Φροντίδα Καταπολέμηση κουνουπιών

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, ήρθε το καλοκαίρι και έχουμε ένα σωρό κουνούπια. Αφού δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα συμβατικά μέσα για να τα διώξουμε (ιδίως στο δωμάτιο των πουλιών!), θα ήθελα τις γνώσεις και τις συμβουλές σας.
Προσπάθησα να βάλω σε φέτες από λεμόνια ξερά γαρύφαλα μαγειρικής, βοήθησε αυτό κάπως, αλλα θα χρειάζεται να αγοράζω κάθε μέρα 1 κιλό λεμόνια και να κάνω 2 ώρες φυτεύοντας τα γαρύφαλα στις φέτες.
Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος, πιο εύκολος και οικονομικός, ώστε να απαλλαχθούμε από τους μικρούς δαίμονες;
Ευχαριστώ!)
 
Σήτες στα κλουβιά: ατσαλοσητα αν τα εχεις έξω, τούλι αν ειναι μέσα στο σπίτι. Καθόλου ακριβά, εύχρηστα κλπ.
Αυτό δεν είναι εφικτό, δυστυχώς. Θα μπλέκονται και θα έχω μετά άλλα θέματα. Ρώτησα για εντός δωματίου τι μπορεί να γίνει. Κοιμώμαστε στο ίδιο δωμάτιο όλοι, οπότε το πρόβλημα αφορά και εμάς και τα πουλιά...
 
Ο έλεγχος πρέπει να ξεκινήσει έξω από το σπίτι, στην γύρω περιοχή για στάσιμα νερά, σημεία με σάπια χόρτα κτλ.
Αν είναι εφικτό φύτεψε κοντά στα παράθυρα του σπιτιού όλα τα αρωματικά βότανα που αναφέρονται και στο άρθρο αυτό και τα περισσότερα βρίσκονται και στα media τα δικά μας.
Κάπου είχα διαβάσει και για διάσπαρτα πιατάκια ωμού ελληνικού καφέ ως απωθητικά.
 
Ο έλεγχος πρέπει να ξεκινήσει έξω από το σπίτι, στην γύρω περιοχή για στάσιμα νερά, σημεία με σάπια χόρτα κτλ.
Αν είναι εφικτό φύτεψε κοντά στα παράθυρα του σπιτιού όλα τα αρωματικά βότανα που αναφέρονται και στο άρθρο αυτό και τα περισσότερα βρίσκονται και στα media τα δικά μας.
Κάπου είχα διαβάσει και για διάσπαρτα πιατάκια ωμού ελληνικού καφέ ως απωθητικά.
Μαρία, όπως πάντα λακωνική και πλήρως ενημερωμένη!) Μένουμε πολύ κοντα στη θάλασσα και δεν φυσάει πολύ εδώ γύρω, εξού και το πρόβλημα το μεγάλο με τα κουνούπια. Την ημέρα τα πουλιά τα φέρνω στο μπροστινό δωμάτιο, όπου έχει έξω αυλή. Εκεί θα πάω να φυτέψω αυτά που συνέστησες τότε. Το βράδυ μπαίνουμε όλοι στην πίσω κρεβατοκάμαρα που δεν φυσάει καθόλου και είναι σκέτο τσιμέντο γύρω, οπότε τότε θα βάλω 2-3 γλάστρες βασιλικό απ'έξω να μην ενοχλώ και τους γείτονες, καθώς είναι κοινόχρηστος χώρος.) Θα δοκιμάσω να ρήξω και λίγο καφέ στην μπροστά αυλή.
Ευχαριστώ!)
 
Κάπου είχα διαβάσει και για διάσπαρτα πιατάκια ωμού ελληνικού καφέ ως απωθητικά.
για καφέ που ανάβουμε έχω ακούσει, όχι για ωμό Μαρία μου:) (ωμό στο ψυγείο για να απορροφά τις οσμές)
 
Θα δοκιμάσω να ρήξω και λίγο καφέ στην μπροστά αυλή.
Μέσα στο σπίτι τον καφέ, καλύτερα κοντά στα παράθυρα.
Από φυτά να προτιμήσεις αρπαρόριζα και σιτρονέλα. Επίσης μπορείς να καις που και που λίγο ξηρό φασκόμηλο.

για καφέ που ανάβουμε έχω ακούσει, όχι για ωμό Μαρία μου:)
Θα σε γελάσω και δεν το θέλω :)
 
Μέσα στο σπίτι τον καφέ, καλύτερα κοντά στα παράθυρα.
Από φυτά να προτιμήσεις αρπαρόριζα και σιτρονέλα. Επίσης μπορείς να καις που και που λίγο ξηρό φασκόμηλο.
Τα φυτα νομίζω μου ταιριάζουν καλύτερα) Οκ, ευχαριστώ πολύ!)
 
για καφέ που ανάβουμε έχω ακούσει, όχι για ωμό Μαρία μου:) (ωμό στο ψυγείο για να απορροφά τις οσμές)
Ενα καλοκαίρι με την αδερφή μου το επιχειρήσαμε, ανάψαμε τον καφέ έξω και, ω θεε μου! Βρωμοκοπούσε όχι μόνο όλη η γειτονια, αλλά κάναμε 3 μέρες να ξεφορτωθούμε τη δυσοσμία από πάνω μας και από το σπίτι!) Καθόλου περίεργο που φεύγουν τα κουνούπια, αλλά θα πάρουμε και εμείς τα βουνά μαζί τους!)
 
Ενα καλοκαίρι με την αδερφή μου το επιχειρήσαμε, ανάψαμε τον καφέ έξω και, ω θεε μου! Βρωμοκοπούσε... Καθόλου περίεργο που φεύγουν τα κουνούπια, αλλά θα πάρουμε και εμείς τα βουνά μαζί τους!)
αυτό αναφέρουν όλοι:D
 
για καφέ που ανάβουμε έχω ακούσει, όχι για ωμό Μαρία μου:) (ωμό στο ψυγείο για να απορροφά τις οσμές)
Ισχύει, τον ανάβουμε και το κάνουν σε όλες τις ταβέρνες στα νησιά αφου διώχνει και τις μέλισσες.
Για το ψυγείο ισχύει επίσης.
Αυτό που έκανα εγώ,ήταν να μασάω ωμό καφέ γιατί έδιωχνε και την μυρουδιά του τσιγάρου,(αναφορά για τα αλάνια και τις γλυκές μανούλες τους)
 
Σήμερα λοιπόν πήγα και πήρα 5 βασιλικούς, μία σιτρονέλλα και ένα διόσμο. Τους 4 μικρούς βασιλικούς τους έβαλα διάσπαρτα στο δωμάτιο που κοιμώμαστε, ενώ τα άλλα φυτά είναι για τον κήπο. Να δούμε αν θα έχει αποτέλεσμα και εξαφανιστούν τα βαμπίρ! Το πείραμα συνεχίζεται...)
 
Πάντως και η σιτρονέλα διώχνει τα κουνούπια.. Αν ψεκάσουμε λίγο στο χώρο απ το σπρέυ σιτρονέλας που βάζουμε στο σκύλο μας θεωρώ πως θα έρθουν λιγότερα κουνούπια!
 
Πάντως και η σιτρονέλα διώχνει τα κουνούπια.. Αν ψεκάσουμε λίγο στο χώρο απ το σπρέυ σιτρονέλας που βάζουμε στο σκύλο μας θεωρώ πως θα έρθουν λιγότερα κουνούπια!
Αγόρασα ένα φυτό σιτρονέλας και το κρέμασα στη μέση της αυλής. Ενώ είδα κουνούπια, δεν με τσίμπισε κανένα προς ώρας. Βέβαια, έχω και εναν μεγάλο βασιλικό στην πόρτα.)
 
Back
Top