Παρουσιάζω Κατασκευή μικρού κοτετσιού για 4 κότες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ermis1

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2016
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και απο εμένα, 2 χρόνια τώρα το σκεφτόμουνα να φτιάξω ένα μικρό κοτέτσι να τρώνε και τα παιδιά κανένα φρέσκο αυγό αλλά όλο και έπαιρνε αναβολή. Τελικά ξεκίνησα προχθές την κατασκευή για ένα μικρό κοτέτσι στην αυλή που θα φιλοξενήσει 4 κότες. Η κατασκευή ξεκίνησε μετά απο αρκετό διάβασμα για τις ανάγκες που έχουν οι κότες και όχι απο εμπειρία, οπότε και η κάθε παρατήρηση - συμβουλή απο τους ποιο έμπειρους είναι ευπρόσδεκτη. Κατασκευαστικά αποτελείτε απο 2 χώρους, εσωτερικό με διαστάσεις 2,8 * 1,70 κ ύψος 2μ και μικρότερο εξωτερικό 2*1 κ ύψος 0,8.
Η κούρνια έγινε σε ύψος 0,50 .

11114_213653.webp

Οι 2 χώροι επικοινωνούν με συρόμενο πορτάκι, δεξιά έβγαλα και ένα νεροσωλήνα έτσι ώστε όταν πλένετε ο μέσα χώρος να μην βρέχουν τα νερά τον έξω.

22222916_205954.webp

φωλιά απο τελάρο, σκέφτομαι να κάνω κ μια δεύτερη απο επάνω.

33333914_203224.webp

Το καλό επίσης είναι οτι μέχρι στιγμής έχει κοστίσει 1,60 για τους μεντεσέδες μιας και όλα τα υπόλοιπα υλικά υπήρχαν. Αν και μικρό νομίζω ότι κάνει για 4 κότες. Μόλις τελειώσει θα ανεβάσω φώτο μαζί με τους "ένοικους".
 
ermis1 καλησπέρα πριν κάνω σχολιασμούς, προτάσεις για το κοτέτσι σου να σου πω ότι τα πουλιά που θα αγοράσεις πρέπει να είσαι προσεκτικός από ποιόν και τι! Οι λεγκορν κότες θα έλεγα ότι είναι οι καλύτερες στην αυγοπαραγωγη, αν δεν ξέρεις κάποιον ευχαρίστως να σου προτείνω, δεν περνούμε ότι να ναι και κυρίως από ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε κυρίως αν δεν έχουμε εμπειρία! Τώρα αν έχεις κάτι κατά νου το μόνο που θα σου πω είναι να παρατηρήσεις καλά τα κοτόπουλα πριν τα πάρεις π.χ το λειρί να είναι έντονο το χρώμα και μαλακό, μεγάλο κατά προτίμηση και σε καμία περίπτωση να μην έχει στίγματα πάνω του, τα χρώματα στα φτερά πούπουλα να είναι έντονο και να μην ασπρίζει ξεθωριάζει σε διάσπαρτα σημεία το στήθος μπροστά να είναι μεγάλο (όχι σε όλες τις ράτσες)και τα πόδια καθαρά και λαμπερά άσπρα κατά προτίμηση, ηλικιακά θα προτιμήσουμε 4 έως 6 μήνες, εμβολιασμενα αν όχι θα τους κάνεις εσύ (κολλυριο στα μάτια) πολύ βασικό μιας και θα τα κρατάς συνέχεια στο ίδιο χώρο και ίσως μερικές φορές ο καθαρισμός θα μένει πησω!

Αυτά για τα κοτόπουλα επανέρχομαι σχετικά με το κοτέτσι
 
Θα ήθελα αν γίνεται να περιγράψεις λίγο την αυλή π.χ αν σε κάποιο σημείο έχει χώμα που είναι πολύ βασικό για τίς κότες μιας και τους αρέσει να παίζουν, σκαλίζουν, ξηνονται με αυτό, ο χώρος με της κουρνιαστρες είναι μία χαρά και αν τα έχεις ελεύθερα μόνο για το κουρνιασμα το βράδι είναι μία χαρά, θα έλεγα ότι η σκάλα που έχεις βάλει στις κουρνιαστρες μάλλον δεν τη χρειάζεσαι μιας και η πιο μεγαλόσωμη κότα άνετα μπορεί να φτάσει με ένα σάλτο τα 50 εκατοστά και θα σου λερώνει και το χώρο. Αν επιμένεις να τις κρατήσεις εκεί περιορισμένες μάλλον ο αριθμός είναι οκ.
Στην δεύτερη φωτό το φράγμα που έκανες δεν θα κάνει τίποτα γιατί αυτές θα πηδάνε πάνω από αυτό και θα τις μαζεύεις επομένως πρέπει να το κλείσεις μέχρι πάνω, τη φωλιά που έχεις πρέπει να βάλεις πάτο και μία τραβέρσα μπροστά περίπου 10 εκατοστά ύψος μέσα θα το γεμίσεις χοντρό ροκανιδι ή άχυρα (αν μπορείς να βρεις) άλλη μία φωλιά θα ήταν καλά να μπεί αλλά αυτές από μόνες τους θα κάνουν την επιλογή τούς.
 
Σταμάτη διόρθωσέ με αν κανω λάθος, αλλά και οι Australorp ειναι επισης πολυ καλή αυγό παραγωγική ράτσα.
Θα έλεγα ότι είναι από της ράτσες της προτίμησής μου ναι μεν είναι ένας τύπος κρεοπαραγωγικος αλλά με πολύ καλή αυγοπαραγωγη (σπάνιο αυτό σε τέτοιους τύπους). Εμένα μού αρέσει και ως παρουσία με σπάνιο φτερομα για κότα και σουλουπι, αλλά για κάποιον που τρώει το κρέας συν τα αυγά είναι με πολύ καλή λύση
 
Θα ήθελα αν γίνεται να περιγράψεις λίγο την αυλή π.χ αν σε κάποιο σημείο έχει χώμα που είναι πολύ βασικό για τίς κότες μιας και τους αρέσει να παίζουν, σκαλίζουν, ξηνονται με αυτό, ο χώρος με της κουρνιαστρες είναι μία χαρά και αν τα έχεις ελεύθερα μόνο για το κουρνιασμα το βράδι είναι μία χαρά, θα έλεγα ότι η σκάλα που έχεις βάλει στις κουρνιαστρες μάλλον δεν τη χρειάζεσαι μιας και η πιο μεγαλόσωμη κότα άνετα μπορεί να φτάσει με ένα σάλτο τα 50 εκατοστά και θα σου λερώνει και το χώρο. Αν επιμένεις να τις κρατήσεις εκεί περιορισμένες μάλλον ο αριθμός είναι οκ.
Στην δεύτερη φωτό το φράγμα που έκανες δεν θα κάνει τίποτα γιατί αυτές θα πηδάνε πάνω από αυτό και θα τις μαζεύεις επομένως πρέπει να το κλείσεις μέχρι πάνω, τη φωλιά που έχεις πρέπει να βάλεις πάτο και μία τραβέρσα μπροστά περίπου 10 εκατοστά ύψος μέσα θα το γεμίσεις χοντρό ροκανιδι ή άχυρα (αν μπορείς να βρεις) άλλη μία φωλιά θα ήταν καλά να μπεί αλλά αυτές από μόνες τους θα κάνουν την επιλογή τούς.
Ο εξωτερικός χώρος που θα έχουν είναι αυτός που έχω περιφράξει 2μ * 1,2μ, άλλα την ημέρα θα είναι ανοιχτό το πορτάκι για να κινούνται και στους 2 χώρους. Έξω δεν το έχω τελειώσει ακόμα μένει η σκεπή που θα έχει κ ένα φεγγίτη 50 * 50. Στο πάτωμα μέσα έστρωσα άμμο, γαρμπίλι, μαρμαρόσκονη και λίγο ροκανίδι για να σκουπίζετε εύκολα, έξω έστρωσα τα ίδια + χώμα αύριο και θα ρίξω και κάνα σπόρο να έχουν να βόσκουν ότι βγεί.
t20170917_192152.jpg

Μέσα ασβεστώθηκε όλο, για την σκάλα έχεις δίκιο νομίζω ότι αν βγει θα είναι καλύτερα.
t20170917_184330.jpg

Νομίζω οτι θέλει λίγο άχυρο η φωλιά και θα είναι εντάξει.
t20170917_184450.jpg

t20170917_192116.jpg
Άπο κότες έχω επιλέξει να πάρω 4ρις isa brown και τις έχω βρει σε ηλικία περίπου 5 μηνών.
 
Πολύ ωραία η δουλειά έχεις όρεξη και βάζεις μεράκι!
Στο πάτωμα μέσα έστρωσα άμμο, γαρμπίλι, μαρμαρόσκονη και λίγο ροκανίδι για να σκουπίζετε εύκολα, έξω έστρωσα τα ίδια + χώμα αύριο
Εδώ θα πρέπει να προσέξεις κατά πόσο γρήγορα στεγνώνουν οι κουτσουλιές, ( φυσικά είναι λίγα τα πουλιά) γιατί αν δεν στεγνώσουν και κρατάει υγρασία κάποια στιγμή θα έχεις πρόβλημα με κακοσμία και επικίνδυνη ατμόσφαιρα για αρρώστιες και συγουρα αλλαγές του υποστρώματος!
θα ρίξω και κάνα σπόρο να έχουν να βόσκουν ότι βγεί.
Όπου πέφτει κότα γίνεται κρανίου τόπος!

Δεν τη γνωρίζω τη συγκεκριμένη ράτσα όταν με το καλό τής πάρεις βάλε καμία φωτό να τις δούμε

Και πάλι μπράβο σού για τη δουλειά που ρίχνεις και σίγουρα με τον καιρό θα βρεις πιο είναι το καλύτερο! Κράτα ενημερωμένο το συγκεκριμένο θέμα να περνούμε ιδέες και εμείς!
 
Εδώ θα πρέπει να προσέξεις κατά πόσο γρήγορα στεγνώνουν οι κουτσουλιές, ( φυσικά είναι λίγα τα πουλιά) γιατί αν δεν στεγνώσουν και κρατάει υγρασία κάποια στιγμή θα έχεις πρόβλημα με κακοσμία και επικίνδυνη ατμόσφαιρα για αρρώστιες και συγουρα αλλαγές του υποστρώματος!
Το πάτωμα κανονικά έχει πλακάκι, σκέφτηκα οτι είναι καλύτερα που το έστρωσα με άμμο κ ροκανίδι για να απορροφάει την υγρασία απο τις κουτσουλιές και να μην λασπώνει όπως το χώμα. Με 3 - 4 κότες πιστεύω πως εάν έκτος τον τακτικό καθαρισμό μια φορά τον μήνα αφαιρώ το υλικό και πλένω με λάστιχο το πλακάκι ίσως να μην έχω κακοσμίες, βέβαια στην πράξη θα καταλάβω ποιο υλικό θα είμαι καλύτερα.
Οι isa brown Είναι και αυτές όπως και οι leghorn κότες αυγοπαραγωγής, ονομάζονται και Lohmann.
t%CE%B9%CF%83%CE%B1_%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BF%CF%85%CE%BD.jpg

Ξανά βλέποντας τον χώρο σκέφτομαι εάν είναι καλύτερα αντί για 4 κότες να βάλω 3 τελικά. Είναι 2,5 τμ μέσα και 2 τμ το έξω 4,50 τμ και οι δύο χώροι μαζί που έχουν, μικρό για 4ρις κότες; θα υπάρχουν και μέρες που δεν θα βγαίνουν στον έξω χώρο.
 
Συμφωνώ και γω δεν είπα το αντίθετο εσύ θα δεις στην πράξη τι είναι το καλύτερο, πάντως η προετοιμασία που έκανες είναι πάρα πολύ καλή.
Διάλεξες μία πολύ καλή ράτσα και αυτή στην φώτο είναι ένα πολύ καλό δείγμα! Πιστεύω ότι 4 θα είναι μία χαρά σε έναν τέτοιο χώρο, αλλά όχι παραπάνω!
 
t120170918_192134.jpg
τελειώσαμε με το κοτέτσι και περιμένω μέσα στην εβδομάδα να "ζωντανέψει" μόλις έρθουν οι κότες. Η σκεπή στον έξω χώρο ανοίγει στη μέση για να μπορώ να έχω εύκολη πρόσβαση και έγινε και ένας φεγγίτης.
t120170918_192849.jpg

Η πατέντα με το τελάρο που είναι μέσα είναι "κλεμμένη" και έχει μπει για να μην φτάνουν τις ρίζες από το χόρτο που θα βγει οι κότες αλλά να το τρώνε απο επάνω όσο αυτό ψηλώνει, δεξιά απο την πλαστική σωλήνα θα μπεί άμμο για να καθαρίζονται.
Μέσα έβγαλα την σκάλα και είχες δίκιο Σταμάτη είναι καλύτερα απο θέμα χώρου τώρα, αρκεί να φτάνουν οι κότες τις κούρνιες.
t20170918_192712.jpg

Ενα μικρό κοτέτσι στην αυλή για να παίρνουμε κανένα φρέσκο αυγουλάκι μιας και δεν έχουμε πολύ χώρο στην Αττική.
Μόλις μπουν και οι "ένοικοι" θα τις ανεβάσω φώτο.

.
 
πριν λίγες μέρες μπήκαν και τα κοτόπουλα,3 κότες τελικά ράτσας isa brown 4,5 μηνών περίπου

t120170930_201118.webp t20171001_124917.webp

Στη σκεπή του εξωτερικού χώρου έγινε επιπλέον άνοιγμα γιατί αν και έξω ήταν πολύ σκοτεινό.

t20171001_151901.webp
 
Κατι ξυλινα προκατ κοτετσια που εχω δει κατα καιρους ειναι αξιολογα η τσαμπα τα 300€ που συνηθως κανουνε; Το βολικο οτι ειναι μεταφερομενα και υπαρχουν ευκολιες χρήσης!
 
Κατι ξυλινα προκατ κοτετσια που εχω δει κατα καιρους ειναι αξιολογα η τσαμπα τα 300€ που συνηθως κανουνε; Το βολικο οτι ειναι μεταφερομενα και υπαρχουν ευκολιες χρήσης!
έχω δει και εγώ και μου φαίνονται μια χαρά και εξυπηρετικά, σκέφτηκα να κατασκευάσω ένα για την αυλή στο εξοχικό αλλα αντί για ξύλινο με έτοιμο σπιτάκι επάνω ένα παλιό της κόρης μου
 
Πριν λίγο καιρό έφτιαξα κάτι παρόμοιο (όχι για εμένα) οπότε το προτείνω. Είναι απλό, οικονομικό, όμορφο και πάνω από όλα άνετο (όχι μόνο για τις κότες αλλά και για τον ιδιοκτήτη που θα θέλει να αλλάξει το νερό, να τους βάλει φαγητό και το βασικό να καθαρίσει το μέρος). Σίγουρα όλες οι κατασκευές ξεκινάνε με τις πιο φθηνές λύσεις. Αυτό όμως οδηγεί πάντα σε πρόσθετα έξοδα όταν αρχίζει η υλοποίηση της ιδέας και αν από την αρχή υπολογιστούν όλα τα έξοδα στο τέλος η "ακριβή" ιδέα καταλήγει να είναι πιο φθηνή. Επίσης καλό θα είναι σε κατασκευές οι οποίες μένουν να καλύπτουν και έξτρα ανάγκες από όσες ξεκινάμε. Αν για παράδειγμα θέλουμε 3 κότες το κοτέτσι θα πρέπει να χωράει πέντε ώστε αν όλα πάνε καλά να μπορούν να προστεθούν άνετα άλλες δύο. Η απάντηση αφορά τα προκάτ κοτέτσια (αλλά και γενικά τις κατασκευές που φτιάχνουμε)

PA160043.JPG
 
Back
Top