Διατροφή Καταναλωση αυγοτροφης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης τονυ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
εχω παρατηρησει οτι την αυγοτροφη που βαζω στα πουλια τα αρσενικα την τελιωνουν αμεσως σε αντιθεση με τα θυληκα που πιο πολυ παιζουν μαζι της παρα την τρωνε
 
Εσύ προσφέρεις, εκείνα αποφασίζουν, ανάλογα
με τις ανάγκες τους.Αν δεν τα έχεις σε κλούβα πτήσεις
τα πουλιά πάντως, καλόν είναι να περιορίσεις
την αυγοτροφή. Τώρα σε λίγο θα έχουμε και φρέσκα μήλα
που είναι μια άλλη λιχουδιά και δημιουργεί και, απεξάρτηση
απο τίς πρωτείνες.
 
τα πουλια ειναι σε κλουβες πτησης αλλου αρσενικα αλλου θυληκα και σε αλλες τα νεαρα. τα αρσενικα και τα νεα πουλια την τρωνε την ταιστρα (μικρη) σε καποιες ωρες τα θυληκα την ιδια ωρα εχουν φαι το 15-20% . Μηλα τρωνε 1 -2 φορες την βδομαδα αυτη την εποχη
 
-Αν έχουν τελειώσει με την πτερόρροια Αντώνη καλόν είναι να περιορίσεις ούτως ή άλλως την αυγοτροφή. Το μειονέκτημα της κλούβας
ειναι οτι δεν μπορείς να πιάνεις εύκολα τα πουλιά(χωρίς φασαρίες)
για να δείς πως πάνε απο πάχος. Επειδή το συκώτι είναι ίσως το βασικότερο
όργανο στα πουλάκια μας, έχω πάντα έναν φόβο για τυχόν έντονη πάχυνση που σίγουρα θα δημιουργίσει προβλήματα αργότερα. Επείσης συνηθίζω να δείνω φρούτα και πράσινα, μόνο στην εποχή τους, ώστε να υπάρχει αυτή η ποικιλία
και η διαδοχή των εποχών, γι' αυτό και η αναφορά μου στα μήλα.
 
επιτελους πτεροροια τελος εδω και 4-5 μερες αυγοτροφη τους δινω 1 αντε 2 φορες την βδομαδα
 
Αν αντι για αυγοτροφη εμποριου δινω μια που θα φτιαχνω εγω, την οποια ειδα εδω στο φορουμ ειναι ολα καλα;

Η αυγοτροφη θα περιεχει:

1 αυγο βραστο λιωμενο με πιρουνι, πολυ καλα θρυματισμενο τσοφλι και θρυματισμενη φρυγανια.
 
Υπαρχουν διαφορες παραλλαγες σε αυγοτροφες που μπορεις να φτιαξεις. Παντως αν στα παραπανω εβαζες φρυγανια ολικης αντι για την ασπρη, λιγο νιζερακι, βρωμη, μελι και πολυβιταμινες νομιζω οτι η αυγοτροφη σου θα γινοταν ποιο ολοκληρωμενη.
 
Back
Top