Κατασκευή πρόσοψης

Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Τρίκαλα
Μιας και η αναπαραγωγική περίοδος μπαίνει στην τελική ευθεία για εμένα και τα καναρίνια μου αποφάσισα να κάνω κάποιες μετατροπές στις εγκαταστάσεις μου. Το έπιπλο με τα ζευγάρια μου μετατράπηκε σε δυο κλούβες πτήσης.Απο ξυλουρργό προμηθεύτικα 6 κομάτια πήχη 4*2cm,2μέτρων. Τα έκοψα στις δυαστάσεις που ήθελα και τα συναρμολόγγησα με ξυλόβιδες και κόλα.Αγόρασα πλέγμα με κουτάκια δυαστάσεων 4*1cm και το σταθεροποίησα πάνω στο τελάρο μου με καρφωτικό χειρός(φ.1&2). Έκοψα τις πόρτες και τα πορτάκια στις δυαστάσεις και στα ύψη που ήθελα. Με λύμα καθάρισα κάθε κόψιμο που έκανα για αποφυγή τραυματισμων(επίπονο αλλά απολύτος αναγκαίο). Τις πόρτες τις έκανα συρόμενες όπως μας είχε δείξει κάποις φίλος σε προξηούμενο θέμα. (φ.3). Για τα πορτάκια χρησιμοποίησα κάποια έτοιμα που είχα και τα υπόλοιπα τα έφτιαξα εγω. Οπότε ορίστε το πριν και το μετά(φ.4&5). Δύο προσόψεις 1,82*0,60 οι οποίες χωρίζουν και στη μέση με κόστος 27ευρώ η μία και αρκετό χρόνο. Ξυλεία& βίδες 10ευρώ, πλέγμα 4μέτρα των 60cm ύψος 12ευρώ,4σκαφάκια διαστάσεων 90*45&6cm ύψος απο γαλβανισμένη λαμαρίνα 32ευρώ.
 

Συνημμένα

  • DSC00085 (1).webp
    DSC00085 (1).webp
    28 KB · Προβολές: 502
  • DSC00046.webp
    DSC00046.webp
    31,3 KB · Προβολές: 520
  • πριν.webp
    πριν.webp
    67,5 KB · Προβολές: 573
  • μετά.webp
    μετά.webp
    40,3 KB · Προβολές: 495
Μπράβο Γιώργο. Όλη η προσπάθεια ωραία.Βλέπω έχεις
εκμεταλευθεί κατά τον καλίτερο τρόπο και τις εμπειρίες
άλλων φίλων.Αξιος-άξιος. Πάντα καλά αποτελέσματα.
 
Ωραία κατασκευή μπράβο. Μου αρέσει που οι κλούβες πτήσης είναι έτσι μεγάλες. Αλλά είναι και πρακτικές επειδή χωρίζονται. Ωραίος αξιοποίησες πολλά πράγματα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Άντε και στα δικά μας (για του χρόνου που θα πάμε σπίτια μας :)
 
εισαι φοβερος τελος! Μπραβο σου!
και το αλλο με το ελατηριο πολυ καλο και χρησιμο!
 
πολυ ωραια η κλουβα πτησης με ωραια πορτα μεγαλη αληθεια πως τα πιανεις
 
Εκεινο που " παιρνω " απο τις φωτογραφιες σου φιλε ειναι η αγαπη για τα πουλια! Σε κανει να μην σταματας πουθενα. Περισσευει μαλιστα και την μοιραζεις. Πολυ καλο αποτελεσμα!
 
Πολύ ωραία πατέντα αυτή! Φαίνεται πολύ περιποιημένη κατασκευή! Μπράβο σου!
 
τις ιδιες πορτες εχω κανει κι εγω στις κλουβες μου, πολυ ευχρηστες και πολυ καλες και κυριως οικονομικες, μπραβο σου
 
Back
Top