Γενικά Καταλληλο κλουβι για τσιχλονι

vaylane

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εδώ και λίγο καιρό ενας φίλος μου έδωσε ενα αρσενικό τσιχλόνι. Προς το παρόν το έχω σε μεγάλη κλούβα αλλά θα ήθελα να τον απομονώσω σε κλουβάκι. Ξέρει κανείς τι διαστάσεις θα ήταν καλές για να είναι άνετα;
 
Γειά σου Χρόνη! Υπάρχουν γύρω στα 20 διαφορετικά είδη τσιχλονιών. Το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι οτι πρόκειται για εδαφόβια πουλιά, που σημαίνει οτι με δυσκολία θα καταφέρουν να επιβιώσουν σε ενα τοσο μικρό και περιορισμένο χώρο όπως αυτό της κλούβας... Ποσο μάλλον αν το περιορίσεις σε ενα πολύ μικρό κλουβί. 🙄

Είναι σίγουρα πολύ όμορφο το συναίσθημα να το ακούς να κελαηδάει, αλλά είναι πολύ καλύτερο να απολαμβάνεις το κελάηδημά του ελευθερο στο φυσικό του περιβάλλον. Εκεί έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης. Θα ειναι πραγματικά πολύ κρίμα να το δεις εσυ και τα παιδάκια σου αψυχο μεσα στο κλουβί.
Δως του λοιπόν το πιό ανετο χωρο να ζησει... Την ιδια την φύση! 🙂

Θα σε περιμένουμε να μοιραστεις μαζί μας τα συναισθήματά σου από την απελευθέρωσή του!
 
Θα βγάλω μερικές αναμνηστικές φωτό και θα τον ελευθερώσω τότε :) Ελπίζω να αντεπεξέλθει γιατί είναι τουλάχιστον 3 χρόνια σε αιχμαλωσία.
 
Free as a bird. Θα ποστάρω αργότερα και τα photo. Δεν φάνηκε πάντως να έχει πρόβλημα στο να πετάξει!

Ενημερωτικά το τσιχλόνι δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο κελάιδημα πέραν ενός λεπτού *τσιπ τσιπ*.
 
3 χρονια ε; Μηπως αυτο θα ταν λιγο καπως; Ειναι σιγουρο οτι θα επιβιωσει;
 
Φώτη αυτός που μου το έδωσε είπε οτι είχε τουλαχιστον 3 χρόνια. Αλλά το είχε πιάσει ενήλικο οπότε δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα επανένταξης. Όσο το είχα και εγώ ήταν αρκετά άγριο και ανήσυχο.
 
Free as a bird. Θα ποστάρω αργότερα και τα photo. Δεν φάνηκε πάντως να έχει πρόβλημα στο να πετάξει!

Ενημερωτικά το τσιχλόνι δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο κελάιδημα πέραν ενός λεπτού *τσιπ τσιπ*.

Aφιερομένο στον Χρόνη, για την ωραία του πράξη

http://ibc.hbw.com/ibc/phtml/votacio.phtml?idVideo=15850&Emberiza_cirlus
 
φωτη; Μα δεν το ελευθερωσα εγω... Μαλλον μπερδευτικες...
 
Όλοι όσοι αγαπάνε τα ζώα θα έκαναν αυτήν την κίνηση αν καταλάβαιναν ποιο είναι το καλύτερο για το πουλάκι. :) Ιδιαίτερες ευχαριστίες σε όλους σας (Και απο εμένα και απο το τσιχλόνι!)
 
Back
Top