Φροντίδα Κατασκευή απο ξυλάκια κανέλας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Ο jamie έριξε την ιδέα, εγώ έβαλα τα υλικά και τα παπαγαλάκια την σκανταλιάρικη διάθεση για παιχνίδι.

Χρειάστηκαν μονο 3 λεπτά χρόνος, 3 ξυλάκια κανέλας πλυμένα και στεγνωμένα και λιγος σπάγγος για να γίνει μια ασύμμετρη κατασκευή η οποία πρόσφερε ατελειωτες ώρες παιχνιδιού στα μικρά μου παπαγαλάκια.

Απο την πρώτη στιγμή άρχισαν να παιζουν τραβώντας τα σκοινάκια στην προσπάθειά τους να λύσουν τους κόμπους και να καταφερουν μετά απο πολύωρη προσπάθεια να ελευθερώσουν τα ξυλάκια κανέλας απο τα δεσμά τους:D Η παρατήτηση των αντιδράσεών τους και για μενα τρομερά απολαυστική καθώς έβλεπα τις σκανταλιές που σκαρφίζονταν για να τα καταφέρουν!
 

Συνημμένα

  • Κατασκευες 008.webp
    Κατασκευες 008.webp
    52,2 KB · Προβολές: 1.047
  • Κατασκευες 011.webp
    Κατασκευες 011.webp
    36,2 KB · Προβολές: 873
  • Κατασκευες 012.webp
    Κατασκευες 012.webp
    26,4 KB · Προβολές: 835
Πολυ ωραια ιδεα! Ευχαριστουμε! 🙂
Θα το δοκιμασω κ εγω η... ζηλιαρα!:D
 
Πολυ ομορφο! Πιστευεις οτι η κανελα ειναι που τα προσεγγιζει;τους προσφερει τιποτα διατροφικα;Επισης πολυ ωραιο κλουβι με πολυ ομορφα παινιδια! 🙂
 
Διαβασα το ποστ του jamie και εμπνευστηκα απο αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Κανέλα-cinnamon.9424/

Ενθουσιάζονται με οτιδήποτε καινουριο μπεί στο κλουβί... Ειτε είναι κουδουνάκια, έιτε καποια απλή αυτοσχέδια κατασκευή απο χαρτόνι και παίζουν μετά μανίας... Καθε εβδομαδα τους αντικαθιστώ όσα παιχνίδια έχουν καταστρέψει για να μην βαριούνται.

Απο ένα κομματι στρογγυλό χαρτόνι που κόπηκε σε σχήμα κελύφους σαλιγκαριού και δεθηκε στην κορυφή του κλουβιού, έχουν παίξει ατέιλωτες ώρες μετατρέποντάς το σε τσουλήθρα... 😀

Δοκιμάστε να τους προσφέρετε νέα παιχνίδια απο απλά υλικά και απολαυστε να τα παρατηρείτε παιζοντας.. Εχω ανακαλύψει πράγματα για την προσωπικότητα του καθε πουλιού, απο τον τρόπο που ασχολείται με τα αντικείμενα!
 
Πολυ καλο ποστ, θα το δοκιμασω και γω στα δικα μου. Επισης τρελαινονται για οδοντογλυφιδες, οταν τα χεις στον ωμο σου η καπου ελευθερα αρχισε να κουνας μια οδοντογλυφιδα, το κοκατιλ μου κανει τα παντα για να την παρει!
 
Προσοχή όμως με τις οδοντογλυφίδες, είναι αιχμηρά αντικείμενα και με μια λάθος κίνηση μπορούν να τραυματιστούν (είτε στο μάτι, αν είμαστε απρόσεχτοι είτε στην στοματική κοιλότητα, αν την πάρουν στο στόμα τους και κάνουν κάτι είτε κάπου αλλού). Καλύτερα να βρεις κάτι πιο ασφαλές. 😉
 
Τις ακρες τις κοβω φυσικα για να μην ειναι αιχμηρες, απλα οταν τις παιρνει ειναι σαν παιχνιδι, δεν τις μασαει αλλα τις πεταει κατω, τις μαζευω, του την ξαναδινω κ την ξαναπεταει κατω. Η κυνηγαει ο ενας τον αλλο για να παρει την οδοντογλυφιδα. Καπως ετσι δηλαδη εννοω. Ευχαριστω για την υπενθυμιση παντως.
 
Καλησπέρα!Η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ ευκολο να τα ικανοποιήσεις,όρεξη να έχεις και φαντασια και τα πιο απλά πράγματα γίνονται παιχνίδια! Δοκιμάστε αντί για κανέλα να βάλετε πολύχρωμα καλαμάκια(ένα καλαμάκι κομμένο στα 3). Όταν τελειώσει το ρολό κουζίνας μην το παιτάξετε δέστε το σκληρό χαρτόνι με σπάγγο στο κλουβί.Ωραία παιχνίδια γίνονται επίσης και τα καπάκια απο πλαστικά ποτήρια μιας χρήσης δεμένα μεταξύ τους και κρεμασμένα στο κλουβί! Περιμένω κι άλλες ιδέές...
 
Τις ακρες τις κοβω φυσικα για να μην ειναι αιχμηρες, απλα οταν τις παιρνει ειναι σαν παιχνιδι, δεν τις μασαει αλλα τις πεταει κατω, τις μαζευω, του την ξαναδινω κ την ξαναπεταει κατω. Η κυνηγαει ο ενας τον αλλο για να παρει την οδοντογλυφιδα. Καπως ετσι δηλαδη εννοω. Ευχαριστω για την υπενθυμιση παντως.

Χμ, εσύ ξέρεις καλύτερα επειδή έχεις τα πουλιά μπροστά σου! Αλλά εγώ δεν θα επιχειρούσα να δώσω στην ροζέλα μου οδοντογλυφίδα είτε ολόκληρη είτε με κομμένα τα άκρα της... Ποτέ δεν ξέρεις! 😉
 
Είναι πολύ ωραίο Georgina! Είμαι στην ευχάριστη θέση σου πτηνά απολαμβάνουν το παιχνίδι!
 
Γεια σας παιδιά! Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει από που μπορώ να αγοράσω εξαρτήματα για να φτιάξω στο κοκατίλ μου αυτοσχέδια παιχνιδάκια;
 
Back
Top