Κατασκευή για 12 ζευγαρώστρες 125 * 40 *40 ή καθε τριάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nbaxevan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολυ ωραία κατασκευη..
Κάπως πιο χρήσιμο θα ήταν να σε ρωτήσουμε nbaxevan να μας περιγράψεις τον τρόπο κατασκευής, τα υλικά που χρησιμοποίησες, το κόστος της κατασκευής και γενικά οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει κάποιον να φτιάξει κάτι παρόμοιο, γιατί είναι πραγματικά πολύ όμορφη η κατασκευή σου.
 
Επαγγελματική δουλειά, αρτιότατη, πολλά συγχαρητήρια!
Χαρακτηριστικά είναι η στιβαρότητα των υλικών και οι ευκολίες απόσπασης προσόψεων και χωρισμάτων.
Αν και η σχάρα είναι χωνευτή και όχι στηριζόμενη στο συρτάρι τότε αγγίζουμε το τέλειο.
Γενικά, η ύπαρξη διπλού εξοπλισμού στα αποσπώμενα μέρη κάνει την ουσιαστική διαφορά προσφέροντας εκείνη την πρακτική άνεση που θα σε κάνει πραγματικά να σέβεσαι τον κόπο σου.
Πολλά μπράβο!
Στα μειονεκτήματα για εμένα είναι ο φωτισμός.Αφενός η θέση του που συν των άλλων δεν ξέρω αν θα ζεσταίνει και τα σκεύη παροχής και αφετέρου φαίνεται να έγινε λάθος βάσει σχεδίου και τα χωρίσματα να μην βγαίνουν αν δεν αφαιρεθούν πρώτα οι λάμπες.
Σαν λεπτομέρεια καταθέτω οτι στις εσωτερικές εκτροφές που έχουν αυτή τη δυνατότητα θα προτιμούσα να υπήρχε μέριμνα τοποθέτησης πάτηθρων όχι μόνο στηριζόμενα στην πρόσοψη.

Όπως μου έχει πεί ένας σπουδαίος εκτροφέας στο παρελθόν, πρώτα μιλάμε για τα πουλιά και μετά για τις εγκαταστάσεις.
Τι πουλάκια θα εκθρέψεις εκεί;
ΥΓ:θα ήθελα μια κοντινή των οδηγών των χωρισμάτων.
 
Υπέροχη δουλειά όντως, συγχαρητήρια!
Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω για το είδος των πουλιών γιατί μου φαίνονται κάπως μεγάλα τα διάκενα στα κάγκελα. Βέβαια ίσως οφείλεται στο κοντινό πλάνο των φωτογραφιών και δεν ισχύει.
 
Κάπως πιο χρήσιμο θα ήταν να σε ρωτήσουμε nbaxevan να μας περιγράψεις τον τρόπο κατασκευής, τα υλικά που χρησιμοποίησες, το κόστος της κατασκευής και γενικά οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει κάποιον να φτιάξει κάτι παρόμοιο, γιατί είναι πραγματικά πολύ όμορφη η κατασκευή σου.
όποιος είναι κοντα στην Καρδίτσα κερνάω και καφέ... και παιδάκια... Να τα δει απο κοντά επειδή δεν είμαι καλός στην περιγραφή αλλά θα προσπαθήσω παρακάτω
 
Επαγγελματική δουλειά, αρτιότατη, πολλά συγχαρητήρια!
Χαρακτηριστικά είναι η στιβαρότητα των υλικών και οι ευκολίες απόσπασης προσόψεων και χωρισμάτων.
Αν και η σχάρα είναι χωνευτή και όχι στηριζόμενη στο συρτάρι τότε αγγίζουμε το τέλειο.
Γενικά, η ύπαρξη διπλού εξοπλισμού στα αποσπώμενα μέρη κάνει την ουσιαστική διαφορά προσφέροντας εκείνη την πρακτική άνεση που θα σε κάνει πραγματικά να σέβεσαι τον κόπο σου.
Πολλά μπράβο!
Στα μειονεκτήματα για εμένα είναι ο φωτισμός.Αφενός η θέση του που συν των άλλων δεν ξέρω αν θα ζεσταίνει και τα σκεύη παροχής και αφετέρου φαίνεται να έγινε λάθος βάσει σχεδίου και τα χωρίσματα να μην βγαίνουν αν δεν αφαιρεθούν πρώτα οι λάμπες.
Σαν λεπτομέρεια καταθέτω οτι στις εσωτερικές εκτροφές που έχουν αυτή τη δυνατότητα θα προτιμούσα να υπήρχε μέριμνα τοποθέτησης πάτηθρων όχι μόνο στηριζόμενα στην πρόσοψη.

Όπως μου έχει πεί ένας σπουδαίος εκτροφέας στο παρελθόν, πρώτα μιλάμε για τα πουλιά και μετά για τις εγκαταστάσεις.
Τι πουλάκια θα εκθρέψεις εκεί;
ΥΓ:θα ήθελα μια κοντινή των οδηγών των χωρισμάτων.
Ο σχεδιασμός ξεκίνησε ο πάτος - ταψί να έχει και την σχάρα αλλά στον δρόμο οι σχάρες έγιναν με συρτάρια όπως οι κινεζικες ζευγαρώστρες
ο φωτισμός μπήκε μετά στο σχέδιο και δεν τον είχα προβλέψει αλλά γενικά όλη η κατασκευή είναι με βίδες και μπορεί άνετα να διαλυθεί να την μεταφέρει ενα άτομο και να την στήσει ξανά οπότε μπορούν και να αφαιρεθούν. Η σκέψη μου είναι να μείνουνε με λάμπες LED που δεν έχουν θερμοκρασία και να μπουν σε καποια απόσταση λαμπες UVA. Θα το δώ πως θα γίνει στην πορεία
οι πατήθρες δεν κατασκευάστηκαν ακόμη αλλά θα στηρίζονται και στην πλάτη
Η αγάπη μου είναι οι καρδερίνες και μαλλον αυτες θα μπουνε εκεί σε πρώτη φάση. Για τα YORK θα γίνουν ίδιες αλλ"α με ενα χωρισμα και θα γίνουν ιδιες με αυτές για τα υπόλοιπα [HARZ - gloster - Timbrados] ... Νεοι είμαστε [μονο 52] τώρα αρχίσαμε την εκτροφή ... σε λίγα χρόνια κατι θα κάνουμε
 
Επαγγελματική δουλειά, αρτιότατη, πολλά συγχαρητήρια!
Χαρακτηριστικά είναι η στιβαρότητα των υλικών και οι ευκολίες απόσπασης προσόψεων και χωρισμάτων.
Αν και η σχάρα είναι χωνευτή και όχι στηριζόμενη στο συρτάρι τότε αγγίζουμε το τέλειο.
Γενικά, η ύπαρξη διπλού εξοπλισμού στα αποσπώμενα μέρη κάνει την ουσιαστική διαφορά προσφέροντας εκείνη την πρακτική άνεση που θα σε κάνει πραγματικά να σέβεσαι τον κόπο σου.
Πολλά μπράβο!
Στα μειονεκτήματα για εμένα είναι ο φωτισμός.Αφενός η θέση του που συν των άλλων δεν ξέρω αν θα ζεσταίνει και τα σκεύη παροχής και αφετέρου φαίνεται να έγινε λάθος βάσει σχεδίου και τα χωρίσματα να μην βγαίνουν αν δεν αφαιρεθούν πρώτα οι λάμπες.
Σαν λεπτομέρεια καταθέτω οτι στις εσωτερικές εκτροφές που έχουν αυτή τη δυνατότητα θα προτιμούσα να υπήρχε μέριμνα τοποθέτησης πάτηθρων όχι μόνο στηριζόμενα στην πρόσοψη.

Όπως μου έχει πεί ένας σπουδαίος εκτροφέας στο παρελθόν, πρώτα μιλάμε για τα πουλιά και μετά για τις εγκαταστάσεις.
Τι πουλάκια θα εκθρέψεις εκεί;
ΥΓ:θα ήθελα μια κοντινή των οδηγών των χωρισμάτων.
Θα προσπαθήσω τωρα που θα το διαλύσω για να το μεταφέρω στην τελική του θέση να βγάλω όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορώ.
Το κακό είναι οτι η δουλειά μου είναι 07:00 με 19:00 και μπορώ να ασχολούμε πολύ λίγο... είναι και 100 περίπου πουλάκια που με περιμένουν να τα περιποιηθώ
 
Το κακό είναι οτι η δουλειά μου είναι 07:00 με 19:00 και μπορώ να ασχολούμε πολύ λίγο
Το καταλαβαίνουμε Νίκο απόλυτα...
Καλή δύναμη...
Θα περιμένουμε να τις δούμε γεμάτες με ομορφιές...
 
Ο σχεδιασμός ξεκίνησε ο πάτος - ταψί να έχει και την σχάρα αλλά στον δρόμο οι σχάρες έγιναν με συρτάρια όπως οι κινεζικες ζευγαρώστρες
Καλύτερα έτσι.
Για τα YORK θα γίνουν ίδιες αλλ"α με ενα χωρισμα και θα γίνουν ιδιες με αυτές για τα υπόλοιπα
Αφού θα φτιάξεις και άλλες θα λύσεις και το θέμα του φωτισμού σε αυτές που θα έρθουν.Ίσως να πρέπει να θυσιάσεις την κάτω κάτω σε ανοιχτό ή κλειστό ντουλάπι και να μεταφέρεις το ύψος ενδιάμεσα στα κλουβιά.
Άλλη σκέψη που μπορείς να δείς είναι αυτή:
Προσωπικά νομίζω οτι σε μια τέτοια κατασκευή και επειδή τα χέρια σου "πιάνουν" , έπρεπε να επιδιώξεις να μην υπάρχουν συρτάρια. Απλά ένα λαμαρινόφυλλο σαν οδηγός για να περάσει το ιδικό χαρτί για πάτους (ευκολία και οικονομία).
Ελπίζω να κατάλαβες. Σαν τις αυτόματες ή ημιαυτόματες συστοιχίες.Αρκεί να προβλέψεις το διάκενο και έναν τρόπο ταυτόχρονης εφαρμογής/αφαίρεσης των σχαρών για να μην γίνει το δωμάτιο ζούγκλα.

Η κατασκευή είναι καταπληκτική!
Να την χαρείς!
 
Καλύτερα έτσι.

Αφού θα φτιάξεις και άλλες θα λύσεις και το θέμα του φωτισμού σε αυτές που θα έρθουν.Ίσως να πρέπει να θυσιάσεις την κάτω κάτω σε ανοιχτό ή κλειστό ντουλάπι και να μεταφέρεις το ύψος ενδιάμεσα στα κλουβιά.
Άλλη σκέψη που μπορείς να δείς είναι αυτή:

Ελπίζω να κατάλαβες. Σαν τις αυτόματες ή ημιαυτόματες συστοιχίες.Αρκεί να προβλέψεις το διάκενο και έναν τρόπο ταυτόχρονης εφαρμογής/αφαίρεσης των σχαρών για να μην γίνει το δωμάτιο ζούγκλα.

Η κατασκευή είναι καταπληκτική!
Να την χαρείς!
ναι αυτό θα μειώσει πολύ και το κόστος... σε ευχαριστώ δεν το ειχα σκεφτεί !
 
Μια και φτάσαμε ως εδώ την κουβέντα να προσθέσω και κάτι ακόμα που δεν είναι "εξυπηρετικό" πάντα, καθώς εξαρτάται και απο τον χώρο και τον τρόπο που δουλεύει ο καθένας.
Σε δική μου κατασκευή, προέκτεινα τα ταψιά 3-4 πόντους εξωτερικά της πρόσοψης.Αυτό έγινε για να μπορώ να "τινάζω" τα πορτάκια των ταίστρων,τα οποία συνήθως συγκρατούν τσόφλια ή σπόρους. Έτσι μένει καθαρός ο χώρος και οι απο κάτω ζευγαρώστρες. Τα μειονεκτήματα είναι δύο:
  • Όταν αφαιρείται η σχάρα, μένει μεγάλο οριζόντιο διάκενο,ικανό για να δραπετεύσει ένα πουλί.Άρα θέλει άμεση αντικατάσταση με άλλη σχάρα, που σημαίνει διπλός εξοπλισμός ή πρόχειρη τοποθέτηση πηχακίου για φραγή. Όσο μεγαλώνουν τα μονοκόμματα μέρη όμως,όπως στην δική σου, οι γρήγοροι χειρισμοί είναι δύσκολοι.
  • Εχω παρατηρήσει οτι στις κλούβες ή τα μεγάλα κλουβιά το σημείο εκείνο που θέλει πιο σύντομα καθαρισμό είναι αυτό ακριβώς κάτω απο τις ταίστρες. Με τον παραπάνω τρόπο,τουλάχιστον ένα τοπικό καθάρισμα απαιτείται συντομότερα του κανονικού.
Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που ανάγονται σε άλλες λεπτομέρειες κτλ. Για κάποιον που έχει σμήνος βέβαια όλα αυτά πρέπει να εξεταστούν.
Τώρα, ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι γιατί η ιδιομορφία με την οποία κατασκεύασες τα καλυπτήρια των φωτισμών, σου παρέχει κάπως και την παραπάνω δυνατότητα. Δες λοιπόν τα πρακτικά ζητήματα, μήπως και εφαρμόσεις την επόμενη φορά,τέτοιους ειδικούς και ξέχωρους συλλέκτες.Απο την άλλη μπορεί να σε βολεύει να πέφτουν απλά κάτω ή να υπάρχει μόνο ένας συλλέκτης στην κάτω ζευγαρώστρα.
Περιμένουμε ενημέρωση.
 
Μεταξύ άλλων βλέπω και αυτόματο πότισμα, σωστά;
Το πρόσεξα και εγώ. Θυμήθηκα μάλιστα μια περιγραφή του δικού του συστήματος που μας είχε κάνει ο Αλέξανδρος το 2008. Αυτόματο σύστημα ποτίσματος πουλιών

@nbaxevan θέλεις να μας πεις δύο λόγια και για το δικό σου σύστημα ποτίσματος; Το έχεις πάρει έτοιμο, το έχεις φτιάξει ο ίδιος; Πώς ακριβώς;
 
Το πρόσεξα και εγώ. Θυμήθηκα μάλιστα μια περιγραφή του δικού του συστήματος που μας είχε κάνει ο Αλέξανδρος το 2008. Αυτόματο σύστημα ποτίσματος πουλιών

@nbaxevan θέλεις να μας πεις δύο λόγια και για το δικό σου σύστημα ποτίσματος; Το έχεις πάρει έτοιμο, το έχεις φτιάξει ο ίδιος; Πώς ακριβώς;

Δεν το έβαλα να δουλέψει ακόμη επειδή περιμένω τον μειωτή της πίεσης για την σύνδεση στην παροχή νερού της πόλης. Επίσης έχω στο νου μου να φτιάξω μια κατασκευή για να βάζω βιταμίνες στο δίκτυο αλλά ένα ένα

όταν το βάλω σε λειτουργία θα στείλω αναλυτική περιγραφή
 
Back
Top