Κατασκευή εξωτερικής κλούβας 2x2 στην Λευκάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gsklaven
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gsklaven

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2013
Μηνύματα
7
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα και απο εμένα και χρόνια πολλά. Τον νοέμβρη που μας πέρασε πήρα την απόφαση να φτιάξω μια εξωτερική κλούβα για τα πτηνά που διατηρώ. Οι διαστάσεις που επέλεξα ήταν 2Χ2 και ύψος 2,5 μέτρα. Η στέγη έχει ύψος 0,80 μέτρα με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος να φτάνει τα 3,40 μέτρα. Άν ξεκίναγα σήμερα θα άλλαζα τις διαστάσεις μειώνοντας το ύψος και αυξάνοντας λίγο το μήκος σε σχέση με το πλάτος. Χρησιμοποίησα κοιλοδοκό 3Χ3 2χιλ, κόντρα πλακέ για την σκεπή και κουνελόσυρμα 12Χ25 12άρι. Γιά βάση έφτιαξα χαμηλό στηθαίο απο σκυρόδεμα και άφησα το χώμα προς το παρόν γιατί ήθελα να έχουν φυσική επαφή μαζί του τα πτηνά. Φύτεψα μέσα μια μικρή κουμαριά και ένα κυπαρισάκι ενώ έβαλα και λάστιχο αυτόματου ποτίσματος για να τα ποτίζω απο έξω.

1. Κατασκευή ξυλοτύπου

1-5qeq.webp

2. Σκυρόδεμα στην βάση

2-1vjy.webp

3. Αστάρωμα

3-53cy.webp

4. Φώτο στημένο στην βάση του

4-krgr.webp

5. Η πρώτη μέρα απελευθέρωσης των καναρινιών στη κλούβα. Κάπου έχω και βιντεάκι. Μόλις το βρώ θα το βάλω.

5-0tcf.webp

Απο τότε έχω βάλει εσωτερικά της κλούβας μέχρι ύψος 1,2 μέτρα πλαστικό πλέγμα σαν αυτό που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά και χοντρό νάυλον απο την κορυφή μέχρι περίπου 0,50 μέτρα απο το έδαφος για να κόψω τον άνεμο.

Για πατήθρες χρησιμοποίησα σχοινί διαφόρων διαμέτρων και κλαδιά.
 
Πολύ όμορφη η κατασκευή ! Να χαίρεσαι τους μικρούς σου φίλους και καλή αναπαραγωγική περίοδο η οποία έρχεται σιγά σιγά !
 
Σε ευχαριστώ πολύ και επίσης σου εύχομαι καλή αναπαραγωγική περίοδο.
 
Πολύ καλή δουλειά! Το μόνο πράγμα που πρόσεξα βλέποντας τις φωτογραφίες είναι αυτό που επισήμανες αργότερα όταν διάβασα το κείμενο. Οντως, εάν ήταν λίγο μακρύτερη σε μήκος αντί για το ύψος, θα ήταν ίσως καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για μια πολύ όμορφη κατασκευή.
 
Πάρα πολύ ωραία κατασκευή ευτυχισμένα πουλάκια. Να τα χαίρεσαι Καλές αναπαραγωγές. Υπάρχει κίνδυνος να περάσει τρωκτικό από τον πάτο που είναι το χώμα ή το έχεις διασφαλίσει κάπως; Μου αρέσει πολύ που έβαλες και τα φυτά! Καλές γιορτές :)
 
Καλημέρα Μαρία, ευχαριστώ πολύ. Ναι υπάρχει κίνδυνος να περάσει τρωκτικό απο κάτω. Προς το παρόν δεν έβαλα κάτι γιατι όταν έσκαβα για το στηθαίο αλλά και για να φυτέψω τα δεντράκια υπήρχαν πάρα πολλές πέτρες απο κάτω και θεώρησα ότι θα είναι δύσκολο να περάσουν.
 
πολυ ωραια κατασκευη μπραβο σου εκανες πολυ καλη δουλεια
 
Ωραία η κλούβα σου.. Έχε υπόψιν σου ότι σε παρόμοια κλούβα που είχα στο παρελθόν μου είχαν σκοτώσει 2 φορές καναρίνια μέσα απο το μονό πλέγμα που έχα βάλει... Και άλλη μια φορά μικρά κοτοπουλάκια σε άλλη κατασκευή (καρακάξες). Στην μια περίπτωση τοποθέτησα πάνω στο πλέγμα και μια σιρμάτινη σίτα (αυτή για να κοσκινίζουν αμμο) ενώ στην άλλη τοποθέτησα ακόμη ένα πλέγμα σε απόσταση 5 εκαστοστών απο το άλλο..
 
Καλημέρα Γιάννη. Το έχω υπόψη και γι'αυτο στο κάτω μέρος της κλούβας εσωτερικά έχω τοποθετήσει πλαστικό πλέγμα σε απόσταση απο το εξωτερικό ενώ στο πάνω μέρος προς το παρόν επειδή είναι σκεπασμένο με ναυλον δεν έχω βάλει κάτι.
 
πολυ ωραια κατασκευη, με μερακι, μπραβο και να τι χαιρονται τα πουλακια σου κι εσυ
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με καλή αναπαραγωγική περίοδο.
 
Καλησπέρα και απο εμένα και χρόνια πολλά. Τον νοέμβρη που μας πέρασε πήρα την απόφαση να φτιάξω μια εξωτερική κλούβα για τα πτηνά που διατηρώ. Οι διαστάσεις που επέλεξα ήταν 2Χ2 και ύψος 2,5 μέτρα. Η στέγη έχει ύψος 0,80 μέτρα με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος να φτάνει τα 3,40 μέτρα. Άν ξεκίναγα σήμερα θα άλλαζα τις διαστάσεις μειώνοντας το ύψος και αυξάνοντας λίγο το μήκος σε σχέση με το πλάτος. Χρησιμοποίησα κοιλοδοκό 3Χ3 2χιλ, κόντρα πλακέ για την σκεπή και κουνελόσυρμα 12Χ25 12άρι. Γιά βάση έφτιαξα χαμηλό στηθαίο απο σκυρόδεμα και άφησα το χώμα προς το παρόν γιατί ήθελα να έχουν φυσική επαφή μαζί του τα πτηνά. Φύτεψα μέσα μια μικρή κουμαριά και ένα κυπαρισάκι ενώ έβαλα και λάστιχο αυτόματου ποτίσματος για να τα ποτίζω απο έξω.

1. Κατασκευή ξυλοτύπου

View attachment 27007

2. Σκυρόδεμα στην βάση

View attachment 27008

3. Αστάρωμα

View attachment 27009

4. Φώτο στημένο στην βάση του

View attachment 27010

5. Η πρώτη μέρα απελευθέρωσης των καναρινιών στη κλούβα. Κάπου έχω και βιντεάκι. Μόλις το βρώ θα το βάλω.

View attachment 27011

Απο τότε έχω βάλει εσωτερικά της κλούβας μέχρι ύψος 1,2 μέτρα πλαστικό πλέγμα σαν αυτό που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδιά και χοντρό νάυλον απο την κορυφή μέχρι περίπου 0,50 μέτρα απο το έδαφος για να κόψω τον άνεμο.

Για πατήθρες χρησιμοποίησα σχοινί διαφόρων διαμέτρων και κλαδιά.
ποσο κοστισε το κουνελοσιρμα
 
πολυ καλη κατασκευη εχω και εγω σπιτι μου νομιζω εινε 2.50 πλατος 2.00 μηκος και 2.00 υψος επειδει καποιες φορες φεβγανε οι παπαγαλοι οταν ανοιγαμε την πορτα για να μπουμε μεσα και κρεμασαμε λωριδες ναιλον μπροστα απο την πρτα αλλα το τρωγανε οι παπαγαλοι και βαλαμε αλυσιδες και απο τοτε δεν φεβγει κανενας παπαγαλος επισεις κρεμαζονται πανω στις αλυσειδες βαλαμε και πολυστερινη στο πανω μερος του κλουβιου αλλα την τρωγανε οι παπαγαλοι και βαλαμε τελι
 
Back
Top