Κατασκευή κλούβας εξωτερικού χώρου

sakismip

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Καστοριά
Επειδή την έπαθα και έχασα ένα πολύ καλό καρδερινικάναρο, είπα να φτιάξω μια κλούβα για να μην έχω πλέον πρόβλημα!

Αγόρασα απο γνωστή αλυσίδα μία ραφιέρα στα 30€ με διαστάσεις 180χ90χ40

eg1zev.webp

και την έντυσα απο τις 3 πλευρές με σίτα μεταλλική ψιλή ώστε να μην περνάει ούτε κουνούπι!
στις δυο πλάγιες πλευρές έβαλα πάνω απο την σίτα και διαφανές "ναυλον"σαν αυτό που βάζουν στις καφετέριες τον χειμωνα! Το ίδιο υλικό θα μπει και μπροστά-πίσω με δυνατότητα να σηκώνεται όταν πιάσουν τα κρύα!
Για την πόρτα μπροστά, πήρα πιχάκια και κάρφωσα πάνω στην σίτα!
Το αποτέλεσμα είναι αυτό:
tinypic-no-longer-available.jpg
 
@sakismip ήθελα να σε ρωτήσω αν την κατασκευή την έχεις στερέωση στον τοίχο για λόγους ασφαλείας;
 
οχι Κώστα, δεν την στερέωσα κάπου... Είναι μια φτηνή σχετικά κατασκευή... Τα ράφια είναι απο κόντρα πλακέ και μπορούν να αντέξουν έως 50kg... Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η πόρτα... Που τα πιχάκια πρέπει να είναι ελαφριά!
 
Για την ασφαλεια των κλουβιων θα πρεπει κατα την γνωμη μου να βιδωσεις την ραφιερα στον τοιχο.
 
Για την ασφαλεια των κλουβιων θα πρεπει κατα την γνωμη μου να βιδωσεις την ραφιερα στον τοιχο.
εύκολα μπορεί να γίνει αυτό Κώστα, απλα το άφησα έτσι για να μπορώ να καθαρίζω με ευκολία! Τί εννοείς όμως ασφάλεια;
 
@sakismip να ερθει τουμπα απο αερα - σεισμο κτλ η εναν λαθος χειρισμο.
 
, απλα το άφησα έτσι για να μπορώ να καθαρίζω με ευκολία!

Ίσως βρεις κάποιο τρόπο ώστε να μη την βιδώσεις μόνιμα στον τοίχο...
πχ μια ιδέα που μου ήρθε είναι πως θα μπορούσες να βάλεις ούπες στον τοίχο και με μεγάλες βίδες γωνίες

missing-image.png


θα μπορούσες
στρίβοντας τις, να ελευθερώνεις την κλούβα ή να την στερεώνεις αναλόγως...ή μπορείς πχ να βιδώσεις πάνω στα πιχάκια και στον τοίχο επίσης (στα ανάλογα σημεία) ούπες κρίκους,

missing-image.png


τις οποίες θα δένεις και θα ξεδένεις όποτε χρειάζεται να καθαρίσεις...
 
Ωραία σκέψη και κατασκευή. Το καρδερινικάναρο πώς το έχασες;
 
Ωραία σκέψη και κατασκευή. Το καρδερινικάναρο πώς το έχασες;

μου το έφαγε καρακάξα πριν κάνω την κλούβα!

τώρα πλέον η κλουβα έχε γεμίσει με timbrado intermidio και 2 καρδερίνες εκτροφής
 
μου το έφαγε καρακάξα πριν κάνω την κλούβα!
τώρα πλέον η κλουβα έχε γεμίσει με timbrado intermidio και 2 καρδερίνες εκτροφής
Να υποθέσω πως έχεις πάρει πλέον τα κατάλληλα μέτρα για την προστασία από τα αρπακτικά.
 
μια φορά την πατάς σε αυτά τα πράγματα...η κλούβα είναι σε άψογή κατάσταση και να μην έχω πρόβλημα με τα αρπαχτηκά αλλά και απο το κρύο που έδω πάνω φτάνει πολλές φορές και τους -10
 
Back
Top