Κατασκευή προστατευτικού από αρπακτικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kafu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kafu

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
70
Πόλη
Πάτρα
Επιτέλους έφτιαξα κ εγώ δυο προστατευτικά για τα καναρίνια μου.. Σχετικά εύκολη κατασκευή και αρκετά γρήγορη με βασικά εργαλεία.. κόστος κ για τα 2 γύρω στα 20 ευρώ. Απο την μια μεριά πορτακι για να μπαίνει η εξωτερική μπανιέρα.. αργότερα θα μπει κ κουνουπιέρα και θα φτιαχτούν κ 2 κουκούλες για τις «θυελλώδεις κ κρύες» μέρες του χειμώνα, μιας και τα καναρίνια μένουν μόνιμα έξω...







 
Μπραβο, πολυ καλη κατασκευη.

Πως και αποφασισες να κλεισεις και την πλευρα που εφαπτεται στον τοιχο;

Όχι η πίσω πλευρά είναι ανοιχτή, για να κρεμιέται-ξεκρεμιεται εύκολα το πλαίσιο..
 
α οκ μια χαρα, ειδα οτι εχεις πορτα απο το πλαι και νομισα οτι το εχεις κλεισει και απο πισω!

Όχι η πόρτα έγινε καθαρά για τις εξωτερικές μπανιέρες, αλλιώς θα είχα κλείσει κ τις πόρτες.
 
Καλησπερα, μια γρήγορη ερώτηση γιατί με ζωσανε τα φίδια. Έφτιαξα τις κουκούλες και απόψε είναι η πρώτη βραδιά που θα φορεθούν γιατί φυσάει σαν τρελό εδώ στην Πάτρα..

Η μεριά στον τοίχο είναι ακάλυπτη και υπάρχει και μια αρκετά μεγάλη τρυπα ( κατά την γνώμη μου) από την απάνεμη μεριά. Υπάρχει περίπτωση να μου σκάσουνε τα πουλιά; Το ναυλον ( το αλεκιαστο που λένε οι νοικοκυρές) είναι κολλημένο γύρω γύρω με θερμοκολλα όποτε είναι αρκετά καλά κλειστό στις ενώσεις..





Ευχαριστωωω
 
Δεν θεωρώ οτι συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας. Το άνοιγμα είναι υπεραρκετό και το γεγονός ότι ακουμπούν στον τοίχο χωρίς νάιλον επίσης συνδράμει στο να αεριστούν επαρκώς τα πουλάκια.
 
Δεν θεωρώ οτι συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας. Το άνοιγμα είναι υπεραρκετό και το γεγονός ότι ακουμπούν στον τοίχο χωρίς νάιλον επίσης συνδράμει στο να αεριστούν επαρκώς τα πουλάκια.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
 
Γενικός κανόνας: ΌΧΙ υπερβολές.

Πχ. Από πάνω και από κάτω θα μπορούσε να είναι ανοιχτό... Ούτως ή άλλως τώρα το θες για τα ρεύματα αέρα κι όχι για το κρύο.
 
Γενικός κανόνας: ΌΧΙ υπερβολές.

Πχ. Από πάνω και από κάτω θα μπορούσε να είναι ανοιχτό... Ούτως ή άλλως τώρα το θες για τα ρεύματα αέρα κι όχι για το κρύο.

Σωστή η παρατήρηση (ευχαριστώ), αλλά είναι κάτι που θα το χρησιμοποιώ κ σε περίπτωση ψύχους. Όποτε ήθελα κάτι που να «κλείνει» αρκετά καλά το κλουβί.
 
Back
Top