Κατασκευή κλουβιού, δε μου στοίχισε τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kwsths
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kwsths

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2009
Μηνύματα
41
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα... :)
Ήθελα να δοκιμάσω και εγώ να φτιάξω ένα κλουβάκι αλλά δεν είχα την οικονομική διάθεση να αγοράσω τα υλικά... (άλλωστε αν ήταν να τα αγοράσω έπαιρνα και έτυμο) και έτσι αποφάσισα να το φτιάξω με ότι υλικά είχα και που έψαξα και βρήκα στην αυλή μου... 😉
ελπίζω να σας αρέσει...
 

Συνημμένα

  • 1.ΚΛΟΥΒΙ.20.3.2009..webp
    1.ΚΛΟΥΒΙ.20.3.2009..webp
    69,1 KB · Προβολές: 4.875
Μου θυμίζει οταν φορας μια μπλουζα (δε σου παει καθόλου) και ρωτας κάποιον φιλο:
-Σου αρεσει;
-(Απάντηση):Αμα σου αρέσει εσενα... (βγαλτην γρηγορα)
Ετσι είνια και με το κλουβι σου.. Να σου πω την αλήθεια δε μου αρεσε πολυ γιατι δεν ειναι ευκολο στο καθαρισμα..
ειναι ενα τελαρο(κασονι) και έχεις βάλει απο γυρω ενα συρματοπλεγμα... Οκ δε λεω.. Αλλα πως το καθαριζεις; Το κασονι φαινεται παλιο-βρωμικο.. Ποιες εινια οι διαστασεις του;τι πουλακια θα βάλεις μεσα;
Να πουμε και το θετικο κομματι... Μπραβο που έδειξες μερακι και ασχοληθηκες. Για να κανεις κατι καλυτερο για τα πουλία...
 
Τι να σχολιάσουμε εδώ, την αισθητική; Η αισθητική γενικά είναι υποκειμενικό θέμα οπότε δε θα αναφερθώ...

Αυτό που θα ήθελα να πω, είναι ότι στις κατασκευές που προορίζονται για τη φιλοξενία "ζωντανών", θα πρέπει τουλάχιστον να τηρούνται κάποιοι κανόνες υγιεινής. Τα υλικά που βρέθηκαν στην αυλή είναι άθλια και το χειρότερο είναι πως τέτοια θα παραμείνουν. Δεν μπορούν να καθαρίζονται με τρόπο που να εξασφαλίζει προστασία από τους κινδύνους που μπορούν να προκαλέσουν βλάβη στην υγεία του πουλιού.

Προσωπικά θεωρώ το... κλουβί απαράδεκτο και δε θα έβαζα οτιδήποτε ζωντανό εκεί μέσα.
 
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας...
δεν έχω Βάλη κάποιο πουλάκι ακόμα μέσα... αλλά αν βάλω θα είναι κάποιο οδικό πουλάκι..
Όσο για τον καθαρισμό του από κάτω το μισό το έχω λαλημένο με κόντρα πλακέ και το άλω μισό με την σιτα που έχει και το υπόλοιπο κλουβί... και έτσι θα με διευκολύνει στο καθάρισμα του...
Όσο για την υγιεινή του κλουβιού έχω μάθει ότι αν περάσεις το ξύλο με πετρέλαιο δεν πιάνει ποτέ τίποτα Πάνο όπως ψείρες π.χ.
Και επίσης το έχω αφήσει 2 μήνες να το χτυπάει ο ήλιος...
δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την υγιεινή τον πουλιών...
είναι άλλα που κατοικούν σε καλύτερα κλουβιά άπω άποψη ξύλου και ώμος είναι σε χειρότερη κατάσταση...
"Όσο για της διαστάσεις δεν το έχω μετρήσει αλλά είναι μεγαλούτσικο...
 
Φίλε Αλέξανδρε δεν είναι κασόνι...
Τα ξύλα που βλέπεις τα έχω ενώσει ένα προς ένα το ένα με το άλλο...
Όσο για τα ξύλα μπορεί να είναι η και να φαίνονται παλιά αλλά αυτό είναι πρόβλημα;
Τα ξύλα δεν είναι βρόμικα… τι μπορεί να έχουν δηλαδή...
Εκεί στην φωτογραφία φαίνεται και λίγο σκούρο επειδή το έχω περάσει με πετρέλαιο...
 
καλη ειναι μην μασας και μην ξεχνατε δεν εχουμε ολοι την ιδια οικονομικη δυνατοτητα, για πλεξιγκλας κτλπ. Ο καθενας με οτι μπορει αρκει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις δλδ ο χωρος για το πουλι, να μην τραυματιζεται κ. Α.
 
ΟΚ δεν ειναι κασονι! Δε ξερω αν κάνει το πετρελαιο για απολυμαντικο μέσο, αλλα να ξέρεις οτι στο ξύλο δημιουργουνται πολυ μηκυτες και γινεται εστια πολλών μικροβιων... Οπότε θέλει σχολαστικο καθάρισμα...
Σκεψου οτι σχολαστικο καθάρησμα θέλει για τα αγορασμενα ξύλινα κλουβια..φαντασου τι θα θέλει για ξυλα που βρηκες στον κήπο σου... Πως το καθαρίζεις απο κάτω;
 
Γι’ αυτό το λόγω το πέρασα με πετρέλαιο γιατί μου έχουν πει ότι δεν μπορεί να πιάσει τίποτα επάνω το ξύλο γιατί δεν μπορούν να ξύσουν εκεί και να αναπαραχθούν...
Όσο για τον καθαρισμό αν δεις στην βάση του κολοβίου έχω ένα συρτάκι για την τροφή...
Το βγάζω και με ένα σκουφάκι τα καθαρίζω και τα σπρώχνω στην μεριά που είναι η σιτα...
Εντάξει μπορεί να μην είναι και ο ευκολότερος τρόπος καθαρισμού αλλά δεν είχα και κάποιον άλλον τρόπω να το φτιάξω... (δεν είμαι και ειδικός).
 
φιλε κωστη κ μονο που ασχολεισε με την κατασκευη, φτανει.στην πορεια θα δεισ τισ ατελειεσ κ θα τισ διορθωσεισ'οσο αφορα τη αγορα κλουβιου ειναι παρα πολα τα 250 κ 300 κ παραπανω που ζητανε, κ οχι πωσ δεν το αξιζουν τα πτηνα μασ, αλλαγια καπιο που παιρνει 700 το μηνα τι να προτοκανει πειτε μου... Οποτε η ιδιοκατασκευη ειναι μια λυση. Ασε που μετα νιωθεισ οτι προσφερεσ κατι κ εσυ με την αγαπη σου.
 
Λοιπόν φίλοι μου,θα καταθέσω την άποψη μου κι ας ακουστώ (διαβαστώ) σαν τον Θεοφάνους του X-factor!
Η συγκεκριμένη κατασκευή δεν κάνει ούτε σαν "κλουβί μεταφοράς" για οποιοδήποτε πτηνό.
Όσο σκληρό κι αν ακούγεται (διαβάζεται)όποιος δεν είναι διατεθειμένος να δώσει τουλάχιστον τα απολύτως απαραίτητα στα πουλιά του ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Καλό είναι να μην πετάμε τίποτα και να καλλιεργούμε-εφαρμόζουμε τις εικαστικές μας ανησυχίες σε διάφορες κατασκευές αλλά ορισμένες εξ αυτών ας παραμείνουν ΜΟΝΟ προς τέρψιν των οφθαλμών μας.
Τα άμοιρα τα ζωντανά δεν μας φταίνε απολύτως τίποτα.
Γι αυτό λοιπόν φίλε Κώστα σε παρακαλώ θερμά μην ρισκάρεις την ζωή κανενός πτηνού προσφέροντας του διαμονή σε τέτοιο παράπηγμα. Πρώτος εσύ θα πληγωθείς σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Και πιστεύω πως δεν το θέλεις.
 
Φίλε Ανδρέα δέχομαι την άποψη σου... αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός...
Νομίζω πώς το κλουβί που κατασκεύασα δεν είναι (φορέας κινδύνων).
Μπορεί να μην είναι κάτι συνηθισμένο... μπορεί να είναι και ένα κλουβί που να μην το συνιστούσαν πολύ...
Αλλά όπως και να έχει είναι ένα κλουβί που συμπεριλαμβάνοντας το ότι δεν είχα καν πριν επιχρίσει να φτιάξω ένα κλουβί… χωρίς τα απαραίτητα υλικά και τα κατάλληλα εργαλεία...
Πιστεύω πως πολύ αν προσπαθούσαν όπως εγώ δεν θα κατάφερναν να κάνουν καν το αποτέλεσμα που έκανα εγώ...
Δεν λέω πως είναι το καλύτερο η το πιο ασφ αλές κλουβί…; Α
Αν έβλεπα ότι είναι τόσο επικίνδυνο όσο περιγράφεις θα το πετούσα εκείνη την στιγμή… αλλά ακόμα και τα εμπορικά κλουβιά δεν είναι 100% ασφαλές. Γιατί στο παρελθόν είχα κανά δύο επεισόδια...
Πάντως θα το δω προσεκτικά και αν κρίνω ότι δεν καν όπως λες και εσύ δεν θα βάλω κάποιο πουλάκι μέσα...
Γιατί μπορώ να τα προσφέρω πιο πολλά και από τα απαραίτητα και τα αγαπώ πολύ...
Απλά ήθελα να προσφέρω κάτι με τον κόπο μου και με τον χρόνο μου για αυτά αν ακόμα αυτό δεν είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα εγώ χαίρομε που είναι αυτό που είναι...
Εκτός αυτού δεν είναι μέσα στα απαραίτητα κατά την γνώμη μου να αγοράσεις τα κατάλληλα εργαλεία και τα υλικά η στην προκειμένη περίσταση ένα ξύλινο κλουβί που όλα αυτά πιστεύω και απ’οτι έχω ακούσει ξεφεύγουμε και λίγο σε τιμές...
Αυτήν είναι η γνώμη μου... Να’ στε καλά και ευχαριστώ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
Ούτε εμένα μου αρέσει σαν κατασκευή.
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα αφιερώνεις τον απαραίτητο χρόνο για την καθαριότητα και την συντήρηση του κλουβιού, διότι έτσι δείχνουν οι προθέσεις σου.
Το πουλάκι θα είναι ευτυχισμένο αν το καθαρίζεις, του παρέχεις φρέσκο νερό και τροφή και αν αφιερώνεις χρόνο στην "επικοινωνία" σας, και όχι αν έχει προσόψεις ανοξείδωτες.

Το να έχουμε κατασκευές από inox και ανοιξείδωτα και κόντρα πλακέ και προσόψεις έτοιμες από γερμανία, αλλά παρόλα αυτά να βρίσκονται τα πουλιά στο υπόγειο με τεχνητό φώς, αυτόματο πότισμα και τάισμα και ενδιαφέρον μόνο κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, με αφήνει αδιάφορο. Ολα αυτά ισχύουν βέβαια στην περίπτωση του φίλου μας, που δεν μου φαίνεται ότι είναι εκτροφέας...
 
ωραια κατασκευη... Εχω φτιαξει παρομοιο, σε πιο μεγαλες διαστασεις και εχω βαλει ορτικια μεσα...ζητω οι ιδιοκατασκευες... Με ξυλα που περισευουν...
 
'Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε και μην μου πειτε οτι κανεις σε ιδιοκατασκευη (τουλαχιστον στην πρωτη αποπειρα κατασκευης) δεν πλησιασαμε το αποτελεσμα του φιλου μας;! Το καλο ειναι ειναι οτι μεσα απο αυτο το αποτελεσμα ο κωστης θα δει τα λαθη του και τις ατελειες που θα του χρησιμευσουν στο μελλον.
Εγω σε συγχαιρω για την υπομονη και επιμονη σου και πιστευω οτι η επομενη θα ειναι καλυτερη!
 
-Το να ασχοληθεί κανείς, να φτιάξει οτιδήποτε, είναι μια διέξοδος, μια ευχαρίστηση
ένα είδος ψυχοθεραπείας να το πώ; Ναι είναι όλα αυτά και ίσως ακόμα περισσότερα.
Το να μπορεί να αξιολογήσει αυτό που έκανε, και να κρίνει σωστά, αν εκεί επιτρέπεται
να ζούν ζωντανά πλάσματα, δεν είναι πάντοτε εύκολο. Εδώ είμαστε μια κοινότητα με
αγάπη για τα καναρινάκια και φαντάζομαι οτι όλοι μας θέλουμε το καλύτερο γι' αυτά.
Προσωπικά δεν θα έλεγα ποτέ οτι εγώ τα αγαπώ περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλον.
Εκείνο που θέλω μόνον να σου πώ Κώστα είναι οτι η κατασκευή είναι ακατάλληλη για καναρίνια
και θα σε προέτρεπα να μην την δοκιμάσεις βάζοντας μέσα πουλιά και περιμένοντας
να την αξιολογήσεις με το άν θα γίνει κάποιο ατύχημα. Μπορεί να μην γίνει τίποτα, αλλά αυτό θα οφείλεται στην τύχη. ☹
 
κωστη ελπιζω η κατασκευη αυτη ας αποκτησει αξια σαν προσπαθεια και ας μην γινει αιτια ασχημων εξελιξεων. Για καποια πουλακια σου(σου τα λεω λεγοντας σου συγχρονως, οτι για αλλους λογους που.. ισως εγινα αιτια να χασω στο προσφατο παρελθον 2 πουλακια, ειμαι ο τελευταιος που θα σε κρινω). Τη γνωμη μου την εχει ηδη εκφρασει επακριβως ο Ανδρεας

Λοιπόν φίλοι μου,θα καταθέσω την άποψη μου κι ας ακουστώ (διαβαστώ) σαν τον Θεοφάνους του X-factor!
Η συγκεκριμένη κατασκευή δεν κάνει ούτε σαν "κλουβί μεταφοράς" για οποιοδήποτε πτηνό.
Όσο σκληρό κι αν ακούγεται (διαβάζεται)όποιος δεν είναι διατεθειμένος να δώσει τουλάχιστον τα απολύτως απαραίτητα στα πουλιά του ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Καλό είναι να μην πετάμε τίποτα και να καλλιεργούμε-εφαρμόζουμε τις εικαστικές μας ανησυχίες σε διάφορες κατασκευές αλλά ορισμένες εξ αυτών ας παραμείνουν ΜΟΝΟ προς τέρψιν των οφθαλμών μας.
Τα άμοιρα τα ζωντανά δεν μας φταίνε απολύτως τίποτα.
Γι αυτό λοιπόν φίλε Κώστα σε παρακαλώ θερμά μην ρισκάρεις την ζωή κανενός πτηνού προσφέροντας του διαμονή σε τέτοιο παράπηγμα. Πρώτος εσύ θα πληγωθείς σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Και πιστεύω πως δεν το θέλεις.
 
Την γνώμη μου για την κατασκευή του φίλου μας, την έχω πει.
Τις δικές μου προσπάθειες για κατασκευές κάποιοι από εσάς τις έχουν δει κατά το παρελθόν.
Η ερώτησή μου είναι, πού κατά τη γνώμη σας εντοπίζεται ο κίνδυνος για την υγεία των πουλιών;
Σε πιθανό τραυματισμό τους από "πιάσιμο" στο πλέγμα; Πολλές κατασκευές χρησιμοποιούν αντίστοιχο.
Στον ξύλινο σκελετό? Μερικά ξύλινα κλουβιά είναι πανάκριβα.
Στη δυσκολία καθαρίσματος; Εχει να κάνει και με την συχνότητα ασχολίας...
Στην κακή θέση της τροφής;
Σε όλα;

Ισως με καλοπροαίρετες συμβουλές να μπορούσαμε να βοηθήσουμε, αντί του αφορισμού...
 
Ειναι το πρωτο κλουβι που φτιαχνεις και μπορω να πω οτι ειναι καλο για "αρχαριο". Η προσπαθεια μετραει ουτως η αλλως.
Πηρες μια ιδεα, η γνωμη μου ειναι να το αφησεις αδειο μην το ρισκαρεις να βαλεις πουλακια μεσα,ισως αμα κανεις μια παραλλαγη στο κλουβι να ειναι καπως "καταλληλο" αλλα και παλι θελει πολυ προσοχη.
Μπορεις να δοκιμασεις να φτιαξεις καποιο αλλο κλουβι τωρα που εφτιαξες το πρωτο, δεν πειραζει αμα το πεταξεις το παλιο κλουβι, καθε εμποδιο και σε καλο!
 
Back
Top