Κατασκευάζω μια μεγαλη κλούβα

pepe&pipi

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2015
Μηνύματα
84
Πόλη
Πάτρα
καλησπερα στην ομάδα. Πλεόν αποκτήσαμε 2 αγορακια πολυ ομορφα. Προσωρινά ειναι σε ξεχωριστά κλουβάκια απο τα κορίτσια. κατασκευάζω μια μεγαλη κλούβα. Πρέπει να βαλω χωρίσματα για το κάθε ζευγαράκι ή μπορούν να ειναι ολα μαζί. Αν ειναι ολα μαζί υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί προβλημα σε ένα πιθανό ζευγάρωμα;
 
Ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
Όμως πολλά θα εξαρτηθούν από το αν έχουν δέσει από πριν τα ζευγάρια σε δικά τους κλουβιά μόνα τους και από το μέγεθος της κλούβας.
Γιατί πάρε υπ' όψιν σου ότι θα προκύψουν πιθανόν κάποιοι νεοσσοί.
Τι κλούβα θα είναι εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου;
 
Επιτρεψέ μου αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη, να βάλεις χώρισμα στην κλούβα το οποίο θα κρύβει τελείως το ένα ζευγάρι με το άλλο..
Εγώ είχα το εξής πρόβλημα..
Ενώ έχω χώρισμα σταθερό υπήρχε οπτική επαφή με τα πουλιά και η κανάρα που κλωσσούσε σηκωνότανε..
Οπότε έχετο στο μυαλό σου αυτό!
 
Ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
Όμως πολλά θα εξαρτηθούν από το αν έχουν δέσει από πριν τα ζευγάρια σε δικά τους κλουβιά μόνα τους και από το μέγεθος της κλούβας.
Γιατί πάρε υπ' όψιν σου ότι θα προκύψουν πιθανόν κάποιοι νεοσσοί.
Τι κλούβα θα είναι εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου;
για εξωτερικου λεω αλλα αν κανει κρυο θα την βαζω στο σαλονι. αυτο ηθελα να ξερω να κρυβετε το ενα ζευγαρι απο το αλλο. σημερα για πρωτη φορα τα εβαλα ολα μαζι. μετα απο την καραντινα
 

Συνημμένα

  • 13351190_10207702781905872_2096583087_o.webp
    13351190_10207702781905872_2096583087_o.webp
    77 KB · Προβολές: 99
Ναί θα εχεις πρόβλημα στην αναπαραγωγή, δές το άρθρο
Το καλύτερο θα ήταν να αποτελείται απο δύο ζευγαρώστρες και μια μεγάλη κλούβα ωστε να στεγάζει τα θηλυκά και τους νεοσσούς.
Επιτρεψέ μου αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη, να βάλεις χώρισμα στην κλούβα το οποίο θα κρύβει τελείως το ένα ζευγάρι με το άλλο..
Εγώ είχα το εξής πρόβλημα..
Ενώ έχω χώρισμα σταθερό υπήρχε οπτική επαφή με τα πουλιά και η κανάρα που κλωσσούσε σηκωνότανε..
Οπότε έχετο στο μυαλό σου αυτό!
Απο ότι φαίνεται μιλάμε για budgie και όχι για καναρίνια

Νομίζω πως τα budgie μπορούν να μείνουν μαζί γιατί είναι κοινωνικά πουλιά αλλά κράτα μια επιφύλαξη... Θα μας πουν περισσότερα οι γνώστες
 
Απο ότι φαίνεται μιλάμε για budgie και όχι για καναρίνια

Νομίζω πως τα budgie μπορούν να μείνουν μαζί γιατί είναι κοινωνικά πουλιά αλλά κράτα μια επιφύλαξη... Θα μας πουν περισσότερα οι γνώστες

Δεν το ήξερα Γιώργο... 😛

Αλλά και πάλι σε περίοδο αναπαραγωγής θα πρέπει να είναι χωρισμένα σε ζευγάρια!
Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις άλλα είναι σπάνιες..

Εγώ Κωνσταντίνα σου προτείνω να φτιάξεις μια κλούβα μεγάλη και ευρύχωρη για τα παπαγαλάκια σου..
 
Νομίζω πως τα budgie μπορούν να μείνουν μαζί γιατί είναι κοινωνικά πουλιά
Κοινωνικά είναι αλλά αν δεν έχουν τακτοποιηθεί ήδη τα ζευγάρια την εποχή της αναπαραγωγής μπορεί να υπάρξει πόλεμος.
Πολύ όμορφα είναι όλα να σου ζήσουν!
Ήδη δεν μου αρέσει που τα τρία είναι μαζί και το ένα χώρια. Παρακολούθησέ τα, μπορεί να ήταν τυχαίο την στιγμή της φωτογραφίας.
 
Κοινωνικά είναι αλλά αν δεν έχουν τακτοποιηθεί ήδη τα ζευγάρια την εποχή της αναπαραγωγής μπορεί να υπάρξει πόλεμος.
Πολύ όμορφα είναι όλα να σου ζήσουν!
Ήδη δεν μου αρέσει που τα τρία είναι μαζί και το ένα χώρια. Παρακολούθησέ τα, μπορεί να ήταν τυχαίο την στιγμή της φωτογραφίας.
εχεις δικιο. Οταν ηρθε το δευτερο αγορι, αυτος καθόταν μονος του. μετα αρχισαν ολα να πιανουν τις γωνιες. μετα επαιζαν τα 2 αγορια μαζι. αλλα η μια θυλικά τον ηθελε δικό της. τωρα ειναι ολα ενταξει. Θα προσπαθησω να φτιαξω την καινουργια μεγαλη κλουβα μεχρι τον φθινοπωρο σε περιπτωση που θελησουν να ζευγαρωσουν.
ειναι 4 γλύκιες!
 
Back
Top