Φροντίδα Κατασκευή χειροποίητου πάρκου για το πάροτλετ μου

Anna Maria Mp

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2021
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην παρεα!Προχθές παρελαβα ένα καινούργιο παιχνιδι για τον Πίτερ, μια πολυχρωμη σκάλα την οποία τοποθέτησα στο κλουβακι του. 🤩Σιγά σιγά διαμορφωνω τον εσωτερικό χώρο του κλουβιου του και σκεφτόμουν να αρχίσω να φτιάχνω ένα παρκάκι το οποίο θα ήθελα να τοποθετησω έξω από το κλουβί σε κοντινή απόσταση για να έχει να απασχολείται τις ώρες που είναι εκτός.
Ήθελα την γνώμη σας , αξίζει να προσπαθησω να το φτιάξω μόνη μου από το να αγοράσω ενα έτοιμο?
Επίσης ένα θέμα που με απασχολεί στην κατασκευή είναι τα υλικά. Πρέπει να είναι όλα κατάλληλα για πουλακια. Πως πχ θα ενωσω
[automerge]1659187212[/automerge]
Δυο κλαδιά μεταξυ τους? Υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει? Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν πολυ χρήσιμη! 🙂
Σας ευχαριστω.
[automerge]1659187497[/automerge]
Επί τη ευκαιρία η καινουργια μας σκάλα! 🤩
 

Συνημμένα

  • IMG_20220729_153746.webp
    IMG_20220729_153746.webp
    33,4 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
αξίζει να προσπαθησω να το φτιάξω μόνη μου από το να αγοράσω ενα έτοιμο?
Σίγουρα αξίζει καθώς το φτιάχνεις όπως θέλεις και είναι και πολύ πιο οικονομικό.
Πως πχ θα ενωσω
Μπορείς να τα ενώσεις με βίδες ώστε να είναι σταθερό.

Πρέπει να είναι όλα κατάλληλα για πουλακια.
Όχι αλλά θα πρέπει να είναι ασφαλή για αυτά . Για τα υλικά μπορείς να αγοράσεις ξύλινες βέργες από ένα κατάστημα όπως το Praktiker ή να μαζέψεις από έξω φυσικές πατήθρες να τις απολυμάνεις και να τις χρησιμοποιήσεις.
Δες εδώ πως να φτιάξεις ένα και να πάρεις ιδέες https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
 
Πιάνουν τα χέρια σου; Χρόνο να το φτιάξεις έχεις; Αυτα θα έπρεπε να σε απασχολούν. Από υλικα παίρνεις πατήθρες με το μέτρο τις κόβεις και τις ενώνεις. Πάντως έτοιμα πάρκα κοστίζουν σχετικά λίγα χρήματα και εγώ θα πήγαινα σε μια τετοια επιλογή. Φτιάχνει ο @Handmade σίγουρα και άλλοι στο Facebook υπάρχουν.
 
@HxC τα χέρια μου πιανουν και τώρα τον Αυγουστος θα εχώ αρκετό ελευθερο χρόνο για αυτό σκέφτηκα να ξεκινήσω την κατασκευή.
Το μειονέκτημα μου είναι ότι δεν έχω πολλα εργαλεία εδώ στο σπίτι.
Κάτι θα σκεφτώ όμως για αυτό.
Θα τσεκαρω και τον κυριο που μου έστειλες ότι φτιάχνει.Σε ευχαριστώ!
Το θέμα με τα έτοιμα παρκα ειναι αρκετα μικρά και τυποποιημένα για αυτό σκέφτηκα την λυση του χειροποιητου.
 
Έτσι είναι Τόνυ, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λές!
Πάντως μου δώσετε πολλες επιλογές και από υλικά και από ιδέες και σας ευχαριστώ πολυ.
Μένει να τα βάλω κάτω, να δω τι μπορώ να κάνω.
 
Back
Top