Φροντίδα Κατασκευή σχάρας κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης M.G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

M.G

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2012
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επειδή έχω δει πολλούς να κατασκευάζουν κλούβες από κουνελόσυρμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν χρησιμοποιείται το ίδιο και για τον πάτο. Βασικά θέλω να τις φτιάξω μόνος και να τις έχω μέσα στο ταψί (φαίνεται απλό να λυγίσεις 1 ή 2 τετραγωνάκια για να δώσεις το κατάλληλο ύψος). Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως μπει κανα πόδι μέσα στο τετράγωνο πλαίσιο και έχουμε τραυματισμό. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε μερικά κλουβιά τα σύρματα είναι πιο κοντά τοποθετημένα και σε άλλα όχι, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στον τρόπο που πατάει ένα πουλί.
Πάντως τώρα που δεν έχω, πέφτει πολύ βόσκημα, ιδικά από τα μικρά και πολύ βρωμιά.
Δε πάει άλλο να καθαρίζεις τα πάντα 2 φορές τη μέρα. 😡
 
Σε καταλαβαινω απολυτα...

Μπορεις να δοκιμασεις το πιο μικρο (τυπου) κουνελοσυρμα με το μικροτερο δυνατο ματι για τα ποδια.. Αν και πιστευω οτι ισως με το πιο μικρο να μπλεχτουν πιο ευκολα. Δεν νομιζω να εχουν θεμα με το απλο κουνελοσυρμα.

Εγω φετος χρειαστηκε να φτιαξω πατο σε ενα κλουβι και χρησιμοποιησα την μπροστινη σχαρα απο μια παλια σομπα αλογονου που ειχα. Το κακο της ειναι πως ειναι φυσικα μονιμη στο κλουβι γιατι την εχω δεσει, αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Ισα ισα επειδη εγω "ξυνω" τις σχαρες 2 φορες την εβδομαδα με σπατουλα για μπογια, ωστε να ξεκολλουν οι κουτσουλιες, στις κανονικες σχαρες παιζει να μου βγαλει λιγο χρωμα, ενω σε αυτην τιποτα 😎
 
Μπορεις να δοκιμασεις το πιο μικρο (τυπου) κουνελοσυρμα με το μικροτερο δυνατο ματι για τα ποδια.. Αν και πιστευω οτι ισως με το πιο μικρο να μπλεχτουν πιο ευκολα.

Για πιο πυκνό μάτι δε το συζητάω, θα κολλάνε και ακαθαρσίες πάνω και πιστεύω είναι πιο επικίνδυνα για τα νύχια.
Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα με το κλασικό τετραγωνάκι.
Υπάρχει και η έτοιμη λύση βέβαια που κοστίζει 10ε τα 2 τεμάχια, αλλά δε θα έχω και τη χαρά της δημιουργίας όπως εσύ.👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για πιο πυκνό μάτι δε το συζητάω, θα κολλάνε και ακαθαρσίες πάνω και πιστεύω είναι πιο επικίνδυνα για τα νύχια.
Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα με το κλασικό τετραγωνάκι.
Υπάρχει και η έτοιμη λύση βέβαια που κοστίζει 10ε τα 2 τεμάχια, αλλά δε θα έχω και τη χαρά της δημιουργίας όπως εσύ.👍
Οχι δεν νομιζω να εχεις προβλημα..Αποφασιζεις και μας λες την ιδεα σου!

Η χαρα της δημιουργιας θελει... φαντασια!
179EAAE945E007CE60B56F6B25B6115F.jpg
 
το απλό κουνελόσυρμα έχει κουτάκια με διαστάσεις 1*2 cm και στις σχάρες των κλουβιών τα σιδεράκια έχουν απόσταση 1cm μεταξύ τους οπότε είναι το ίδιο εμένα δεν έχουν πρόβλημα στο πάτημα ούτε τα μικρά
 
Back
Top