οτι αν ζευγαρωσεις καποιες ρατσες που δεν ταιριαζουν τα 3 στα 4 αυγα θα ειναι αγωνοιμοποιητα, για αυτο ρωτησα!
 
βασιλη ομως περσι τον ιουνιο που πηγα να αγορασω καναρα στο μαγαζι που πηγαινω τωρα φερνουν καινουργιες παραλλαβες
 
καλημερα. :Dμακη σε ευχαριστω αλλα ειχα ακουσει οτι αν ζευγαρωσεις καποιες ρατσες που δεν ταιριαζουν τα 3 στα 4 αυγα θα ειναι αγωνοιμοποιητα, για αυτο ρωτησα!
Δεν ισχυει αυτο απλα ειναι κριμα να ζευγαρωνεις διαφορετικες ρατσες γιατι αυτες εχουν γινει απο επιλεκτικες ζευγαρωσεις πολλα χρονια πριν ωστε να σταθεροποιηθουν καποια χαρακτηριστικα.Αν αρχισουμε και ζευγαρωνουμε οτι να ναι ο καθενας σε λιγα χρονια θα καταστρεψουμε οτι καποιοι με κοπο πολλα χρονια πριν κανανε.Αν τωρα το καναρινακι σου δεν ειναι ρατσας απλα ειναι κοινο αγορασε παλι ενα κοινο. Τους απογονους δεν μπορεις με ακριβεια στα κοινα να καταλαβεις τι χρωματα θα εχουν για τον απλο λογω οτι δε γνωριζεις ουτε τους παπουδες.Απο δυο κοινα καναρινια χρωματος κιτρινου και πορτοκαλι μου βγηκε νεοσσος κιτρινος με καφε κεφαλακι και καφε φτερα. Το μυστηριο λυθηκε ελαφρως οταν επειτα απο πτερορια διαπιστωσα οτι η θυληκια ηταν κιτρινη τελικα και οχι πορτοκαλι οπως την ειχα αγορασει
 
εχεις δικιο THODORIS1982 . Αλλα μπορω να παρω ασπρη καναρα;
 
Μπορεις. Τα ασπρα καναρινια που βλεπεις στα πετ τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ρατσας. Μην ελπιζεις ομως απο τετοια διασταυρωση να βγαλεις ασπρα πουλια
 
  • Like
Αντιδράσεις: aggel
οχι δεν περιμενω να μου βγουν ασπρα καναρινια γιατι αλλωστε δεν με ενδιαφερει τι χρωμα θα βγουν με ενδιαφερει μονο αν μπορουν να ζευγαρωσουν ωστε εαν δεν γινεται να μην τα κουραζω αδικα!
 
Back
Top