Κατασκευή κλούβας 122 x 60 x 50 εκ. από dexion ράφια και πλέγμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billio

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
120
Πόλη
Βύρωνας
Καλησπερα σε ολες και σε ολους.
Κατασκευασα μια κλουβα απο ντεξιον ραφια και πλεγμα η οποια ειναι 122πλατος*60βαθος*50υψος
Ειναι μια πολυ φτηνη κατασκευη και ο χρονος κατασκευης ηταν περιπου 7 ωρες.
Τους εχω τοποθετησει και ψευτικα φυτα για να μοιαζει με το φυσικο τους περιβαλλον!
Ειναι αρκετα μεγαλη και εχω βαλει μεσα σε αυτη 3 καναρινακια,1 μουλο,2 καρδερινες και 2 λουγαρα (ολα αρσενικα).
Τα βλεπω ολα μαζι και το απολαμβανουν και κελαιδουν ασταματητα (αν και μου ειχαν πει οτι εαν ειναι μαζι δεν κελαιδουν).
Δεν τσακωνονται μεταξυ τους και εχει πολυ πλακα γιατι ειναι σαν μια μικρη κοινωνια!
Οι φωτο ειναι προ 3ων ημερων,θα σας ανεβασω φωτο πως ειναι τωρα το εσωτερικο της κλουβας!
 

Συνημμένα

  • vdgfsztdg (92).webp
    vdgfsztdg (92).webp
    67 KB · Προβολές: 2.188
  • vdgfsztdg (2).webp
    vdgfsztdg (2).webp
    67,5 KB · Προβολές: 1.409
  • vdgfsztdg (1).webp
    vdgfsztdg (1).webp
    62,2 KB · Προβολές: 1.627
  • vdgfsztdg.webp
    vdgfsztdg.webp
    67,3 KB · Προβολές: 1.644
Πολυ καλη κατασκευη μπραβο. Αλλα να βαλεις τα μεγαλα ξυλακια αυτα που τα κοβεις οσο θες σε μηκος. Και παλι μπραβο.

_______________________
Μην βασιστείς στο φίλο σου
και πεις το μυστικό σου,
γιατί σε φίλο θα το πει
και θα βγει σε κακό σου.
 
Εχω βαλει τα μικρα ξυλακια για να εχουν χωρο να πετουν στη μεση του κλουβιου.
Εχω βαλει και ενα πλαστικο δεντρακι μπονζαι και εχουν τρελαθει.
Σκεφτομαι να βγαλω τα πλαστικα ξυλακια και να βαλω κληματοβεργες!
 
Ωραία κατασκευή! Μπράβο! Καλύτερα όμως να βάλεις τα μεγάλα ξυλάκια όπως είπε κ ο
valantis1.Αυτά τα dexion από που μπορεί να τα προμηθευτεί κανείς ρε παιδιά; 😕
 
πολύ ωραία και πρακτική κατασκευή. Μπράβο για την ιδέα σου. Μας έβαλες σε σκέψεις για το αν θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε κάτι παρόμοιο.συγχαρητήρια
 
Καταπληκτική κατασκευή και απλή!
Τώρα μου έδωσες ιδέες για δική μου κατασκευή.
Ευχαριστώ και μπράβο!
 
φιλε μου πολύ καλή κατασκευή.. Μιας και δουλεύω σε μαγαζί που πουλάει βίδες.. Θα το φτιάξω και εγώ..
μπράβο και από μένα
 
Ειναι πολυ απλη κατασκευη!
Κοιταξ'τε μονο να κανετε μικρες πορτες γιατι εγω ηδη εχασα μια καρδερινα οπως καθαριζα την κλουβα!
Δεν εχω βρει ακομα ομως τον τροπο να πιανω τα πουλια-με την αποχη δεν γινετε τιποτα-για να μπορω να τα κοιταζω εαν ειναι καλα στην υγεια τους!
 
Μπράβο είναι πολύ όμορφη.
Θα πω κάτι που έχω κάνει σε μιά ανάλογη κατασκευή, αλλά και πολλά άλλα παιδιά, αν θέλεις να γλυτώσεις απο τις εφημερίδες. Έχω ένα ταψάκι από λαμαρίνα από κάτω, έχω άμμο μέσα (λευκή), τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με αυτή άλλοστε, αλλά απορροφά ολα τα υγρά από τις ακαθαρσίες τους και δεν μυρίζουν. Την καθαρίζω κάθε μέρα επιφανειακά με ένα σκουπάκι και φαρασάκι απο αυτά που χρησιμοποιούμε στο νεροχύτη της κουζίνας και έχω γλυτώσει απο χαρτιά και οσμές και την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα και είναι και πιο εμφανισιακή η κλούβα. το τελευταίο το λέω επειδή φαίνεσαι μερακλής.
 
Ένας τρόπος για να πιάσεις εύκολα ένα πουλί με την απόχη, είναι να το ψεκάζεις με νερό με ένα ψεκαστήρι μικρό που χρησιμοποιούμε για τα φυτά, δεν μπορεί να πετάξει εύκολα και κάθεται στο πάτο του κλουβιού.
 
Back
Top