Κατασκευή ελατηρίου για τις πόρτες των κλουβιών

Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σε όλους, μιας και δεν βρίσκω πάντα έτοιμα πορτάκια για τις κατασκεύες μου βρίκα τον τρόπο ρωτόντας να τα φτιάχνω μόνος μου.Από κατάστημα με τόρνο αγόρασα ατσαλόσυρμα 1.5με 2χιλιοστά πάχος,5μέτρα 3ευρώ. Σε μια σταθερή σανίδα βίδωσα μια ξυλόβιδα και σε απόσταση 5cm κάρφωσα ένα καρφί 4χιλιοστά πάχους. Έκοψα ένα κομάτι απο το σύρμα 15cm τσάκισα λίγο την μια άκρη για να μπορεί να ακαλιάσει την βίδα(φ.1).Αρχίζω να τηλίγω το σύρμα γύρω γύρω απο το καρφί προσέχωνας να μην αφήνω κενά ανάμεσα στις σπείρες, φτιάχνωντας έτσι ένα ελατήριο με σπείρα 2cm περίπου(φ.2). Στο πορτάκι που θέλω να βάλω ελατήριο έχω κόψει το σύρμα όπως στη (φ.3). Περνάω το ελετήριο μέσα απο το κόψιμο που έχω κάνει ώστε στο τέλος να αγκαλιάσει μέσα του και να κρύψει το κόψιμο(φ.4).Αντέγραψα το τσάκισμα που κάνει στην κορυφή το ελατ. απο τα έτοιμα πορτάκια και τα τοποθετώ στην κατασκευή μου. Ελπίζω να τα έγραψα αρκετά κατανοητά, καλή προσπάθεια σε όποιον το προσπαθήσει. Όποιος έχει απορίες ας ρωτήσει ελεύθερα.
 
@kostasba19 Καλό είναι να κάνουμε like μετά από αρκετά χρόνια χωρίς πλάκα. Επανέρχονται θέματα πολύ ενδιαφέροντα που ίσως να μην φανταζόσουν ότι υπάρχουν. Πρώτη φορά το διάβασα τούτο εδώ. Θα δοκιμαστεί θεού θέλοντος.
 
Back
Top