Φροντίδα Κατασκευη εξωτερικης μεγαλης κλουβας 2,20-1,20-2,00 υψος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα. σκεφτομαι να κανω μια μεγαλη κλουβα εξωτερικ χωρου για να βαλω ολα τα καναρινια μου μαζι. Για να μην εχω πολλα χωριστα κλουβακια. Ο προβληματισμος μου ειναι ομως το κατα ποσο θα κελαηδανε τα πουλακια. Τωρα που ειναι χωριστα τα αρσενικα απο τα θυληκ κελαιδανε κανονικα. Οταν θα τα βαλω ομως ολα μαζι μηπως θα απασχολουντε και δεν θα κελαιδανε;θα ηθελα τις αποψεις σας απο εσας που εχεται τετοιες κλουβες. Θα ηθελα να τονισω οτι εκτρεφω καναρινια μονο και μονο για το κελαιδιμα τους τρελαινομαι να τα ακουω να κελαιδανε ολα μαζι. ευχαριστω
 
Αν η κλούβα που θα φτιάξεις προορίζεται μόνο για τα θηλυκά τότε προχώρα. Όσον αφορά στα αρσενικά θα τα αφήσεις σε ατομικά κλουβάκια, ώστε να απολαμβάνεις το κελάηδισμά τους.
 
Μικρά και θηλυκά μπορείς να τα βάλεις υπό προϋποθέσεις μαζί... αλλά... όπως σε κάθε κοινόβιο... ετοιμάσου να βλέπεις μάχες.
Για τα ενήλικα αρσενικά μόνο σε ατομικά κλουβάκια όπως γράφει κι ο @Stfns .
 
Συμφωνώ με όλους αλλά...
γιατί μας χαλά και το όνειρο,όλα αυτά τα αριστουργήματα που έρχονται κυρίως απο Γαλλία μεριά,40-50 τμ εξωτερικών κοινόβιων με εσωτερικό μποστάνι είναι μόνο διακοσμητικά ε;Φυσικά χάνεις κάθε έλεγχο και όλα εξαρτώνται απο τον αριθμό και τον χαρακτήρα των πουλιών αλλά αξίζει να έχεις και μόνο μια καρέκλα μέσα να κάθεσαι και ας μην παίρνεις ούτε τσίου ούτε κουτσουλιά. Προσωπικά βρίσκω κορυφαία τα κλειστού τύπου που ενώνονται με ανοιχτού για κάθε ζευγάρι... Και με προσωπική εργασία και βάθος χρόνου το κόστος δεν είναι και τεράστιο για να έχεις μερικά ζευγάρια.
Βγήκα off αλλά δεν άντεχα

*αν υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα, ας μου το στείλετε παρακαλώ.
 
Κατα κανονα ειναι οπως στα ειπαν οι προλαλησαντες αλλα ειναι σχετηκα ολα. Ποτε μεχρι τωρα δεν εχω κρατησει χωρια τα αρσενηκα σε κλουβακια με ελαχηστες εξαιρεσεις. συγουρα δεν κελαηδανε το ιδιο οπως οταν τα εχεις χωρια αλλα και στην κλουβα ενα να κανει την αρχη θα ακολοθησουν και αλλα. κυριος αν αυτα που θα βαλεις ειναι και μεγαλομενα μαζι θα εχεις και ελαχηστους τσακομους. το κυριοτερο δε ειναι το μεγεθος τησ κλουβα σου και ποσα πουλια θα βαλεις μεσα. Οπως επισης και τα φαγητα τους να ειναι μιρασμενα σε διαφορετηκα σημεια ωστε να αποφευγονται και μενουριασματα στο φαγητο.
π.χ αν η κλουβα ειναι 2χ2 και βαλεις μεσα απο 20 εως 30 ποθλακια δεν βλεπς να εχεις προβληματα
 
ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας απλα εγω σκεφτομουν να τα βαλω ολα μαζι μεσα. Απλα ηθελα τις αποψεις σας για το κελαιδιμα. σκεφτομαι να κρατησω ενα δυο εξω και τα υπολοιπα μεσα η κλουβα μαλλον θα ειναι και ανοιχτη και θα εχει και μερος για να κουρνιαζουν κλειστο ολα ειναι υπο σκεψη παντως ευχαριστω
 
Θα μπορούσες ίσως μέσα στην κλούβα να διαμορφώσεις έναν χώρο για ατομικά κλουβάκια των αρσενικών.
 
Και καλα κανεις και το σκεφτηκες ετσι. κοιτα να τα εχεις προφυλαγμενα απο το βορρια και οταν με το καλο αρχησεις κυτα να κρατας φωτοαρχειο ωστε να μας δειξεις και εμασ κατι!
 
οκ παιδια θα ανεβασω φωτο μολις αρχισω . μαλλον θα κανω χωριστο μερος για τα αρσενικα μου. Απλα δεν εχω και παρα πολλα πουλακια. Φετος απο 8 ζευγαρια μεχρι τωρα πηρα 10 πουλακια τιποτα. συνολικα μου ακαναν49 αυγα τα περισοτερα αδεια και μερικα μου ψωφησαν. η εκτροφη μου ειναι εσωτερικη αλλα κατι δεν πηγε καλα. τωρα ειμαστε στην τριτη και τελευταια γεννα
 
φετος απο 8 ζευγαρια μεχρι τωρα πηρα 10 πουλακια τιποτα. συνολικα μου ακαναν49 αυγα τα περισοτερα αδεια και μερικα μου ψωφησαν. η εκτροφη μου ειναι εσωτερικη αλλα κατι δεν πηγε καλα. τωρα ειμαστε στην τριτη και τελευταια γεννα
Η απογοήτευση είναι κακός σύμβουλος...
Το ποσοστό αυγών και νεοσσών που γράφεις δεν είναι σημαντικό δείγμα της προσπάθειας και σίγουρα δεν είναι ο καταλύτης.
Καλή συνέχεια στην τρίτη (θα δεις πως θα είναι πολύ καλύτερη) και μόλις ολοκληρωθεί, ξεκίνα το σχεδιασμό της επόμενης εκτροφικής προσπάθειας...
Θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως έτσι θα βρεθείς πολλαπλά κερδισμένος.
Αν το θέλεις μάλιστα (πρώτα ο Θεός) μπορούμε να το πραγματοποιήσουμε με τη βοήθεια της παρέα μας... σε ότι με αφορά, δεσμεύομαι.
 
οπως σου ειπε και ο Γιαννης μην απογοητευεσαι. το καλητερο ειναι να σκεφθεις το μελλον και τι ειναι αυτο που δεν πηγε καλα φετος ωστε να μην ξαναγινει.
και για μενα δεν ειναι μια καλη χρονια. Καμια φορα σκεφθομαστε την ποσοτητα και οχι την ποιοτητα και ειναι μεγαλο λαθος αυτο.
η εμπειρια ειναι ενα αθροισμα χρονου χ λαθων χ γνωσεων + ανταλλαγη αποψεων.

και γω απο 8 ζευγαρια πηρα 16 πουλακια στις 2 γεννες καλα ειναι 3η δεν εχει για αυτα φετος(η πρωτη ηταν ασπορα)
στα japan απο 5 ζευγαρια πηρα μονο 7 πουλακια (εχασα και 5 ενω ειχαν κλαροσει) τωρα τα αφησα και για 3η γενα και τελος για φετος

σχεδιαζουμε την καινουρια χρονια!
 
Μπορείς να δοκιμάσεις να τα βάλεις μέσα. Αλλά πρέπει να είσαι εκεί και να παρακολουθείς αν θα μαλώσουν αν όλα τρέφονται σωστά αν κάποιο δεν αφήνει κάποιο άλλο να φάει. Τα αρσενικά θα συνεχίσουν να κελαηδάνε και όλα μαζί να τα βάλεις. Αλλά είναι δύσκολο εγχείρημα.
Για αυτό θα σου προτείνω γι αρχή να φτιάξεις την κλούβα και βάλε τις κανάρες με τα νεούδια και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά. Σε καμία περίπτωση μη κανείς αναπαραγωγή σε κλούβα!
 
παιδια ενοειτε οτι δεν απογοητευομαι ετοιμαζω καλυτερο μερος για τα πουλακια απλα πλεον θα το γυρισω σε εξωτερικ εκτροφη για αυτο και σκεφτομαι να κανω κλουβα. τωρα στην τριτη γεννα εχω 9 αυγα συνολικα δεν τα ειδα ακομα ποια ειναι ενσπορα. τελευταια γεννα παντως δεν θελω να τα κουρασω αλλο. Ευχομαι του χρονου να παμε καλυτερα
 
Back
Top