Αναπαραγωγή Κατασκευή διαγραμμα ωοτοκίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Τελευταία υπάρχουν πολλά νέα παιδιά που ασχολούντε με την αναπαραγωγή και αυτό είναι πολύ θετικό... Ειδικά στη σελίδα που μας φιλοξενεί υπάρχουν καθημερινά καινούργια θέματα για αναπαραγωγή.
Όμως παρατηρώ ότι έχουμε κάποιο πρόβλημα με το μέτρημα των ημερών και κάπου γενικώς υπάρχει ενας προβληματισμός στο τι να κάνουμε τα αυγά.
΄
Παρακάτω θα σας παραθέσω ένα ωραίο κόλπο για να μετράμε της ημέρες.Βέβαια υπάρχει και σε άλλο φόρουμ( 1 ξέρω εγώ) αλλά επειδή απαγορεύεται απο τους κανόνες να σας δώσω το λίνκ και ο λόγος είναι ότι απαγορεύεται η παραμπομπή σε σαιτ που απαιτεί την εγγραφή του χρήστη.
Μιλώντας με το Σταύρο αποφασίσαμε να το περιγράψω ώστε ο καθένας να το κατασκευάσει μόνος του.

Πάμε λοιπόν:
Η λειτουργία του είναι απλή.Απο τη μέρα που θα κάτσει η κανάρα ή γυρίσουμε τα αυγά πάμε ακριβώς απο κάτω και βλέπουμε πότε θα δούμε το πρώτο μας μικρό-ά.

Ξεκινάμε απο το Γενάρη και γράφουμε με σειρά σε μια κόλλα χαρτί
1... 2... 3 4 5 **κτλ... 10 11 12 13 14
(απο κάτω τώρα)
15 16 17... Κτλ.. Κτλ****...27 28

Όταν φτάσουμε στις 31 και είμαστε εδώ

... 31 1 2 3 ... Κτλ... Κτλ..*******.11 Συνεχίζουμε κανονικά στην ιδια ευθεία μεχρι να κλείσουμε τη στηλη με το Φλεβάρη
Αυτή την διαδικασία την ακολουθουμε για όσους μήνες θέλουμε.

Σαν γενικώς κανόνας ισχύει αυτό αλλά θέλω να τονίσω οτι η ωοτοκία επιρεάζεται απο πολλούς παράγοντες (πχ σήκωμα κανάρας,τι ώρα έκατσε ή επιστρέψαμε τα αυγά.. Κτλ) καλό θα είναι να ρίχνουμε και μία ματιά μία μέρα νωρίτερα αλλά να κρατάμε και τα αυγά μια μέρα παραπάνω μη τυχόν έχουμε κάποιον καθυστερημένο. (απο τύχη να ζεί).

Ελπίζω να βοηθήσει παρά να μπερδέψει...
 
Επειδή απο πάνω δε μου άρεσε καθόλου η περιγραφή που έκανα 😱σκέφτηκα να κάτσω να το φτιάξω για να γίνει πιο κατανοητό.
Μα τι περιγραφή ήταν αυτή και κανείς δεν είπε τίποτα...😛

Πλέον είναι και δικής μας παραγωγής. 😉

-Τα βελάκια που βλέπετε τα έχω σαν παράδειγμα ( πώς βρίσκουμε την ακριβή μέρα εκκόλαψης).
- Για να μην ενοχλούν τα έβαλα σε σημείο πού δεν υπάρχει αναπαραγωγή.
 

Συνημμένα

  • οδηγος εκκόλαψης.webp
    οδηγος εκκόλαψης.webp
    52,3 KB · Προβολές: 307
Αν βάλεις σε έναν κύκλο την ημέρα που άρχισε η επώαση, ακριβώς
απο κάτω θα δείς την ημερομηνία που θα γίνει η εκκόλαψη.
 
Καλο πολυ καλο
Ουτε να μπερδευεις μερες ουτε τιποτα
Ευχαριστουμε πολι εμεις οι ΝΕΟΙ μας βοηθατε πολυ

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
 
Ισως θα μπορούσε να "αναρτηθεί" αυτό το πινακάκι, για εύκολη
ανεύρεση και χρήση.
 
Έξυπνος και χρηστικός τρόπος γρήγορης εύρεσης της ημερομηνίας εκκόλαψης!
Μια μικρή διόρθωση: εφόσον τα αυγά επιστρέφονται όλα μαζί στη φωλιά τις πρώτες πρωινές ώρες και η προς εκκόλαψη επώαση διαρκεί 13 εικοσιτετράωρα, οι νεοσσοί θα εμφανιστούν την 14η μέρα (καναρίνια).
Οπότε κάτω από το "1" θα πρέπει να μπει το "14" και ούτω καθεξής.
 
Γρηγόρη αν επιστραφούν ας πούμε όλα την 1η του μηνός στις 8π. Μ ,
πόσες ώρες νομίζεις οτι χρειάζονται για να πλησιάσει η θερμοκρασία
στην φωλιά τους 38 β και να συνεχιστεί η εκκόλαψη που βρίσκεται
σε ύπνωση; Γνωρίζω επείσης οτι πρέπει, το νέο μέλος της φωλιάς για να σπάσει το τσόφλι,
να "πάρει" κάποιες ώρες απο την 14η μέρα εκκόλαψης.
Κάτι λοιπόν οι ώρες που χρειάζεται για να έχουμε την σωστή θερμοκρασία στην φωλιά,
κάτι οι ώρες που πρέπει να πάρει απο το 14ο 24ωρο, αν μάλιστα προσθέσουμε σε αυτά
και την ώρα που χρειάζεται ο νεοσσός για να φτάσει στην πλήρη αποκάληψη αφού σπάσει το τσόφλι,
φτάνουμε αισίως στις 13,5 - 14 ημέρες. Ετσι έχω την γνώμη οτι η αντιστοιχία 1-15 είναι η σωστή. :)
 
Φίλε Μάκη, η διόρθωσή μου δεν βασίζεται σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά στη εμπειρία χρόνων...
Στην καρτέλα που συνοδεύει κάθε ζευγάρι καναρινιών, πάντα προσθέτω τον αριθμό 13 από το πρωινό που επιστρέφω τα αυγά (π.χ. αν επιστραφούν την 8η Απριλίου, προσθέτω 13 και έτσι γνωρίζω ότι θα έχω εκκόλαψη την 21 Απρίλη), και σχεδόν πάντα έχω την εκκόλαψη κατά τη διάρκεια της 14ης μέρας, αφού δηλαδή έχουν συμπληρωθεί 13 εικοσιτετράωρα αποτελεσματικής επώασης.
 
Γρηγόρη αν έχεις δίκιο η πρόταση του ανωτέρω πίνακα, είναι με μια μέρα καθυστέρηση :)
θα ανησυχούσα αν μας επροτείνετο μια μέρα ενωρίτερα, εκει πιθανόν να είχαμε "δράματα".
Τώρα το πολύ-πολύ να δούμε κάποια πουλάκια μερικές ώρες ενωρίτερα απο την ώρα που τα περιμέναμε.
 
Μάκη, μερικές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... Είναι καλό να γνωρίζουμε όχι μόνο την ημερομηνία, αλλά και τις πιθανές ώρες εκκόλαψης. Μια καθυστέρηση επέμβασης μιας ημέρας μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις για τους νεοσσούς, ειδικά στην περίπτωση που απαιτείται επέμβασή μας για κάτι που μπορεί να πάει στραβά και μπορώ να αναφέρω αρκετές περιπτώσεις. Εξάλλου, στην περίπτωση θηλυκού που αρνείται την τροφή στα μικρά, θα πρέπει έγκαιρα να επέμβουμε ώστε να προστατεύσουμε τα μικρά από την ασιτία και την αφυδάτωση, ειδικά τις θερμές ημέρες.
 
Θέλω να πώ κάτι.

Το φόρουμ που βρισκόμαστε έχει διημιουργιθεί για ανθρώπους όπου θέλουν να ζευγαρώσουν 1 ή 2 ζευγάρια που έχουν στο μπαλκόνι.
Δεν έχουν κάποιες γνώσεις και προσπαθούμε άλλος πολύ άλλος λιγότερο, δεν έχει σημασία, να τους βοηθήσουμε.
Το καλό όμως είναι ότι το φόρουμ έχει προσελκύσει και ανθρώπους με πολυετή εμπειρία και διακρίσεις.
Αυτό βοηθά όλους εμάς που θέλουμε να αναπτύξουμε το χόμπι μας και να το πάμε ένα βήμα πιο πέρα.
Θέλώ επίσης να τονίσω ότι όσα παιδιά ενδιαφέροντε πραγματικά δε μένουν πίσω απο μία οθόνη αλλά τρέχουν δεξια και αριστερά σε εκτροφεία και σπαταλάνε χρόνο στις μετακινίσεις ώστε να μπορέσουν να μάθουν ή να δούν ώστε να αποκτίσουν κάποια καλύτερη εικόνα απο κάποιον μεγαλύτερο εκτροφέα.

Όσο για το θέμα που έχει προκύψει αν είναι σωστώς ο πίνακας επειδή το είχα φανταστεί οτι μπορεί να προκύψει θέμα με τις μέρες στο πρώτο μου ποστ έγραψα οτι καλό είναι να έχουμε το νού μας και μια μέρα νωρίτερα.

Αυτό όμως γίνετε στη περίπτωση που επιστρέφουμε τα αυγά νωρίς το πρωί και χρησιμοποιούμε πλαστικά δηλαδή έχουμε 13 & 1/2 ημέρες περίπου επώασης. Παραπάνω κάπου το λέει ο κ Μάκης που δε χρειάζεται συστάσεις. Όλοι ξέρουμε οτι έχει χρόνια στο άθλημα και όχι θεωριτικά αλλά πρακτικά!
Επίσης το ίδιο λέει και πιο πάνω ο κ Παπατάτσης ο οποίος για όσους δε γνωρίζουν είναι υποψίφιος κριτής της πανελλήνιας ομοσπονδίας ορνιθολογίας και είναι χαρά μας να τον έχουμε κοντά μας.

Για να καταλήξω θα πώ ξανά ότι για ανθρώπους που θέλουν να ζευγαρώσουν κάποια πουλιά στο μπαλκόνι τους απλά για να γευτούν τη χαρά του ζευγαρώματος ισχύει ο παραπάνω πίνακας ΧΩΡΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.
 
Back
Top