Κατασκευή με Dexion και OSB3 για να φιλοξενήσει τα πουλάκια μου τον χειμώνα

Εγγραφή
6 Μαϊ 2020
Μηνύματα
322
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην παρέα.ειχα λιγο χρόνο οποτε ειπα να κανω μια κατασκευη που θα φιλοξενησει τα πουλακια μου τον χειμωνα.πηρα μια ραφιερα Υ:1.87 Μ:90 Β:40.την επενδυσα με osb3 (ανυδρο) στις 3 πλευρες και ειχα ένα διαχωριστικο παρκαρισμενο στην αποθηκη οποτε και το εκανα πορτα.εβγαλα τα ταβλακια στους 2 απτους 4 οροφους (φτανουν προς το παρον για τα 3 καναρινακια που εχω) και εβαλα κοτετσοσυρμα για ασφαλεια.στο osb εχουν γινει καποιες τρυπες με 8ρι τρυπανι για καλύτερο αερισμο.received_617584418895171.webp
 

Συνημμένα

  • received_3635709439817685.webp
    received_3635709439817685.webp
    75,6 KB · Προβολές: 130
  • received_923711691443578.webp
    received_923711691443578.webp
    116,3 KB · Προβολές: 125
  • received_782789088962631.webp
    received_782789088962631.webp
    119,4 KB · Προβολές: 124
  • received_347739619717676.webp
    received_347739619717676.webp
    219,5 KB · Προβολές: 127
Eχω μια σιτα (τουλι) αρκετα μεγαλη..θα την βαλω με πινεζες εσωτερικα στην πορτα.τα ξυλα τα ειχα περασει ολα με βερνικι.ενας καθαρισμος με νερο-ξυδι θα ειναι αρκετος πιστεύετε για καθαριοτητα και υγιεινη του χωρου?αν και το χειμωνα πιο σπανια εχουμε θεμα με ψειρες.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Επειδη εχω και εγω μια τετοια ραφιερα κανω το εξης:καθαριζω καθε μερα τα καναβουρια και λοιπες τροφες και μετα κανω μπολικη σαπουναδα με υγρο πιατων τριβω τα ραφια ριχνω νερο(εσυ μαζεψε την σαπουναδα με ενα βιτεξ γιατι το ξυλο δεν ξερω τωρα θα φουσκωσει) μετα αλλη σαπουναδα με ντετολ ξεβγαζω με νερο και μετα νερο με ξυδι σε ενα ψεκαστηρι το κανω φις φις το αφηνω 5 λεπτα και το τριβω μετα με βιτεξ και ειναι ετοιμο! Με τον ιδιο τροπο κανω και το απο κατω του καθε ραφιου! Παντως για τις ψειρες δεν πρεπει να ειμαστε ηρεμοι ουτε τον χειμωνα γιατι ποτε δεν ξερεις! Και παλι μπραβο σου! Την σιτα να βαλεις και εισαι κομπλε 😁
 
Πολύ ωραία κατασκευή θα ακολουθήσω και εγώ το Project αυτό.Ερωτηση οι βίδες ειναι 10αρες με πάσο και αν θυμάσαι μέγεθος και μάκρος βιδας;Επισης τις έξτρα τρύπες τις έκανες στην πλάτη η γενικα για καλύτερο εξαερισμο.
 
@Tzio οι βιδες ειναι περαστες (τυπου dexion) και εβαλα και ροδελες για να πιανουν καλυτερη επιφανεια στο ξυλο,εβαλα παξιμαδια και σε σημεια που θελω να βγαζω εβαλα πεταλουδες.το μήκος ειναι 2 ποντους.το μεγεθος ηταν m4(ισως και m6) αν θυμαμαι καλα.χρησιμοποιησα μεγεθος που δεν χρειαστηκε να μεγαλωσω τις τρυπες του ντεξιον.τις έξτρα τρυπες τις εκανα δεξια κ αριστερα,η πλατη ακουμπα τοιχο.με το καλο, περιμενουμε παρουσίαση.
 
μπορώ να βάλω μπροστά plexiglass ή κάποιο διαφανές υλικό που να είναι οικονομικό μιας κ το μπαλκόνι μου το χτυπάει ο αέρας? αν ναι τι θα μπορούσα να κάνω για να παίρνει αέρα το καναρίνι ?
 
μπορώ να βάλω μπροστά plexiglass ή κάποιο διαφανές υλικό που να είναι οικονομικό μιας κ το μπαλκόνι μου το χτυπάει ο αέρας?
Μπορείς να το κάνεις σαν πόρτα, να το ανοιγοκλείνεις για τις δουλειές και το καλοκαίρι να το αφαιρείς τελείως.

αν ναι τι θα μπορούσα να κάνω για να παίρνει αέρα το καναρίνι ?
Μερικές τρύπες με 12αρι τρυπάνι στην επιφάνεια του υλικού, αν και νομίζω ότι ως πόρτα δεν θα δημιουργεί πρόβλημα.
 
προτιμώ να αποφύγω την πόρτα επειδή όπως το είχα σκεφτεί θέλω στα 2 πάνω ράφια να είναι διαφανές για να έχω οπτική στο καναρίνι κ σε τυχόν διακοσμητικά που μπορεί να βάλω και στα δυο κάτω να μην είναι διαφανές για να μπορεί να τα αξιοποιεί κ η μητέρα μου
 
Back
Top