Κατασκευή σταντ για παπαγάλους

vagelis76

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2009
Μηνύματα
802
Πόλη
Ρέθυμνο
Από την αρχή που απόκτησα τα πρώτα μου παπαγαλάκια κοκατιλ επιχείρησα να τους φτιάξω παιχνιδοτοπο ώστε όταν βγαίνουν εκτός κλούβιου να έχουν το χώρος τους και να απασχολούνται μετά τις πτήσεις τους!
Το τελευταίο σταντ που τους έφτιαξα πιστευω οτι είναι και το πρακτικό από τα προηγούμενα... Έχει τη δυνατότητα να γίνει κομμάτια και με ευκολία να μεταφερθεί ή να του δοθεί η τελική του μορφή ανάλογα τις ανάγκες(μέγεθος πουλιών και αριθμός πουλιών)

Υλικά που χρησιμοποίησα κατα τη κατασκευή του...
Ένα κομμάτι ξύλο κόντρα πλακέ θαλάσσης (περίπου 30Χ60)
Κορμό από φυσικό ξύλο ελιάς (για το βασικό στέλεχος)
Φυσικά ξύλα από βελανιδιά και ελιά (για τις διακλαδώσεις)
Βίδες για κουρτινόξυλα(δεν θυμάμαι ονομασία)
Βύσματα
Ρορέλες
Πεταλούδα για τη στήριξη της βάσης

Από τις εικόνες ίσως καταλάβετε καλύτερα τα υλικά και και τη διαδικασία...:D

Βίδες γα κουρτινόξυλα
3192-kombinovane-srouby-bez-6h-stredu.webp

Βύσματα

7430-large.webp

images.webp

Ροδέλες
ροδελες.webp

Πεταλούδα

πεταλουδα.webp

Ακολουθει το σταντ...

Ο κορμός τεμαχίζεται για να ξανα ενωθεί με βύσματα και βιδες.

rsz_sdc11113.webp

rsz_sdc11114.webp

η ένωση των 2 ξυλων...

rsz_sdc11120.webp

rsz_sdc11120.webp rsz_sdc11120.webp

rsz_sdc11115.webp

Τοποθετησα σε διάφορα σημεια στο κορμό βύσματα οπου μέσα σε αυτα βιδώνουν οι πατηθρες που φτιάχνω, οτι μεγέθους και να είναι...
Προσπάθησα να δημιουργησω διακλαδώσεις σε σχετικά κοντινές αποστ'ασεις για να ανεβαίνουν πιο ευκολα τα μικρά..

rsz_sdc11122.webp

rsz_sdc11130.webp

rsz_sdc11132.webp

rsz_sdc11143.webp

στη βάση του κορμου βιδώνω βιδα για κουρτινόξυλο...η οποία προσαρμόζεται σε τρυπά που δημιουργό στο κέντρο του κόντρα πλακέ θαλάσσης(βάση) και στερεώνεται με ροδέλα και πεταλούδα..

rsz_sdc11146.webp

rsz_sdc11147.webp

Το σταντ σε κομμάτια.

rsz_sdc11149.webp

το σταντ σετο κουτι...

rsz_sdc11152_2.webp

το καλό είναι οτι μπορώ να προσαρμόσω όποια πατηθρα θέλω από τις παρακάτω...

rsz_sdc16077.webp

rsz_sdc16075.webp

Στη συνέχεια έντυσα τη βάση με αυτοκόλλητο πλαστικό στο χρώμα του ξύλου και προσάρμοσα παινίδια και σχοινια για να σχολουνται τα μικρά !

Εδώ οι μικροί μου φίλοι το απολαμβάνουν !

27484781_10215655801857041_685476721_o.webp

27484972_10215655801937043_110590763_o.webp

27497992_10215655801977044_1196963416_n.webp

rsz_27535998_10215655802017045_1615892401_o.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_sdc11117.webp
    rsz_sdc11117.webp
    19,6 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τέλεια, γεια στα χέρια σου!
Το ξερό χόρτο τι είναι Βαγγέλη;

Να σαι καλά Μαρία, ευχαριστώ !

Ειναι το χόρτο που χρησιμοποιούν για να δένουν φυτά και συνήθως τη περίοδο που εμβολιάζουν(μπολιάζουν) τα δέντρα...
Το τυλίγω στα δάχτυλα μου και το κόβω, στη συνέχεια το δένω με σχοινάκι ή τα πλαστικά δεματικά. Τα ματσάκια τα δένω σε σπάγκο και έτοιμο το παιχνιδάκι που ξετρελαίνονται!
 
Ειναι το χόρτο που χρησιμοποιούν για να δένουν φυτά
Ωραία ιδέα, το χρησιμοποιώ κι εγώ για δέσιμο παιχνιδιών αλλά δεν είχα σκεφτεί την αυτούσια χρήση του, πολύ καλό!
 
Καταπληκτική η κατασκευή και η υλοποίηση της σκέψης σου Βαγγέλη!
Μεγάλη υπόθεση να ''πιάνουν'' τα χέρια, να διαθέτεις γνώση και πάνω απ΄όλα αγάπη γι΄αυτό που κάνεις!
 
και αφού πιάνουν τα χέρια του και κάνει τόσο καλή δουλειά, του ζητήσαμε να μας φτιάξει και εμάς ένα σταντάκι.
το έχω μέσα στο κλουβί και τα μικρά μου το έχουν ευχαριστηθεί πάρα πολύ. ακονίζουν και την μυτούλα τους (το έχουν αφήσει μισό 😀)(όπως καταλαβαίνεις ήρθε ώρα να μας φτιάξεις καινούριο 😀) :)

σταντ2.webp

σε ευχαριστούμε πάρα πολύ και γεια στα χεράκια σου!
 
off
... Και το μαριονάκι μου είχε ευχαριστηθεί πολύ την πατήθρα (δώρο) σου Βαγγέλη
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πολύ ωραία κατασκευή με μεράκι, σίγουρα θα το χαρούν τα παπαγαλάκια, μπράβο σου.
Είναι μεγάλη η ικανοποίηση και για σένα που κατάφερες να το κατασκευάσεις.👍
 
Είναι πραγματικααα τέλειο μπράβο σου μη σου πω θα σου κάνω Κ Εγω παραγγελία :) φανταστικά και τα δεματάκια για να παίζουν ότι πρέπει για το δραστήριο ραμφακι τους 😉
 
Ειναι το χόρτο που χρησιμοποιούν για να δένουν φυτά και συνήθως τη περίοδο που εμβολιάζουν(μπολιάζουν) τα δέντρα...
Καλησπέρα.
Τέλειο αυτό που έφτιαξες. Το χόρτο αυτό από που το προμηθεύεσαι; Και μια ακόμα ερώτηση... Τα πλαστικά καλαμάκια (τα έχω δει σε πολλά αυτοσχέδια παιχνίδια) δεν θα μπορούσαν να είναι επικίνδυνα λόγω χρώματος ή πιθανότητας κατάποσης;
 
@vagelis76 Συγχαρητήρια για την κατασκευή!
Τα πλάσματα σου σίγουρα θα ξετρελαίνουν!

@fortunatos, @maria p το χορτο λεγεται "ράφια" και το πουλάνε συνηθως σε ανθοκηπια ή μπορείς να το βρεις και σε μαγαζιά με είδη χειροτεχνίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top